Buzdolabında Yiyecekler Nasıl Saklanmalı? - Pembe Mekan

Buzdolabında Yiyecekler Nasıl Saklanmalı?

Elif Acar

30/12/2013 ❊ Sağlık

meyveYeni nesil No-Frost buzdolaplarında gıdalarınızı taze şekilde saklamanız için ipucu ve tavsiyeler.

Sebze ve meyveler

 • Sebze ve meyveler, nemli ve ıslak olarak buzdolabına konulduğunda bakteri oluşumu için ortam yaratılmaktadır. Besinler ıslak konulmamalıdır. Aksi takdirde hem vitamin kaybına neden olacak, hem de çabuk bozulacaktır.
 • Küflenmiş sebze ve meyvelerin oluşturduğu bakteriler, yeni konulanların da bozulmasına neden olacaktır. Bu nedenle yeni yiyecekler konulmadan önce, küflenen bölgenin iyice temizlenmesi gerekir.
 • Sebze ve meyveler, ağzı gevşek olarak açık bırakılmış poşetlerde ya da kese kağıdına sarılmış olarak sebzelikte saklanmalıdır. Sebze meyveler, poşetsiz konulduğunda su/nem kaybederler. Su kaybı ile, sebze meyvelerde bozulmalar başlamaktadır. Poşetli besinlerin raf ömrü (2-4 gün) paketlenmemiş durumlara göre artmaktadır. Poşet ağzının gevşek bırakılması ile, sebzelerin dışarı verdikleri nemin, poşetin yüzeyinde yoğunlaşarak geri damlaması engellenir. Sebzelerin üzerindeki yoğuşma çürüme ve küflenmelere yol açar
 • Buzdolabına koymadan önce, çürümüş veya bozulmaya başlayan sebze ve meyveleri ayıklamak gereklidir. Bu gibi besinler daha çok etilen gazı yayacaklarından, diğerlerinin bozulmasına neden olacaktır. Bir adet çürümeye başlamış elma,sebzelikteki diğer meyvelerin bozulmasına neden olacaktır.
 • Siyah pazar poşetleri, koku problemine ve kirlilikten dolayı bakteri taşınmasına neden olmaktadır. Sebze meyvelerin,buzdolabına konulmadan önce, temiz poşetlere aktarılması gerekir.

Yemekler ve diğer gıdalar

 • Pişirilen yemekler oda sıcaklığında soğutulmadan buzdolabına yerleştirilmemelidir. Sıcak konulan yemekler buzdolabının daha çok çalışmasına ve fazla enerji tüketimine yol açar. Ayrıca yanında bulunan yiyeceklerin daha kolay bozulmasına sebebiyet verebilir.
 • Dondurucu bölmeye konulan yiyecekler, daha önce dondurulan yiyeceklere temas ettirilmemelidir. (kısmen çözülmelerini önlemek için)
 • Yemekler buzdolabına kesinlikle açık şekilde konulmamalıdır. Açık bırakılan yiyeceklerin kokuları birbirine karışır ve koku problemleri oluşur.
 • Tereyağ, salça ve yoğurt gibi besin maddelerinden, kullanılacak kısım, ayrı bir kaba temiz bir kaşık ya da tahta kaşıkla alınmalıdır. Aksi taktirde kullanmış olduğumuz kaşıktan besine bulaşacak olan mikroorganizmalar besinin kısa sürede bozulmasına neden olabilecektir.
 • No-Frost teknolojisi ile soğutan buzdolapları kuru ve soğuk hava üflediğinden besin maddeleri daha hızlı nem kaybederler. Kahvaltılık malzemelerin kurumaması için, bu besinler kapalı kapta saklanmalıdır. Açık saklanan kahvaltılıklardan kısa sürede sararmalar ve tat bozuklukları başlar.
 • Kalvaltılık malzemelerini, uzun süre dayanması için, kapı raflarında saklamayın. Daha soğuk olan gövde raflarında saklayın.
 • Besinler, hava sirkülasyonunun engellenmemesi için, hava üfleme kanallarının önüne konmamalıdır.
paylas
Buzdolabında Yiyecekler Nasıl Saklanmalı? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

nurhan 28/11/2015

İyi günler. Buzdolabı Satın aldığımız firma görevlisi Bize sebzeleri poşetlerle koymamamız gerektiğini söyledi.. Sebzeler poşetlerde çok çirkin gözüküyor ve poşetlerin sağlığa zararlı olduğu söyleniyor. sizin yazdığınızla çelişkili oldu

Bunlar Çok Okundu!
Hazır Gıda ile Artan Gizli Hastalık: ÇÖLYAK!

Hazır Gıda ile Artan Gizli Hastalık: ÇÖLYAK!

07 Ağustos tarihinde Melike paylaştı
Depresyon ve Fazla Kaygı Fiziksel Sorunlara Neden Oluyor

Depresyon ve Fazla Kaygı Fiziksel Sorunlara Neden Oluyor

30 Kasım tarihinde Öykü paylaştı
Yaşlılıkta Özgüveninizi Spor ile Arttırın!

Yaşlılıkta Özgüveninizi Spor ile Arttırın!

23 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Kanserden Kurtulan Kişiler Neden Demirden Uzak Durur?

Kanserden Kurtulan Kişiler Neden Demirden Uzak Durur?

23 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Gen Kontrolü ile Neler Yapılabilir?

Gen Kontrolü ile Neler Yapılabilir?

22 Şubat tarihinde Elif paylaştı
İdeal Günlük Su Tüketim Değerleri Nedir?

İdeal Günlük Su Tüketim Değerleri Nedir?

19 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Kış Mevsiminde Kazandığınız Yağlardan Kurtulun!

Kış Mevsiminde Kazandığınız Yağlardan Kurtulun!

05 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

03 Ocak tarihinde Elif paylaştı