Çağımızın Tehlikesi: Siber Zorbalık! - Pembe Mekan

Çağımızın Tehlikesi: Siber Zorbalık!

Melike Uçar

24/08/2017 ❊ Anne&Çocuk

Ebeveynler çocukları için sürekli endişelenirler. Onların güveliğini sağlama da öncelikle dış etkenlere karşı önlemler alma, sınırlamalar koyma ile başlar. Lakin ebeveynlerin dikkatlerinden kaçan bir nokta vardır ki, o da tehlikenin evin dışında değil içinde oluşudur. Eskiden tek tehlike çocukların dışarıda oyun oynamasından dolayı gelmekte idi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte evlere giren kitle iletişim araçlarının sayısında yadsınamayacak ölçüde artış gözlemlendi. Gençlerin elinden düşürmedikleri telefon kullanma yaşı ise ilkokul seviyesine kadar düştü. Bu sebepten büyük tehlikeli bir ortam doğmuş oldu.

Peki, tehlike olarak addettiğimiz siber zorbalık kavramı nedir? Nasıl bir tehdit içeriyor? Çocuklarımızı bu tehlikeden korumak için neler yapmalıyız?

Bir ya da birden fazla kişinin, elektronik iletişim araçlarını kullanarak, belirli bir zaman süresi içerisinde ve sürekli olarak, kendisini savunma gücüne sahip olamayan birisine yönelik gerçekleştirdikleri kasıtlı saldırgan davranışa siber zorbalık denir.

Siber zorbalık araçları:

SMS, MMS, Sosyal Paylaşım Siteleri (arkadaşlık siteleri gibi), Resim/Video Klip, Telefon, E-Mail, Chat Odaları, Anlık Mesajlaşma(MSN, ICQ), Web Siteleri…

Siber zorbalığın türleri:

Çevrimiçi kavga etme, zarar verme, iftira, başka bir kimliğe bürünme, bilgileri izinsiz kullanma, sanal dışlama, siber tacizdir.

Yapılan araştırmalara göre en az bir kez siber mağduru olan öğrenciler %54 lük bir kesimi oluşturmaktadır. Ve çocuklar bu durumları ailelerine söyleyememekle beraber kendileri halletmeye çalışmaktadırlar. Bu da durumu hem daha büyük bir soruna dönüştürürken hem de aile ile çocuk arasındaki bağı zayıflatıyor. Çocuk böyle bir olayla karşılaştığı zaman ailesinin ona inanmayacağını ve ailesiyle arasının açılacağını düşünebiliyor. Ailede durumun farkına vardığın zaman çocuğa olan güvensizliği ön plana çıkarırsa eğer, çocuk ile aile arasında en büyük çukur kazılmış oluyor. Özellikle ergenlik yaşlarında yaşanabilecek bu tip olaylar ergenliğin vermiş olduğu inişli-çıkışlı duygu ve düşünceler ile perçinlenerek daha karmaşık bir hale bürünüyor.

Çocuğunuz sizden bir şeyler saklıyor olabilir. Sakladığı şeyler kendini tehlikeye de atabilir. Ergenlik döneminde daha sık görülen bu tip durumların nedenleri; ergen bireylerin sürekli yalnız kalmak istemeleri, yanlış arkadaş grubu, beğenilme duygusudur. Ergen birey için bu etmenlerle beraber kitle iletişim araçlarının da olması dışardan gelebilecek tehlikelerin kapısını açar. Ergen birey bunların farkında olmaz ve çoğunlukla karşısındakine daha çok güvenmesinden sorun kaynaklanır. Çocuklar ise siber zorbalığa maruz kaldığının farkına varamaz. Ebeveynlerde çocukları için önceden tedbirlerini almalıdırlar ki, hem çocukları ile sağlıklı iletişim kurabilmeleri hem de çocuğun zarar görmemesi için gereklidir.

Siber Zorbalık Olmaması İçin Alınması Gereken Önlemler

  • Ebeveyn kontrollü yazılımlar kullanın. Koruma filtrelerine dikkat edin.
  • Çocuklarının sosyal hesaplarından haberdar olun.
  • Olabildiğince kitle iletişim araçlarından ziyade çocuklarınızı spor ya da benzer aktivitelere yönlendirmeye çalışın.
  • Çocuğunuzun arkadaşlarıyla tanışın. Arkadaş çevresinden memnun olmadığınız takdirde karşı çıkıp, direkt engel koymayın.
  • İnternet ile ilgili doğru bilgilendirmeleri çocuğunuza yapın. İnterneti nasıl kullanması gerektiğini ona öğretin.
  • Çocuklarınızın sizi örnek almaları için özen gösterin.

Çocuklar büyüklerini dinlemede asla iyi değildirler. Ama onların davranışlarını benimsemede ve taklit etmede kusursuzdurlar.

James Baldwin

 

Çocuklarınıza öğretmek istediklerinizi önce siz uygulamalısınız. Ve çocuklarınızı özelliklede ergenlik çağındaki çocuklarınızı dinlemeli ve onların görüşlerine saygı göstermelisiniz. Onlara doğru yaklaşımda bulunarak doğruya yönlendirebilir ve koruyabilirsiniz.

paylas
Çağımızın Tehlikesi: Siber Zorbalık! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Evcil Kedinizi, Bebeğinizin Gelişine Hazırlayın!

Evcil Kedinizi, Bebeğinizin Gelişine Hazırlayın!

25 Mayıs tarihinde Aynur paylaştı
Çocuğunuzla İlişkinizi Kuvvetlendirin!

Çocuğunuzla İlişkinizi Kuvvetlendirin!

08 Mart tarihinde İrem Nisa paylaştı
Çoçuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli?

Çoçuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli?

10 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Hamileliğin Modası Olur Mu?

Hamileliğin Modası Olur Mu?

23 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Popüler Bebek İsimleri

Popüler Bebek İsimleri

21 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Çocuklar Güneşten Nasıl Korunmalıdır?

Çocuklar Güneşten Nasıl Korunmalıdır?

29 Mayıs tarihinde Elif paylaştı
Sünnetin Tıbbi Önemi Nedir?

Sünnetin Tıbbi Önemi Nedir?

05 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Bebek Masajıyla Aranızdaki İlişkiyi Güçlendirin!

Bebek Masajıyla Aranızdaki İlişkiyi Güçlendirin!

24 Ekim tarihinde Elif paylaştı
10 Adımda Doğru Bakıcıyı Bulun!

10 Adımda Doğru Bakıcıyı Bulun!

08 Ekim tarihinde Elif paylaştı
Çocuk Sağlığı Nasıl Korunmalı?

Çocuk Sağlığı Nasıl Korunmalı?

05 Mart tarihinde Zeynep paylaştı