Bebek Masajıyla Aranızdaki İlişkiyi Güçlendirin! - Pembe Mekan

Bebek Masajıyla Aranızdaki İlişkiyi Güçlendirin!

Elif Acar

24/10/2013 ❊ Anne&Çocuk

 Yapacağınız masaj, paylaşabileceğiniz en dokunaklı anlardan biridir. Bebeğinizi rahatlatmasının yanı sıra aranızdaki ilişkiyi güçlendirecektir. Masaj yaparken kesinlikle aşırı baskı uygulamamaya özen gösterin, rahatsız oluyorsa başka zaman deneyin.

Masajın Faydaları Nelerdir?

  • Gelişimleri daha hızlı ve dengeli olur.
  • Kendine olan güvenir artar.
  • Sakin ve düzenli uyku sağlar.
  • Bebeğin daha sosyal olmasını sağlar.
  • Anne-bebek arasındaki ilişkiyi güçlendirir.
  • Kilo alımını hızlandırır.
  • Solunum, dolaşım, boşaltım ve sindirim sistemlerine olumlu etkisi vardır.

Masaja Hazırlık Nasıl Yapılmalı?

Öncelikle masaj yapacağınız ortamın sessiz ve 22-26 derece olmasına ve ani sıcaklık değişimlerinden etkilenmemesi gerekir. Direkt güneş ışığı almayan veya engellenebilen oda seçilmelidir. Yapacağınız masajı her gün yapmak zorunda değilsiniz, bebeğiniz rahatsız olduğunda ısrarcı olmayın. Uzun tırnaklardan kaçının, elinizin yumuşak ve pürüzsüz olmasına özen gösterin. Bebeğinizde cilt enfeksiyonu varsa masaj yapmayın. Yakınınızda ses oluşturabilecek nesnelerin olmamasına özen gösterin, ayrıca bebeğin güvenliğini tehdit edecek nesnelerde yok edilmelidir. Masaj yapacağınız esnada bebeğinizi yalnız bırakmamaya özen gösterin. Masaj yapacağınız zemin yumuşak olmalı ve mümkünse altına yumuşak bir battaniye-örtü serin. Arka planda sakinleştirici müzik çalabilir, ani ritim değişikliği olan müzikleri tercih etmeyin. Bebeğin önünde ulaşabileceği nesneler bırakmayın ve evde varsa akvaryuma doğru yüzü baksın. Uygun masaj saati yemekten sonra 1-1,5 saat sonradır. Bebeğin üstünü çıkardıktan sonra tuvaletini yapma ihtimaline karşı altına bez yayın. Seçeceğiniz bebek yağı güvendiğiniz marka olmasına dikkat ediniz. Yanınızda ıslak ve kuru mendil bulundurmayı ihmal etmeyin. Tahriş olmuş cilde kesinlikle yağ-losyon sürmeyin. Geçmeyen tahrişler varsa doktorunuza gösterin.

1- Göğüs Masajı

İki elinizi göğsünün ortasına yerleştirin. Avuç içlerinizle hafif bastırarak koltuk altlarına doğru kaydırın. Ellerinizi mümkün mertebe kaldırmadan daire çizerek göğsün ortasına birleştirin. Birkaç kere tekrarlayın, daha sonra göğsün ortasından çaprazlama, iki omuza doğru ileri-geri kaydırın.

2- Karın Masajı

Bebeğinizde sindirim sorunları varsa bu masaj iyi gelecektir. Gaz çıkarma ve kabızlığı da iyi gelecektir. Ellerinizi bebeğin karnından bacaklarına doğru hareket ettirin. Bebeğin bacaklarını havaya kaldırın, dizlerden bükerek hafifçe karnına doğru bastırın. Karnının üzerinde elinizle dairesel gezdirin. Karın masajını, parmaklarınızın ucunu bebeğin göbeğinde soldan sağa doğru yürüterek tamamlayın.

3- Sırt Masajı

Bebeğinizi yüz üstü yatırın ve ellerinizi bebeğin sırtından yanlamasına ileri-geri hareket ettirerek masaja başlayın. Bu esnada ellerinizi yavaşça sırtta aşağı-yukarı kaydırın. İki elinizi boyuna yakın bir şekilde sırtın ortasında tutun. Omurgaya dik açı oluşturacak şekilde, ellerinizle sürtme hareketi yaparak boyundan kalçaya doğru hafif hafif kaydırarak tüm sırtını sıvazlayın. Daha sonra bebeğin sırtında parmaklarınızın uçlarıyla küçük daireler çizin.. Son olarakta bebebği sırtını boynundan aşağı doğru okşayın.

4- Kol Masajı

Bebeğinizin kolunu kaldırın, omuzdan bileğe doğru önce sıvazlayarak masaj yapın. Bu ovma işlemini bilekte bitirmeyip ellere kadar uygulayabilirsiniz. Aynı hareketi bu kez de bilekten omuza doğru tekrarlayın. Bebeğinizin elini açın, her parmağını sırayla ovun. Elinin üstünü ve avucunun içini parmaklara doğru aşağı yukarı ovun. Sonra avuç içlerinizle kollarını yukarıdan aşağı doğru yuvarlayarak ovuşturun. Bebeğinizin kolunu avuçlarınızın içine alarak, içe doğru dairesel şekilde masajı bitirin.

5- Bacak Masajı

Bacak masajı kol masajına çok benzer. Bacağı her iki elinizle yukarı kaldırarak tutun ve ellerinizi birbirinize ters yönlerde çevirerek bacağını ovun, kalçadan bileğe doğru ellerinizin bu devinimini sürdürün. Aynı devinimi bilekten kalçaya doğru tekrarlayın. Kollara uyguladığınız burma yöntemini bebeğin bacağına da ellerinizi aşağı yukarı hareket ettirerek uygulayabilirsiniz. Arada baldırlarını hafifçe sıkın. Ayakları da unutmamalısınız. Topuğundan başlayarak, başparmağınızla parmaklara doğru ayak tabanını ovun. Ayak parmaklarının her birini teker teker ovun, parmakları hafifçe kendinize doğru çekin.

6- Yüz Masajı

Parmaklarınızı bebeğin alnına koyun ve şakaklara, oradan da yanaklara doğru yavaş yavaş inin. Daha sonra baş parmaklarınızla bebeğinizin göz kapaklarını şakaklara doğru ovun. Yine baş parmaklarınızla bebeğin burnunu yanaklara doğru hafifçe bastırarak ovun… Çeneden kulak arkalarına doğru hafifçe masaj yapabilirsiniz.

paylas
Bebek Masajıyla Aranızdaki İlişkiyi Güçlendirin! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Çocuğunuzla İlişkinizi Kuvvetlendirin!

Çocuğunuzla İlişkinizi Kuvvetlendirin!

08 Mart tarihinde İrem Nisa paylaştı
Çoçuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli?

Çoçuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli?

10 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Hamileliğin Modası Olur Mu?

Hamileliğin Modası Olur Mu?

23 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Popüler Bebek İsimleri

Popüler Bebek İsimleri

21 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Çocuklar Güneşten Nasıl Korunmalıdır?

Çocuklar Güneşten Nasıl Korunmalıdır?

29 Mayıs tarihinde Elif paylaştı
Sünnetin Tıbbi Önemi Nedir?

Sünnetin Tıbbi Önemi Nedir?

05 Ocak tarihinde Elif paylaştı
10 Adımda Doğru Bakıcıyı Bulun!

10 Adımda Doğru Bakıcıyı Bulun!

08 Ekim tarihinde Elif paylaştı
Çocuk Sağlığı Nasıl Korunmalı?

Çocuk Sağlığı Nasıl Korunmalı?

05 Mart tarihinde Zeynep paylaştı