Dişlere de Yaz Bakımı Şart! - Pembe Mekan

Dişlere de Yaz Bakımı Şart!

Bembeyaz ve sağlıklı dişlerin sırrı düzenli fırçalama ve bakımın yanı sıra; tüketilen besinlerle de alakalıdır. Bu nedenle yaz mevsiminde diş sağlığı için tüketilecek besinlere dikkat ederek hayalinizdeki bembeyaz gülüşe kavuşmanız mümkün olacaktır.

Bazen diş ve dişeti rahatsızlıkları anne babadan genetik miras olarak kalabiliyor. Böyle olunca ne kadar bakımlı da olsanız yüzde yüz sağlıklı dişlere kavuşmak mümkün olmuyor. Ancak bu genetik mirasa teslim olmak yerine, iş ve ağız yapısı için alınabilecek önlemler sayesinde bu riskleri minimuma indirilebilir, belki de ortadan kaldırılabilir.

Yıl içerisinde nasıl check-up yaptırıp beden sağlığımıza önem veriyorsak, aynı şekilde dişlerimiz için de düzenli kontrole gitmek gerekiyor. Çocukluğumuzdan beri alışkanlık haline getirdiğimiz günde 2 defa diş fırçalamayla da bu bakımları destekleyerek maksimum verim alınabiliyor. Bunların yanı sıra asitli içecek tüketiminden kaçınmak, şekerli ürünler, karbonhidrat ağırlıklı besinler, fast food gıdalar tüketmek yerine sebze-meyve tüketmeyi tercih etmek gerekiyor. Meyve ve sebzelerde var olan protein, lif, kalsiyum, vitamin ve fosfor gibi mineraller dişlerimize olduğu gibi tüm vücut sağlığımıza olumlu etki ediyor.

Sağlıklı Dişler İçin Tüketilebilecek Yazlık Besinler

İçeriğindeki yağ sayesinde dişler üzerinde plak birikimini engellemeyi sağlayan kuruyemişler, ara öğünlerde mutlaka yer vermemiz gereken yiyecekler arasında yer alıyor. Aynı zamanda sert olmalarından ötürü diş yüzeyini temizlediği gibi, tükürük akışının artmasına da olanak sağlıyor.

Erik, elma, havuç, kereviz gibi besinler ara ve ana öğünlerde tüketilebilen sert ve lifli gıdalar arasında yer alıyor. Bu besinler dişlerin üzerindeki plakların temizlenmesin, daha fazla tükürük salgısına sebep olduğundan tükürüğün dişleri temizlemesini kolaylaşmasını, ağız içi asit dengesini sağlıyor.

Diş sağlığının kötü olması ağız kokusuna sebep olan başlıca nedenler arasında yer alıyor. Bu nedenle hem diş sağlığına hem de genel ağız sağlığı için maydanoz yemek çok faydalı oluyor. Diş eti rahatsızlıklarıyla karşılaşma riskini en aza indiren kalsiyum içeren gıdalar olan yoğurt, süt, kefir, peynir gibi besinler diş çürümelerini önleyici ve ağız içi asidik dengeyi sağlayıcı etki gösteriyor.

Çocukluğumuzdan bu yana duymaya alışık olduğumuz balık ve diş sağlığı ilişkisi yine karşımıza çıkıyor. Çünkü sadece gelişme döneminde değil, içeriğindeki fosfor sayesinde kemiklerin ve dişlerin güçlü kalmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle hem genel vücut sağlığı hem de diş sağlığı için haftada bir defa balık tüketilmesi gerekiyor.

Tıpkı maydanoz gibi, vücudu ödem ve toksinlerden arınması, ağız kokusu, sindirim kolaylığı gibi etkilere sahip olan yeşil çay da diş sağlığında etkili oluyor. Ağızdaki bakteri miktarını en aza indiren hatta ağız kanserine karşı önemli bir kalkan oluşturan yeşil çay, günde 2-3 bardak tüketilebiliyor.

paylas
Dişlere de Yaz Bakımı Şart! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

zübeyde can yılmaz 19/08/2017

Dişler gülüşün teminatıdır. Güzel bir yazı teşekkürler 🙂

Bunlar Çok Okundu!
Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

01 Kasım tarihinde Zeynep paylaştı