Cilt Kuruluğu ile Nasıl Baş Ederiz? - Pembe Mekan

Cilt Kuruluğu ile Nasıl Baş Ederiz?

Kış mevsiminin olmazsa olmazı soğuk havalar cildimizde kuruluğu yaratan problemlerden biri oluyor. İşte cilt kuruluğuyla baş etmek için gereken püf noktalar…

cilt-kurulugu

Mevsimlerle beraber değişen iklim koşulları cildimiz için birtakım sorunları gündeme getiriyor. Bu sorunların en başında gelen cilt kuruluğu derinin nem dengesinin bozulmasından kaynaklanıyor. Pul pul dökülme, gerilme gibi sıkıntılardan kaçınmak için nem dengesini sağlayacak bazı yöntemlere ihtiyacımız oluyor.

Cilt kuruyunca kaşıntı, gerilme hissi, hafif kızarıklıklar ve yanma hissi gibi durumlar da ortaya çıkabiliyor. Pek de istenmeyen ve kişinin hem cilt sağlığını hem de konforunu olumsuz etkileyen bu durumlar önemsiz gözükse de aslında özellikle cildin erken yaşlanmasına neden olan sebeplerin de başında yer alıyor. Bu nedenle cilt kuruluğu ile ilgili olmak, önlemek ya da bu sorunu en kısa sürede ortadan kaldırmak gerekiyor.

Cilt Kuruluğunu Önlemek için Neler Yapmalıyız?

Yalnızca yüzümüz değil, kollarımız, bacaklarımız gibi vücudun her bölümünde olabilecek kuruluk problemi ile baş edebilmek için herkesin sahip olması gereken şey nemlendirici bir ürün oluyor. Cilt tipine bağlı olarak seçilmesi gereken nemlendirici ürün kozmetik, dermo kozmetik olmasa da olur. Bitkisel yağlardan faydalanarak da nemlendirici etkiyi sağlamak mümkün oluyor.

Soğuk kış günlerinde cildimiz için dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta duş sırasında çok sıcak su kullanmamak oluyor. Cilt kurumasını en fazla tetikleyen unsurlardan biri olan sıcak su, cildin hassaslaşmasını buna bağlı olarak da nem dengesini kolayca kaybederek kurumasına yol açıyor. Yalnızca duşta değil, el ve yüz temizliğinde de ılık su kullanmak önemli oluyor. Sıcak suyla yıkanıp soğuk havayla buluşan cilt çok daha hızlı şekilde sağlığını yitirebiliyor. Duş sırasında suyun yanı sıra hafif yağ içeren şampuan ve vücut jeli kullanmaya dikkat etmek gerekebiliyor.

Balıkta fazlasıyla bulunan Omega3 yağ asitlerinden faydalanmak cilt kuruluğu ile baş etmek için güzel bir yöntem. Haftada 2-3 defa bile tüketildiğinde cildin nem dengesini ve sağlığını korumada etkili oluyor.

Fırtınalı ve soğuk hava koşullarında güneş koruyucu kremlerin kullanılması öneriliyor. Ciltte meydana gelecek hasarı önleyecek ve hassasiyet oluşumunu büyük ölçüde azaltan güneş kremlerini yaz mevsiminden sonra raflara kaldırmamakta fayda var.

paylas
Cilt Kuruluğu ile Nasıl Baş Ederiz? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Nedir Bu Siyah Maske?

Nedir Bu Siyah Maske?

15 Ocak tarihinde Öykü paylaştı
Güncel Akne Tedavi ve Uygulamaları

Güncel Akne Tedavi ve Uygulamaları

14 Aralık tarihinde Öykü paylaştı
Göz Altı Morluklarını Yok Eden 7 Yöntem

Göz Altı Morluklarını Yok Eden 7 Yöntem

13 Aralık tarihinde Öykü paylaştı
Cilde Yağ Enjeksiyonu Nedir, Ne işe Yarar?

Cilde Yağ Enjeksiyonu Nedir, Ne işe Yarar?

24 Kasım tarihinde Öykü paylaştı
Doğru Peeling Uygulaması Nasıl Yapılır?

Doğru Peeling Uygulaması Nasıl Yapılır?

22 Kasım tarihinde Öykü paylaştı
Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

02 Nisan tarihinde Feyza paylaştı
Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

27 Mart tarihinde Sevim paylaştı
Siyah Nokta Problemi İçin Şahane Öneriler

Siyah Nokta Problemi İçin Şahane Öneriler

06 Mart tarihinde Elif paylaştı