0-6 Yaş Aralığında Kişilik Gelişimi - Pembe Mekan

0-6 Yaş Aralığında Kişilik Gelişimi

Melike Uçar

06/08/2017 ❊ 0-6 Yaş

Çocukların kendilerini tam anlamıyla ifade edemediği bu yaşlarda ailelerde çocukları konusunda bazı hususların farkına varamayabiliyor. “Ağaç yaşken eğilir” sözünden yola çıkarak bakacak olursak eğer en önemli yaşların 0-6 yaş olduğu pek çok eğitimci tarafından da vurgulanır. Eğitim ile iç içe olan kişilik gelişiminin önemi çocuklarımızın sorunlarını anlayıp onlara yardımcı olabilmek ve doğru iletişim kurabilmektir.

Peki, 0-6 yaş aralığında kişilik gelişimi nasıl olur? Bu dönemde bulunan çocuklara yaklaşım nasıl olmalı? Ailelerin bu konuda dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Kişilik gelişimi ile ilgili birçok görüş vardır. Her ne kadar birçok görüş olsa da temel de hepsi aynı ifade de bulunur. Sigmund Freud ve Erik Erikson kişilik gelişimi ile ilgili belli başlı kuramcılardandır. Bu kuramcıların 0-6 yaş aralığındaki kişilik gelişimi ile ilgili görüşlerine bir bakalım.

Freud, kişilik gelişimini insanın biyolojik yapısından kaynaklanan zorluklara ve bireyin ilk yaşantılarında ebeveynleriyle ilişkilerine dayandırarak psikoseksüel gelişim dönemini beşe ayırır. Lakin şimdi 0-6 yaş aralığında bulunan ilk üç bölüme bakalım.

Oral Dönem (0-1 yaş)

Libido (Freud’a göre doğuştan olan ve biyolojik olarak belirlenen haz dürtüsüdür), ağız bölgesinde yoğunlaşmıştır. Oral dönemin amacı, bebeğin ebeveyniyle yakınlaşarak güven duygusunu kazanmasıdır. Bireyin kendine ve insanlara güvenmesi dönemin olumlu geçmesinin sonucudur. Dönemi olumsuz atlatan bireylerde kıskançlık, benmerkezcilik gibi özellikler oluşabilir. Dönemin olumlu geçebilmesi için bebeğin beslenme ve bakımı, zamanında ve yeterli miktarda karşılanmalıdır.

Anal Dönem (1-3 yaş)

Bu dönem tuvalet eğitimini içerisine alır. Bu dönemde çocuk, tuvalet kontrolünü edinmeye çalışırken kendisine kural koyan ebeveyniyle de mücadele etmek yoluyla bağımsızlık kazanır. Çocuk ile ebeveyn arasındaki mücadele başarılı sonlanırsa kişisel özerklik, iş birliği kurma ve kuralları anlama özellikleri gelişir. Dönemi olumsuz geçiren çocuklarda dışkı kontrolü sorunlarıyla karşılaşılır. Dışkı tutan çocukların ilerideki kişiliğinde aşırı düzensizlik, inatçılık, cimrilik özellikleri görülür. Dışkı kontrolüne karşı gelen çocuklarda kişilik özellikleri ise savrukluk, dağınıklık, karşı gelme ve öfkedir. Bu hususta aileye düşen görev, çocuğa hoşgörülü bir şekilde tuvalet eğitimi vermek ve baskı yapmamaktır.

Fallik Dönem (3-6 yaş)

Çocuk, nasıl doğduğunu merak eder. Cinsiyet farkını anlamaya çalışır. Bu dönemde kız çocuk babaya ilgi duyduğundan annesinin, erkek çocuk da anneye ilgi duyduğundan babasının onu cezalandıracağını düşünür. Dönemin olumlu geçmesi cinsel kimlik oluşurken suçluluk duymadan girişimde bulunma, içsel süreç ve dürtülerin denetim ve kontrolünün oluşması sağlanır. Dönemin olumsuz geçmesi anne-baba otoritesinden sıyrılıp kendi bağımsız kimliğini kazanırken bir kimlik bunalımına düşebilir. Cinsel kimlik, sosyal etkinlik ve aileye bağlılığın sonlanması gibi çözümler oluşamadığından eksiklikler görülür. Bu dönemde ebeveyn, çocuğun bilme, anlama, öğrenme isteğini desteklemeli, meraklarını ve ilgilerini engellememelidir.

Erikson’a göre kişilik gelişiminde etkileyen etmen psikososyal gelişim dönemi özellikleridir.

0-1 yaşlar arasında temel güvene karşı güvensizlik vardır. Anne bebeğini yeterince beslemeli, sevgi ve ilgi  göstermelidir. Aksi takdir de güven duygusu tam olarak verilmemiş bireyler yaşamlarında sosyal ilişki kurmakta başarısız olur ve kendine güvensiz gelişimler de gösterebilir.

1-3 yaşlar özerkliğe karşı kuşku ve utançtır. Bu yaşlar arasında çocuğun yürüme ve konuşmaya başlamasıyla anneye bağımlılığı azalır. Çocuk, özerk davranma girişimlerinde bulunur ve bundan haz duyar. Bu çocuk için çok önemlidir ve bu önemin farkında olmayıp da çocuğa kısıtlayıcı, cezalandırıcı ve aşırı koruyucu davranış gösteren ebeveynler, çocuğun özerkliğini etkilerler. Özerklik heyecanı yaşamayan çocuklar sonraki dönemlerde çekingen, saldırgan, başkaldıran, kendi başına karar veremeyen bireyler olur.

3-6 yaşlar girişkenliğe karşı suçluluktur. Bu dönemde çocuk sorumluluk almak ister, bağımsızlık üst düzeydedir. Meraklıdır ve sürekli soru sorar. Ters cevaplar vermek kişiliğini etkiler ve suçluluk duygusu oluşturur.

paylas
0-6 Yaş Aralığında Kişilik Gelişimi Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Çoçuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli?

Çoçuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli?

10 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Örme Bebek Patik Modelleri

Örme Bebek Patik Modelleri

18 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Örme Bebek Patik Modelleri (2014)

Örme Bebek Patik Modelleri (2014)

13 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Aşı kabusu, bebekleri tehlikeye atıyor!

Aşı kabusu, bebekleri tehlikeye atıyor!

06 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Bebekler İçin En Güzel Zıbın Modelleri

Bebekler İçin En Güzel Zıbın Modelleri

20 Kasım tarihinde İrem Nisa paylaştı