Aşı kabusu, bebekleri tehlikeye atıyor! - Pembe Mekan

Aşı kabusu, bebekleri tehlikeye atıyor!

Elif Acar

06/01/2014 ❊ 0-6 Yaş

cocuk_asiSon yıllarda çocuklara vurulan penisilinlerden sonra bazen istenmeyen durumlar oluşur ki, sonuçta bazı ebeveynler çocuklarına aşı yaptırmıyorlar. Ülkemizde faaliyet gösteren “Anne ve çocuk” tedavi sağlık merkezinin poliklinik yetkilisi bildirdi ki, çocuklar küçük yaşlarında tehlikeli hastalıklara daha fazla maruz kaldıklarında ve onları bu hastalıklardan korumak için aşı zamanında yapılmalıdır :

“Zamanında yapılan aşı çocukları difteri, felç, boğmaca, tetanos vb. bu gibi bir çok ciddi ve ölümcül hastalıklardan korur. Ben bir doktor gibi diyebilirim ki, çocuklarda olan bulaşıcı hastalıklar çok tehlikeli olup, bazı durumlarda çok ağır geçerek ölümle de sonuçlanabilir. Çocuk Enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde temel tam aşıların yapılmasıdır. Son zamanlarda aşıya bağlı oluşan durum ve ebeveynler için sorun bizim en acıyan yaramız. Ebeveynler bilmelidirler ki, sağlıklı çocuğa aşı yapılmalıdır. Eğer çocuklarda herhangi bir hastalık olursa, doktor – çocuk doktoru onu muayene ederek aşının yapılabilmesi ve zamanı hakkında karar verir.”

Doktor şunu da kaydetti ki, aşıların olunması ile ilgili veliler arasında farkındalık işi çok zayıf yapılıyor  “Bu nedenle biz karar aldık ki, yerel televizyonlarla haftada bir kez programlar yaparak, aşıların vurulması ile ilgili ebeveynleri bilgilendirelim. Biz hastaneye başvuran ebeveynlere aşılar hakkında bilgi veriyoruz. Ne yazık ki, öyle ebeveyn var ki, kendi inadından el çekmiyor. Şunu da söyleyeyim ki, aşı herhangi bir hastalıktan korunmaya garanti vermez. Fakat aşılama 1 aylıktan 1 yaşından küçük bebeklerde bulaşıcı hastalıkların riskini azaltır. Bu nedenle aşılama olmuş bebek hastalansa bile, hiçbir komplikasyon olmadan çabuk iyileşebilir.

Birkaç yıl önce göçmen şehirlerinden hastaneye ağır dizanteri hastası çocuk getirildi, çocuğun sağlık kartını bakıldıktan sonra anlaşıldı ki, bu çocuklar hiç bir aşısı yapılmamış. Bu da babanın sorumsuzluğu idi. Ne yazık ki, yapılan incelemeler sonuç vermedi ve çocuk öldü.” Doktor aşılarının kaydı poliklinikte temiz koşullarda tutulduğunu vurgulayarak bildirdi ki, aşıların soğuk zincir sistemi ile getirilir ve GEM de tutulduktan sonra özel termo çantalarla aşı odasına getirilir ve buzdolabına yerleştirilir. Hastanede hasta babasıyla da muhatap olduk. Ali Muallim adlı ebeveyn çocuğuna aşı yaptırmak için geldiğini bildirdi : ” Ben de aşılar hakkında olumsuz şeyler duymuştum, ilk aşı vurulan çocukta ateş, kızarıklık meydana geldi. Fakat doktorla bağlantı kurduktan sonra anlaşıldı ki, böyle durumlar 3 gün içinde oluşabilir. Şimdi ikinci evladımı aşı yaptırmak için getirdim. İnşallah iyi olur.”

 

paylas
Aşı kabusu, bebekleri tehlikeye atıyor! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
0-6 Yaş Aralığında Kişilik Gelişimi

0-6 Yaş Aralığında Kişilik Gelişimi

06 Ağustos tarihinde Melike paylaştı
Çoçuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli?

Çoçuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli?

10 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Örme Bebek Patik Modelleri

Örme Bebek Patik Modelleri

18 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Örme Bebek Patik Modelleri (2014)

Örme Bebek Patik Modelleri (2014)

13 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Bebekler İçin En Güzel Zıbın Modelleri

Bebekler İçin En Güzel Zıbın Modelleri

20 Kasım tarihinde İrem Nisa paylaştı