Doğru Zeytinyağı Nasıl Seçilir? - Pembe Mekan

Doğru Zeytinyağı Nasıl Seçilir?

Elif Acar

25/09/2013 ❊ Püf Noktalar

 Alışveriş listenize zeytinyağını eklediniz, markete gittiniz ve karşınızda farklı marka, renk ve ambalajda zeytinyağı var. Peki en iyisi hangisi, nasıl seçilmeli?

zeytinyağ

Zeytinyağı benim gibi damak tadından çok, sağlık yönünden kullananlar olabilirsiniz. Tabii tadı, kokusu sizler için öncelikte olabilir. Damak zevki kısmı, damağınızda ve genzinizde bıraktığı hisle alakalıdır. Zeytinyağların bazıları biraz sert, koyu, parlak, saydam ve genizi az yakanları mevcut. Fakat gerçek bilgiyi ürün üzerindeki teknik bilgiler veriyor.

Çoğu zeytinyağı şişesi üzerinde yağdaki asit oranı belirtilmiştir. Yağı seçerken 0.8’in altındaki asidite olanlar harikadır. 0.5 bulursanız kaçırmayın, 0.3 bulursanız birkaç litre alın stoklayın… Zeytinyağının yapımındaki en önemli husus, toplandıktan sonra hemen sıkımhanelere götürülüp sıkılması gerekir. Bekletilirse ve de üst üste istiflenirse yağı kaçar, kalitesi düşer. Bu yüzden alırken, şişenin üzerine mutlaka bakın. Toplanma yeri ve sıkım tesisi aynı ilde olanları seçin.

Zeytin toprağa değmeden toplanması gereken bir üründür, ancak kendiliğinden toprağa düşenler de çöpe atılmaz. Riviera zeytinyağları, genelde toprağa düşen, kalitesi ekstra sızma kadar yüksek olmayanlardan yapılır. Bu kötüdür manasına gelmez, salatalara kullanılmasa da yemeklik olarak gayet güzel sonuç verir.

paylas
Doğru Zeytinyağı Nasıl Seçilir? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Taşlanmamış Kotlar Zayıf Gösteriyor!

Taşlanmamış Kotlar Zayıf Gösteriyor!

23 Mart tarihinde Elif paylaştı
Zor Lekeler Nasıl Temizlenir?

Zor Lekeler Nasıl Temizlenir?

10 Aralık tarihinde Elif paylaştı