Çocuklarınızı Böyle Oturmaktan Koruyun! Yoksa... - Pembe Mekan

Çocuklarınızı Böyle Oturmaktan Koruyun! Yoksa…

Çocuk Sağlığı, Galeri 4 sene önce

İlk bakışta çok şirin gözüken bu oturuş tarzı aslında bebeklerin yürüme ve koşmaları hatta ilerleyen dönemlerde duruş bozukluklarına da neden olduğunu biliyor muydunuz? Birçok çocuğun bu oturuş şeklinden zevk aldığını düşünüyor olabilirsiniz. Bebeklerin kemik ve iskelet yapısı yetişkin insanlara göre son derece esnek olabiliyorken, yetişkin insandan daha sert kemiklere sahiptir. Bu esneklik W oturuşunu zamanla ayak şeklini değiştirdiği için başta düz taban rahatsızlıkları olmak üzere, bacak şeklinde bozukluğa sebep olabiliyor.

Çocukların oturma şekli onların ayakta duruşları ile kaslarını dengeli ve koordineli kullanmalarına etki eder. Bebekler sürünmeden emeklemeye geçerken dizleri üzerindeyken bu oturuşu yapabilirler ancak bebek yürümeye başladığında bu oturma şekli kullanılmamalıdır. Yürümeye başladıktan sonra da bu şekilde oturmaya devam eden çocuklarda zayıf kas tonlaması veya aşırı hareketli eklemler görülebilir. Çocuğun “W” şeklinde rahat oturabilmesi için kaslar ve kalça çevresindeki bağlar normale göre daha yumuşak olur, ve daha esnektir. Ancak bu pozisyon eklem gelişimi ve işlevi için sağlıklı değildir.” Alıntı.

Çocuklarımızı bu oturuş şeklinden vazgeçirmek için onların dikkatini dağıtarak emeklemeye ve bağdaş oturma şekline yönlendirmemiz gerekiyor. Basit hareketlerle onu taklit edebilirsiniz. O sizinle oyun oynadığını zannederken, siz de onun gelecekteki yaşamını olumsuz etkileyecek bir sorundan kurtarmış olacaksınız.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.