Egzersiz ve Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? - Pembe Mekan

Egzersiz ve Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hem sağlıklı olmak hem de fit bir vücuda sahip olmak için spor ve egzersiz yapmak oldukça verimlidir. Peki, spordan en iyi derecede faydalanmak için neler yapılmalıdır?

spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Spor ve egzersiz yapmak kişinin sağlığına ve görünümüne olumlu etki ederken aynı zamanda disiplinli olmasını da sağlayan bir etkinliktir. Uzun ve sağlıklı bir yaşam için herkese spor yapması önerilir. Ancak sporun olumlu etkilerinden faydalanabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar söz konusu olur. Çünkü egzersiz ve spor yaparken bilinçli olmak son derece önemlidir.

Yapılacak spor aktivitesi ister sıkı şekilde programlanmış bir cardio programı olsun, ister günlük yürüyüş, koşu ya da bisiklet sürmek gibi etkinlikler olsun, her zaman bu kurallar çerçevesinde hareket etmek faydalıdır.

Öncelikle spor yaparken kaslar yoğun enerjiye ihtiyaç duydukları için bu enerjiyi sağlayacak karbonhidrat tüketimine ağırlık verilmelidir. Karaciğer ve kasta depolanan karbonhidratlar, glikojene dönüşerek çalışan kaslarda yakıt olarak kullanılmaktadır. Yeterli karbonhidrat tüketimi sayesinde spor esnasında ya da sonrasında halsizlik ve yorgunluk hissetmek gibi problemlerle karşılaşılmamaktadır.

Spor yaparken en fazla dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de yemeği egzersiz saatinden 1,5 saat önce yemektir. Midenin dolu olması spor yaparken bulantı gibi sindirim problemlerine yol açmaktadır.

Bunların yanı sıra önemli olanlardan biri de bol sıvı alımıdır. Spor sırasında terlemeyle dışarı atılan sıvıyı kontrol altına almak için bol su içmek gerekir. Kasların kasılmaya dayanıklılık süresiyle doğru orantılı olan vücuda alınan su miktarı, günde 3 L’ye kadar çıkarılabilecek şekilde önerilmektedir.

Sporda kas fonksiyonları ve kemiklerin de güçlü olmasını sağlamak adına esas olan kalsiyum mineralidir. Kalsiyum kaynağı olarak yağsız süt ve süt ürünleri tercih edilebilir. Kas ve kemikler için önemli olan kalsiyumun yanı sıra protein tozlarından kaçınmak da önemli bir kuraldır. Çok faydalı ya da herhangi bir zararı olmadığı söylenen protein tozları sakıncalı ve sağlıksız ürünlerdir.

Aç karnına spor yapmak ya da yetersiz beslenmek sanılanın aksine zayıflatmaz, daha sağlıksız koşullarda yaşamaya yol açar. Bu nedenle dengeli beslenmek ve spor için gereken enerjiyi yeterince almış olmak son derece önemlidir.

Spor Sonrasında Yapılacaklar da Önemlidir

Spor öncesinde ya da sırasında yapılanlar kadar sonrasında da dikkatli olmak gerekir. Örneğin egzersizin hemen ardından vücudun kaybettiği enerji geri kazandırılmaya çalışılmalıdır. Bunun için gereken besinlere özen göstermek gerekir. Bu durum kişinin yaktığı kalorileri geri almasına sebep olmaz, bu konuda da bilinçli olarak spor yapma koşullarına uymak gerekir. Spor sonrasında Light süt, yulaf ezmesi, muz karışımını tüketerek vücudun kaybettiği enerjiyi ve karbonhidratı geri almasını en sağlıklı şekilde karşılanabilir.

paylas
Egzersiz ve Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Fitness Egzersizlerine Genel Bakış

Fitness Egzersizlerine Genel Bakış

04 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Sağlıklı Kilo Vermeye Yardım Edecek Öneriler

Sağlıklı Kilo Vermeye Yardım Edecek Öneriler

23 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

03 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Şişmanlıktan Nasıl Kurtulurum?

Şişmanlıktan Nasıl Kurtulurum?

02 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Yaşlanmayı Geciktirmek ve Gençleşmenin Sırrı: Spor!

Yaşlanmayı Geciktirmek ve Gençleşmenin Sırrı: Spor!

31 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Kilo Vermeye Yardımcı Yan Ürünler

Kilo Vermeye Yardımcı Yan Ürünler

29 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Dümdüz Bir Karına Sahip Olmanın 7 Bilimsel Yolu!

Dümdüz Bir Karına Sahip Olmanın 7 Bilimsel Yolu!

21 Eylül tarihinde Elif paylaştı
10 Adımda Göbek Yağlarınızdan Kurtulun!

10 Adımda Göbek Yağlarınızdan Kurtulun!

19 Ekim tarihinde Okan paylaştı