Fitness Egzersizlerine Genel Bakış - Pembe Mekan

Fitness Egzersizlerine Genel Bakış

Elif Acar

04/02/2016 ❊ Spor&Fitness

ftinessKelime olarak form tutmak ve sağlıklı olmak anlamına gelen fitness, egzersiz ve harekete dayalı bir spordur. Fitness yapmaktaki amaç diğer tüm sporların hedefleri dışında tüm kasların tek aletli veya aletsiz çalıştırılmasını, sıkılaştırılmasını ve güçlendirmesini amaçlamaktadır. Genel olarak fitness kavramına bakıldığında diğer tüm spor hareketlerini kapsamaktadır. Fitness yaparak kilo vermek net bir antrenman programı ile gerçekleştirilemez. Tüm vücut tipi ve hayat tarzına göre belirlenen fitness egzersizleri, genellikle bir uzman eşliğinde takip edilerek yürütülen çalışmalardır. Diğer spor hareketleri ile kıyaslandığında ise kişinin kendi hedef ile alakalı olduğu için her yaşa uygun şekilde yürütülebilmektedir. Aynı zamanda fitnessta gövde geliştirmek yerine, sağlıklı bir bünyeye kavuşabilmek temel amaç olarak belirlenmiştir.

Fitness egzersizleri kişinin vücudundaki hormonların salgısını artırarak psikolojik olarak çok daha iyi hissetmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda iyi bir vücuda kavuşmanın yanı sıra, daha zinde bir yaşama kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Enerji artırıcı, metabolizma hızlandırıcı, uykuyu düzenlemeye yardımcı ve stresten arındırıcı etkilere sahip olan fitness egzersizlerini uygulama için sadece belirli kurallara dikkat etmek yeterli olmaktadır. Egzersizlerde uygun kıyafetlerin giyilmesi ve kesinlikle ayakkabı seçiminde çok dikkatli davranılması gerekmektedir. Antrenman programına sadık kalmak da verim alabilmek ve kısa süre içerisinde hayal edilen vücut sağlığına kavuşmak mümkün olmaktadır. Fitness öncesi basit ısınma hareketleri ile antrenmana hazırlık yapmak da adaleleri incitmemek ve egzersizlere alıştırma açısından önemlidir.

Ağırlıkların kullanıldığı bir fitness programı için çalışmaları kademeli olarak sürdürmek gerekmektedir. Sakatlanma ya da kaslara zarar verebilecek diğer sorunlardan uzak durabilmek için, ağırlık çalışmalarının hem düzenli hem de düşük ağırlıktan yüksek ağırlığa doğru yapılması gerekmektedir. Başarılı bir fitness programına sahip olabilmenin bir başka şartı daha vardır. Fitness egzersizlerini yaparken en iyi şekilde verim alabilmenin için uygun beslenme düzeni ile desteklenmesi gerekmektedir. Kolay kilo vermek ve vücudun kazandığı yapının daha da kalıcı hale gelmesini sağlamak adına uygulanan fitness programında doğru şekilde beslenerek çok daha kısa süre içerisinde hedef kilo ve vücut yapısına kavuşulabilmektedir.

paylas
Fitness Egzersizlerine Genel Bakış Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Egzersiz ve Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Egzersiz ve Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

15 Kasım tarihinde Öykü paylaştı
Sağlıklı Kilo Vermeye Yardım Edecek Öneriler

Sağlıklı Kilo Vermeye Yardım Edecek Öneriler

23 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

03 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Şişmanlıktan Nasıl Kurtulurum?

Şişmanlıktan Nasıl Kurtulurum?

02 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Yaşlanmayı Geciktirmek ve Gençleşmenin Sırrı: Spor!

Yaşlanmayı Geciktirmek ve Gençleşmenin Sırrı: Spor!

31 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Kilo Vermeye Yardımcı Yan Ürünler

Kilo Vermeye Yardımcı Yan Ürünler

29 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Dümdüz Bir Karına Sahip Olmanın 7 Bilimsel Yolu!

Dümdüz Bir Karına Sahip Olmanın 7 Bilimsel Yolu!

21 Eylül tarihinde Elif paylaştı
10 Adımda Göbek Yağlarınızdan Kurtulun!

10 Adımda Göbek Yağlarınızdan Kurtulun!

19 Ekim tarihinde Okan paylaştı