Dekorasyonda Aydınlatma Teknolojileri - Pembe Mekan

Dekorasyonda Aydınlatma Teknolojileri

Elif Acar

27/03/2015 ❊ Dekorasyon

dekorasyonaydınlatmaBir evin, iş yerinin ya da bir başka amaçla kullanılan bir yaşam alanının dekorasyonu duvarlarla başlar. İyi boyanmış ve aktif renklendirilmiş her duvar, profesyonel dekorasyon için uygun bir duvardır. Tüm dekorasyon bu duvar üzerinden yürütülür. Ancak duvar, dekorasyon için yalnız başına asla yeterli değildir. Bu yüzden hepimizin evinde tablolar, aynalar, duvar süsleri ve başka dekoratif nesneler duvarları süsler.

Ancak profesyonel bir dekorasyon çalışmasında tüm bu nesneler bir yana, duvarların elde edilmek istenen dekorasyonla entegrasyon içinde bir uyumluluk yakalanabilmesi için özel bazı işlemlerle desteklenmesi gerekir. Bu işlemlerin başında ise aydınlatma gelir.

Dekorasyonda Aydınlatma Sanatı

Spot lambalar, aplik konseptler ve tavan aydınlatmaları dekorasyonlarda her geçen gün daha çok görülüyor ve tercih ediliyor. Hızla gelişen dekorasyon sektöründe kendini her geçen gün biraz daha fazla hissettiren aydınlatma ekipmanları, hem dekor açısından daha etkili bir görsellik elde edilmesi, hem de daha kolay ve hızlı bir biçimde uygulanabilmesi açısından özellikle de dekoratörler ve iç mimarlar tarafından daha fazla talep görüyor.

Aydınlatma Sanatında Sıcak ve Serin Renkler

Dekor vermede ışığın rengi ve yoğunlu, hatta yönü ve açısı bile çok önemlidir. Aydınlatma sanatında sıcak ve serin renkler, odanın dekorasyonuna katacağı havanın belirlenmesinde önemli görevler üstlenirler. Mavi tonlu ışıklar yazlık mekânlar için tercih edilirken daha sıcak bir ortam yakalamak için kırmızının açık tonları ile dekorasyon yapılmalıdır. İzlenecek dekorasyonun tarzına göre yapılacak seçimlerde ise yine dekorasyonun gittiği yönde, uyumlu, eş renkli tercihler kullanılmalıdır.

Işıklar Odanızı Genişletebilir

Işığın yönünü hangi yöne verirseniz, o açıyı ilerletirsiniz. Söz gelimi tavana doğru yansıttığınızda tavan daha yüksek görünecek, duvarın soluna doğru verdiğinizde odanın genişliğini görsel açıdan arttıracaktır. Bu sayede doğru ışık kullanımı ile odalarınıza geniş bir görünümde kazandırabilirsiniz. Ayrıca daha ferah bir görünüm elde etmek için aydınlatmaları tavana çok yakın bir mesafede konuşlandırabilir, yüksek tavanlı odalarda ise eğer tavan yüksekliğinden rahatsızsanız ve biraz daha engin bir görünüm elde etmek isterseniz sarkıt tipi aydınlatmalarla denge sağlayabilirsiniz.

paylas
Dekorasyonda Aydınlatma Teknolojileri Hakkında Yapılmış Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

Buse 14/02/2016

Bej rengi oda için ne tür avize almak gerekir?

Belen 14/03/2016

Aydınlatma ile ilgili sorularım var. Yardımcı olur musunuz?

Bunlar Çok Okundu!
Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

14 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Evinizi Güzelleştirecek Modern Dekorasyon Örnekleri

Evinizi Güzelleştirecek Modern Dekorasyon Örnekleri

16 Kasım tarihinde Elif paylaştı