Bu Altı Yanlışa Yıllarca İnandık! - Pembe Mekan

Bu Altı Yanlışa Yıllarca İnandık!

Elif Acar

22/09/2013 ❊ Sağlık

Diet. Dieting concept. Healthy Food. Beautiful Young Woman choosDünyanın en popüler bilim dergilerinden New Scientist, on yıllardır sağlıkla ilgili doğru kabul edilen altı kuralın, tamamen yanlış olduğunu kanıtladı. New Scientist dergisi, doğru kabul edilen altı sağlıklı yaşam kuralını kapak konusu yaptı. Dergide yer alan makalede bu altı kural yapılan araştırmalara dayanılarak tek tek çürütüldü.

1- Günde 8 bardak su içmeliyiz
Günde erkekler için 2.5, kadınlar için ise 2 litre su tüketilmesi gerektiği görüşünü ABD’nin Penn Devlet Üniversitesi’nden beslenme uzmanı Barbara Rolls ortaya atmıştı. İngiltere Sağlık Hizmetleri, günlük su ihtiyacının sırf suda değil çay, kahve ve yiyeceklerden de sağlandığına dikkat çekti. Buna göre,  günde 1-1.2 litre su içmek yeterli.

2- Şeker çocuğu hiperaktif yapar
Bu görüş aslında 1996’da yapılan araştırmayla çürütüldü. Araştırmada etkisiz hap verilen çocukların ailelerine, çocuğunuza şeker verildi denildi. Bunu duyan ebeveynler çocukların hareketlendiğini savundu. İngiliz Swansea Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ise şekerin kısa süre de olsa, derslere odaklanmaya yardımcı olduğunu kanıtladı.

3- Toksinden arınmak şart
Bu tezin aksine vücudumuzdaki zararlı kimyasallar böbreklerimiz, ciğerlerimiz ve sindirim sistemimiz sayesinde birkaç saat içinde vücuttan atılıyor. İngiliz, Brunel Üniversitesi toksikoloğu Andreas Kortenkamp, sıvı tüketimine dayalı yeme düzenlerinin vücuda faydadan çok zararının dokunacağını savunarak, “Sigara ve alkolden uzak durmak en büyük detoks olur” dedi.

4- Antioksidanlar ömrü uzatır
Birçok insanın başvurduğu bu yöntemin aksine E, B vitaminleriyle Beta karoten gibi maddelerin vücutta kalıcı hasar bırakılabileceği kanıtlanmış durumda. 2007’de ABD Sağlık Birliği’nin 230 bin kişi üzerinde yaptığı  araştırmaya göre, vücudun yemeklerden aldığı vitaminlerden daha etkili ve sağlıklı.

5- Aşırı kilo genç yaşta öldürür
Obezitenin, kalp hastalıkları riskini yüzde 29 artırdığı kabul edilen bir gerçek. Ancak kilolu olmanın direkt olarak ölüme yol açacağını kanıtlayan bir araştırma yok. ABD, Hastalık Kontrolü Merkezi tarafından 3 milyon kişi üzerinde yapılan araştırmada, vücut kitle endeksi yüzde 25-29 arasında olanların, 18.5-25 arasındakilere oranla sağlığına yüzde 6 daha fazla dikkat etmesi gerektiği gerçeğini ortaya çıkardı.

6- Mağara adamı gibi yaşamalı
Yıllardır en popüler diyetler listesinden çıkmayan ‘Paleo diet’ ilk çağlardaki insanların yeme düzenine benzer bir sistemi savunuyor. Ancak 1985’te ABD’deki Atlanta Üniversitesi’nden öğretim görevlisi Melvin Konner Böyle bir yaşamın ‘vücuda geri dönülmez hasarlar vereceğini ortaya koydu: 50 bin yıl önceki genlere sahip olmayan günümüz insanlarının ilkel ataları gibi beslenmeleri mümkün değil.

paylas
Bu Altı Yanlışa Yıllarca İnandık! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Hazır Gıda ile Artan Gizli Hastalık: ÇÖLYAK!

Hazır Gıda ile Artan Gizli Hastalık: ÇÖLYAK!

07 Ağustos tarihinde Melike paylaştı
Depresyon ve Fazla Kaygı Fiziksel Sorunlara Neden Oluyor

Depresyon ve Fazla Kaygı Fiziksel Sorunlara Neden Oluyor

30 Kasım tarihinde Öykü paylaştı
Yaşlılıkta Özgüveninizi Spor ile Arttırın!

Yaşlılıkta Özgüveninizi Spor ile Arttırın!

23 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Kanserden Kurtulan Kişiler Neden Demirden Uzak Durur?

Kanserden Kurtulan Kişiler Neden Demirden Uzak Durur?

23 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Gen Kontrolü ile Neler Yapılabilir?

Gen Kontrolü ile Neler Yapılabilir?

22 Şubat tarihinde Elif paylaştı
İdeal Günlük Su Tüketim Değerleri Nedir?

İdeal Günlük Su Tüketim Değerleri Nedir?

19 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Kış Mevsiminde Kazandığınız Yağlardan Kurtulun!

Kış Mevsiminde Kazandığınız Yağlardan Kurtulun!

05 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

03 Ocak tarihinde Elif paylaştı