Ergenlik Dönemi ve Suç İşleme İçgüdüsü - Pembe Mekan

Ergenlik Dönemi ve Suç İşleme İçgüdüsü

Elif Acar

22/02/2016 ❊ 12-18 Yaş

ergenlikİnsanlar çocukluk döneminde anne-babasının her şeyi bildiğine ve hata yapmadığına inanırlar. Ergenlik döneminde, bu inanç değişim gösterir. Bu durum, hayal kırıklığı, güvensizlik duygularının meydana gelmesine sebep olabilir. Ergen boşlukta kalabilir, kendi doğrulan ve kararlarına yönelik güven meydana getirememiştir. Böyle bir durumda, bir kimseyle özdeşim yapar ve bu, “tutku” halini alabilir. Bu kişi öğretmen, usta, patron, tüccar gibi müspet örnek olduğu gibi, menfî, zararlı tipler de olabilir. Bu gibi durumlarda ergenler çete meydana getirirler. Çetelerin kuralları acımasızdır ve uymayanlar giremezler.

Burada “biz” duygusu çok kuvvetli bir şekilde kendini gösterir, üyeler arasındaki dayanışma mükemmeldir. Ergenlik döneminin sonuna doğru çete grupları biter, arkadaşlık, dostluk bağları birinci plana çıkar. Çetelerdeki bireyler, evde, okulda ve okul arkadaşlarının dışarıdaki gruplarında uyum problemi yaşayanlardan meydana gelir. Böyle bir kız çocuğunu tanıyorum. Lise ikinci sınıfta okuyor, sınıfta kalmış, şu sıralarda da derslerinde başarısız. Annesi ile babası arasında derinliği olan problemler var.- Baba anneyi dövüyor, çocuklarına saldırıyor. Çocukları ile arası iyi değil, onların uyuşturucu kullandığını bilmiyor. Bu yavrumuz, kollarına jilet atıyor, intihara teşebbüs ediyor ve diyalog kurmak mümkün olmuyor. Bu yavrumuzun psikiyatrik yardıma ihtiyacı var. Bunu konuşarak, el birliği ile çözmeye çalışıyoruz.

Ergenin, davranışlarını başkalarının denetiminden kurtarmak için çok çaba göstermesi ve sürekli denemelerde bulunması icap eder. Bu denemelerin başarılı olması, bireyin kendine olan güven duygusunun artmasına sebep olur. Bireyselleşmenin gelişmesinde, anne-babanın önemli rolü vardır. Ergenin korktuğu, çekindiği, bilmediği yeni sahalarda ebeveyn desteğini görmesi ve hissetmesi, onun bireyselleşmesini kolaylaştırır.

Bu destekten yoksun kalan ergenler bocalamaya, kendini çaresiz hissetmeye başlarlar. Bunun sonucu çaresiz kalan ergen, kendini sokakta, ara mekanlarda, istenmeyen yerlerde bulur. “Sokak çocukları’’ dediğimiz bu topluluk, bu tarz mekanlarda ortaya çıkar.

Ergenin gelişmesi engellenirse içine kapanma, toplumdan uzaklaşma gibi tepkiler doğurur. İnsanlık ve ülkeler sürekli değişim ve gelişim içindedirler. Gelişmekte olan ülkeler daha gelişmiş toplumların, Batılı ülkelerin ağır baskıları altında ezilmektedir. Arzu edilen, toplumda geçerli değerlere ulaşmaktır. Burada başarılı olmak mümkün olmazsa, kimlik bunalımı derinleşir, ergen şaşkın duruma düşer.

Ergende cinsel kimlik meydana gelmiştir ve cinsel dürtüler aktivite kazanmıştır. Beğenilmek ve kabul görmek temel ihtiyaçlardan kabul edilir. Bu ihtiyaçları karşılamak için, anne- baba ergene yardım ederek destek verir. Bu yardım gelmezse, ergen çevresinden, arkadaşlarından yardım arar ve çoğu kere, yardım, arzu edilen içerikte ve şekilde olmayabilir.

Ergen istediklerini elde edemezse ve destek görmezse, toplumun sınırlarını zorlar, yasalarla başı sıkıntıya girer, yasaların suç saydığı fiilleri işler. Burada  “suçlu çocuk” terimi gündeme gelir. Bunların yaş grubu “11-18” arasıdır.

12-18 yaşları, özellikle 15 yaş, en ciddi suçların işlendiği çağdır. Bu çağ, ergenlikteki kimlik bunalımının yaşandığı döneme denk düşmektedir. Suçluluk davranışının, çocukla toplum arasındaki karşılıklı etki ve tepkilerin sonucunda öğrenilmiş davranış biçimi olduğu görüşü ileri sürülmektedir.

Sanayileşmeye paralel olarak hızla büyüyen kentlerde, gençler arasında gasp, hırsızlık, yaralama, adam öldürme, evden kaçma, içki, uyuşturucu kullanma, cinsel suçlar yaygın hale gelmektedir. Ülkemizde plansız ve programsız biçimde kentler irileşmekte ve köyden şehirlere yığınla göçler olmaktadır. Bu da, ergenlik suçluluğunun meydana gelmesinde etkendir.

paylas

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Ergenlik Dönemi ve Suç İşleme İçgüdüsü Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!