6-12 Yaş Aralığında Kişisel Gelişim - Pembe Mekan

6-12 Yaş Aralığında Kişisel Gelişim

Melike Uçar

08/08/2017 ❊ 6-12 Yaş

İkinci çocukluk ya da son çocukluk da denilen 6-12 yaş aralığında ilkokula başlamayla birlikte çocuk daha uzak çevreyi keşfetmeye başlar. Aileden uzak kalmanın ilk adımıdır ve bu adım hep çocuk hem de ebeveynler için oldukça önemlidir. Peki bu dönem kuramcılar tarafından nasıl görülür? Dönemi nasıl geçirmek gerekir?

Sigmund Freud’a göre gizil ( latent ) dönem olarak adlandırılan 6-12 yaş aralığında cinsel dürtüler sessizleşir ve çocuk cinsiyetle ilgili konulardan hoşlanmaz. Güçlü öğrenme, oyunlarda etkinlik, çevrenin keşfedilmesi, çevredeki insanlar ve nesnelerle daha yeterli ilişki kurma sağlanır. çocuk, önceki dönemlerde  Bu dönem, yeteneklerin geliştirilmesi için önemlidir. Dönemin olumlu geçmesi, içgüdüsel dürtülerin kontrolü ve cinsel yönden sessizlik, benliğin (egonun) ve yeteneklerin gelişmesini sağlar. Çocuk, kendi cinsi ile ilgilenir ve kendini daha çok oyuna verir.   Bilişsel, sosyal ve kültürel açıdan gelişeceği etkileşimlere girer. Dönem olumsuz geçtiği takdirde kontrolün olmaması, öğrenme ve yeteneklerin gelişmesinde enerjinin yeteri kadar yüceltilip kullanılmamasına yol açabilir. Diğer yandan içsel kontrolün aşırılığı da kişilik gelişiminin olgunlaşmamasına ve takıntılı (obsesif) karakter özelliklerinin yaşa göre erken ortaya çıkmasına neden olabilir. Ebeveyn, çocuğun öğrenmesini desteklemeli, meraklarını ve ilgilerini engellememeli.

Erik Erikson’a göre de 6-12 yaş başarılı olmaya karşı yetersizliktir. Çocuğun yaptığı işte başarılı olma, takdir edilme ve haz alma beklentisi vardır. Başarılı oldukça kendisine güven duyacak, çalışma ve başarılı olma içgüdüsü artacaktır. Beklentisi karşılanamayan, takdir edilmesi gerekirken edilmeyen çocuk, aşağılık duygusuna kapılır. Başkaları ile kıyaslanan çocuk, benlik gelişiminde olumsuz tutum geliştirebilir.

paylas

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

6-12 Yaş Aralığında Kişisel Gelişim Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!