Detoks Nedir? Nasıl Yapılır? - Pembe Mekan

Detoks Nedir? Nasıl Yapılır?

Elif Acar

10/03/2016 ❊ Nedir?

detoks nedir?

Mevsimlerin değişmesi ile birlikte büyük bir yorgunluğun altına girdiğimiz kesindir. Bu mevsim değişikliği sırasında oluşabilecek yorgunluklarımızı atmak için bir detoksa ihtiyaç duyabiliriz. Detoksa ihtiyaç duyduğunuzu ise sırt bölgenizde ve bel çevrelerinizde oluşmaya başlayan ağrılardan anlayabilirsiniz. Uykusuzluk, hazımsızlık, bulantı gibi sorunlarda aslında detoks ihtiyacınızın olduğundan kaynaklanmaktadır. Detoks başlangıcında doğru nefes almayı öğrenmelisiniz ve diyafram kullanmayı bilmelisiniz. Soluduğunuz havanın temiz olması ise önemli bir etkendir. Zira alacağınız havanın yetersiz olması kan dolaşımınızı yavaşlatacak ve sürekli uyuma isteği ile vücudunuzu baş başa bırakacaktır. Oksijen tedavisi uygulatmalısınız.

Bunun nedeni ise dünyanın başlangıçlarda yüzde 38lik bir oksijene sahip olmasıdır. Şimdilerde bu seviye ise yarı yarıya düşmüştür. Bundan dolayı yeterince vücudumuza oksijen alamamaktayız ve vücudumuzda ki toksinlerden arınamamaktayız. Toksinleri atmak ve arınmak için ek oksijen tedavileri uygulatmalıyız. İçtiğiniz suyun ph değeri bile bu süreç içerisinde oldukça önemlidir. Zira ph değeri normali aşan rakamlar vücut için toksit üretici madde haline gelmektedir ve bu maddeler vücuttan atılırken vücudun yorulmasına neden olacaktır. Pek çok spa merkezi detoks uygulama işlemlerini üstüne almaktadır.

Fakat bu durum zamanı olmayanlar için oldukça kötü bir etkendir. Zamanını yetiştiremeyenlerin bir de doktora ya da spa merkezlerine gidip vücutlarına detoks uygulatma imkânları bulunmamaktadır. Evde detoks yöntemleri elbette vardır. Bunları internetten öğrenebilirsiniz fakat bu öğrendiğiniz bilgileri de bir bilene danışmadan uygulamamanızı tavsiye ederim. Çünkü bazı bilgilerin geçerliliği oldukça düşüktür. Mesela tek tip diyetler ile ya da su oruçları ile detoks uygulanabileceğinden bahseden yazarlar ya da doktorlar bulunmaktadır. Bu durum bana göre yanlıştır. Çünkü vücudun tek tip beslenmesi ve bunun uzun bir süre devam etmesi vücudun direncinin düşmesine neden olabilir.

En güzel detoks su ve spor ile yapılandır. Psikolojik olarak da kötü düşüncelerden kendinizi arındırmanız vücudunuzun psikolojik detoksu olacaktır. Unutmayınız ki bazı duygularınızdan arınmanız ve kendinize değer vermeniz her şeyden önce içsel detoks yaşamanıza neden olacaktır. Bu durum ise sağlıklı bir beyin ile güne devam etmenizi sağlayacaktır. Sağlıklı beyinler için yaşasın detoks.

paylas

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Detoks Nedir? Nasıl Yapılır? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!