Egzersiz Yapmama Bahanelerini Rafa Kaldırıyoruz! - Pembe Mekan

Egzersiz Yapmama Bahanelerini Rafa Kaldırıyoruz!

İşlerim çok yoğun, spor salonuna gidecek vakit bulamıyorum, zaman yetmiyor… Bu tür bahaneleri hem kendimizden hem de çevremizdeki birçok kişiden duymaya maalesef alışığız. Ancak sağlıklı ve yaş ilerlemesine bağlı olarak kendini gösteren fiziksel rahatsızlıklarla baş etmek için spor çok önemlidir. Elbette hepimiz çalışıyor, her zaman spor salonuna gitmek için vakit ayıramıyoruz. Fakat bu bahanenin arkasına sığınmak yerine egzersiz yapmaya bahane yaratmak daha kolay ve faydalı oluyor!

Egzersiz Bahaneleri Üretin!

Günlük hayatınıza minicik dokunuşlar yaparak rutininize egzersiz yapma bahanelerini eklemeniz hiç de zor değil. Nasıl mı? Örneğin her gün gittiğiniz iş yeriniz için eğer toplu taşımayla ulaşım sağlıyorsanız gideceğiniz yerden bir durak önce inip yürüyebilirsiniz. Eğer özel aracınızla ulaşım sağlıyorsanız her zamankinden biraz daha uzakta bir park yeri bularak kendinize yürüme fırsatı yaratabilirsiniz. Hiç de küçümsenmeyecek bu basit egzersiz planı sonucunda 10 dakikalık hızlı tempo yürüyüşünde 40 kalori yakmanız mümkün oluyor.

Yürüme alışkanlığı kazanmaya çalışarak birçok hastalıkla mücadele edebilir, daha sağlıklı bir bünyeye sahip olabilirsiniz. Yavaş tempoda yapacağınız sadece 5 dakikalık bir yürüyüş 13kalori, hızlı tempoda yapacağınız yürüyüşle ise 20 kalori yakmak mümkün oluyor. Kendinize göre yürüyüş sürenizi ayarlayabileceğiniz gibi en az yarım saat-kırk dakikalık günlük yürüyüş yapmanın çok faydasını göreceksiniz.

Squad hareketi kulağınıza hiç de yabancı gelmeyecek egzersiz terimleri arasında yer almalıdır. Çünkü uyanıp yeni güne hazırlanırken, dişlerinizi fırçalarken, saçlarınızı yaparken bunları yapmanızı engellemeyecek olan squad hareketini de yapabilirsiniz. Dilerseniz bunları yaparken tek ayaküstünde durmayı ve kaslarınızı çalıştırmayı da tercih edebilirsiniz.

Eğer gökyüzünü aşan yükseklikteki dev binalarda yaşamıyorsanız asansör yerine merdiven kullanmayı tercih edebilirsiniz. Zaman içerisinde sınırlarınızı zorlayıp, bunu bir alışkanlık haline getirirseniz 5. 6. Kata kadar bile yürüyebilirsiniz 🙂 Günlük egzersiz için yeterli olacak kadar etkili olan merdiven kullanımı sayesinde 5 dakika içerisinde 50 kaloriye yakın yakabilirsiniz.

Çok yoğun bir tempoda çalışsanız dahi yarım saat, 40 dakikalık bile olsa öğle yemeklerini mekân değiştirerek yemekte fayda var. Günün devamında daha pozitif bir ruh haline sahip olup, sağlığınıza fayda sağlamayı mümkün kılıyor.

Yürümeye bir diğer bahane de gün içerisinde yaptığınız telefon konuşmalarını oturarak yapmak yerine hareket ederek yapmaktır. Telefonla konuşurken sadece ayakta dursanız ve kımıldamasanız dahi kan dolaşımınız hızlanacaktır. Eğer konuşmalar esnasında biraz daha hareketli olursanız yarım 15 dakika sonunda 60 kalori yakmanız mümkün olacaktır.

Artık spor salonuna gitmeye vakit bulamadığınıza dair bahaneleri bir kenara bırakıp, kendinize yürüyüş bahaneleri yaratmanın vakti geldi de geçiyor bile! Kan dolaşımı bozuklukları, bel ve boyun fıtığı, obezite gibi sağlık sorunlarına yakalanma riskinizi bu kadar basit yöntemlerle en aza indirebilirsiniz, unutmayın!

paylas
Egzersiz Yapmama Bahanelerini Rafa Kaldırıyoruz! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Hazır Gıda ile Artan Gizli Hastalık: ÇÖLYAK!

Hazır Gıda ile Artan Gizli Hastalık: ÇÖLYAK!

07 Ağustos tarihinde Melike paylaştı
Depresyon ve Fazla Kaygı Fiziksel Sorunlara Neden Oluyor

Depresyon ve Fazla Kaygı Fiziksel Sorunlara Neden Oluyor

30 Kasım tarihinde Öykü paylaştı
Egzersiz ve Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Egzersiz ve Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

15 Kasım tarihinde Öykü paylaştı
Yaşlılıkta Özgüveninizi Spor ile Arttırın!

Yaşlılıkta Özgüveninizi Spor ile Arttırın!

23 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Kanserden Kurtulan Kişiler Neden Demirden Uzak Durur?

Kanserden Kurtulan Kişiler Neden Demirden Uzak Durur?

23 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Gen Kontrolü ile Neler Yapılabilir?

Gen Kontrolü ile Neler Yapılabilir?

22 Şubat tarihinde Elif paylaştı
İdeal Günlük Su Tüketim Değerleri Nedir?

İdeal Günlük Su Tüketim Değerleri Nedir?

19 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Kış Mevsiminde Kazandığınız Yağlardan Kurtulun!

Kış Mevsiminde Kazandığınız Yağlardan Kurtulun!

05 Şubat tarihinde Elif paylaştı