Adana'lı Seyyar Satıcıdan Satış Rekorları Kıran Acılı Ayran Formülü - Pembe Mekan

Adana’lı Seyyar Satıcıdan Satış Rekorları Kıran Acılı Ayran Formülü

Sevim Ekinci

10/03/2017 ❊ Gündem

İnternette komik/ilginç olaylarla ülke gündeminden hiçbir zaman düşmeyen, kendisine has lezzetleri olan Kebap ve Şırdan ile yemek severlerin çok iyi bildiği Adana’dan farklı bir lezzet daha geldi. Acılı Ayran! Evet evet şaşırmayın, bildiğiniz Acılı Ayran. Acının en baba yöresi Adana’dan, yine kendilerine yakışır bir lezzet.

Bu yazıda sizlere bu lezzetin formülü vermek isterdik fakat bunun ustasının kendine has bir tarifi var. Adana’da üç tekerlekli motosikletiyle seyyar satıcılık yapan Fevzi Güven, 10 yıldır sokaklarda Simit, Şalgam, Meyve Suyu ve Ayran satarak geçimini sağlıyordu.

Adana halkının büyük bir kısmı tarafından şalgamı ve ayranı sayesinde tanınan Fevzi Güven, babaannesinden öğrendiği gizli formül sayesinde tüm Türkiye tarafından tanınmaya başladı. Öyle ki artık acılı ayran içmek için seyyar tezgahının önünde kuyruklar oluşmaya başladı.

Adana halkının acının her şeklini sevdiğini bildiğinden, babaannesinden öğrendiği gizli formülünü hayata geçirerek rekor satışlar yapmayı başardı. Bu gizli formülünü 3 yıl önce hayata geçiren Güven, satışlarını ciddi anlamda arttırmayı başarmış.

Bu gizli formülün içerisinde genel anlamda süs biberi, yeşil nane ve dereotu olduğunu paylaşan Güven, insanların ilgisinden oldukça memnun…

Acılı ayran, Malatya yöresinde sıkça yapılsa da bu ayranın yapılış ve bilinen içeriklerinden farklı malzemelere de sahip. Bu farklılıklar da seyyar satıcı Fevzi Güven’in ayranına farklı bir lezzet katmış.

Acılı ayranın detayları hakkında bilgi veren Güven; ayranını keçi sütü kullanarak hazırlıyormuş. Sonradan eklendiği düşünülen süs biberi, naneyi ve dereotunu ise sütünü mayalarken kendisine has ölçülerde özen göstererek ekliyormuş. Tüm malzemeler birlikte mayalanınca da diğerlerinden farklı olarak daha lezzetli bir tat çıkıyor.

Peki ya pembe renk nereden geliyor?

Merak edenler olacaktır ki, bu ayranın rengi nereden geliyor? Ayrana eklenen turşu suyu nedeniyle ayranın renginin pembeleştiğini söyleyen Güven, kendisinin özel formülüyle hazırladığı ayranların beyaz renkte olduğunu da belirtti. Kendi acılı ayranlarının beyaz renkli kalabilmesinin sebebiyse, içine eklediği tüm malzemeleri daha süt mayalanırken kullanmış olması.

Fotoğraflar: istanbulhaber.com.tr

paylas
Adana’lı Seyyar Satıcıdan Satış Rekorları Kıran Acılı Ayran Formülü Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Facebook Durumlarındaki Meyve Muhabbeti Nedir?

Facebook Durumlarındaki Meyve Muhabbeti Nedir?

04 Ekim tarihinde Elif paylaştı