12-18 Yaş Aralığında Kişisel Gelişim - Pembe Mekan

12-18 Yaş Aralığında Kişisel Gelişim

Melike Uçar

09/08/2017 ❊ 12-18 Yaş

Ailelerin de çocuklarıyla beraber en zor geçirdikleri dönem olarak ergenlik dönemi söylenebilir. Çocuk halinden sıyrılıp yetişkinliğe atılan adım olarak hem fiziksel hem ruhsal olarak önemli değişimler söz konusudur. Bu süreçte girecekleri  önemli sınavların var olması da süreci zorlaştıran başka bir etmen. Ebeveynler dönemin özelliklerini bilip sağlıklı iletişim kurmalıdırlar. Peki, bu dönemin özellikleri nelerdir? Ebeveynler nasıl bir yaklaşım sergilemelidir?

Sigmund Freud’a göre genital dönem olarak adlandırılan 12-18 yaş aralığında ergen, aileden bağımsızlaşarak karşı cinsten kişilerle olgun ve sağlıklı ilişkiler kurabilmeyi öğrenmeye yönelir. Meslek seçimine dair tasarılarda bulunma ve yuva kurma isteği belirir. Toplumdaki yeri ve yapmak istedikleri konusunda çatışmalar yaşar. Dönemin olumlu geçmesi aileden son olarak bağımsızlık kazanılarak aile dışı ilişkilere başlanır. Olgun bir kişisel kimlik duygusu kazanılır. Böylece kişi, kendiliğinden gerçekleşmesinde doyuma ulaşır ve çalışma alanında, anlamlı amaçlarda, değerlerde, sevgide, yaratıcılık ve üreticilikte başarılı olur. Dönemin olumsuz geçmesi halinde aşırı çekingenlik, girişim kısırlığı, cinsel kimlikte güvensizlik, cinsel ilişkiden kaçınma ve cinsel soğukluk görülebilir. Alışılagelmiş kadın ve erkek rolleri reddedilir. Ebeveyn, ergenin ailesiyle fazla iç içe olmak istemeyişini ve yalnız kalma ihtiyacına saygı duymalı, sosyalleşmesini engellememelidir.

Erik Erikson’a göre 12-18 yaşlar kimlik kazanamaya karşı kimlik karmaşası diye adlandırılır. Birey bu dönemde “Ben kimim?” sorusuna cevap arar. Onun bu sorusuna cevap olabilecek olumlu modellerin sunulması gerekir. “Ben kimim?” sorusunun altında yatan temel sebepler, düşüncedeki değişiklikler ve cinsel rollerdeki değişmeler meslek seçimine yönelme olarak açıklanabilir.

paylas

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

12-18 Yaş Aralığında Kişisel Gelişim Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!