Yaşlanmayı Geciktirmek ve Gençleşmenin Sırrı: Spor! - Pembe Mekan

Yaşlanmayı Geciktirmek ve Gençleşmenin Sırrı: Spor!

spor

Düzenli olarak gençliğinden beri spor yapan kişi, yaşlanınca da buna devam edebilir. Yalnız, yaşlılığın getirdiklerini ve organizmadaki değişiklikleri dikkate almak lazımdır. Yemek yeme alışkanlıkları, denge bozuklukları sonucu omurga ve eklem değişiklikleri, iç organ fonksiyonlarının bozukluğu, erken yaşlanmaya sebep olmaktadır. Kalp hastalığı, birinci önceliklidir. Kalp kası yeterince beslenemiyorsa, çevresel damarlar esnekliğini yitirmişse, hareket azlığı sonucu kalbin kapasitesi düşmüşse, kalbin kanlanması ve oksijen alma yeteneği sınırlanır. Birçok sebeple, yaşlı kişi, tıbbî tedaviye ihtiyaç duyabilir.

Bedensel idmanlar, bütün ilaçlardan ve diğer yöntemlerden daha yararlı ve zararsızdır. Bedensel idmanlar, mümkün sınırlar içinde, genel ve özel verim kapasitesinin ve fonksiyonlarının arttırılmasına, hiç olmazsa korunmasına yardımcı olurlar. Gençlerde hırsa yönelik yarışma sporlarına öncelik verilmemelidir. Bunun yerine, yaşlılıkta da severek yapılabilecek, devam ettirilebilecek, dengeleyici sporlar teşvik edilmelidir.

Kısa aralar verilerek topla yapılan idmanlar, ileri yaşlar için tercih edilmelidir. Yapılan sporda, hız ve maksimal güç faktörü ertelenmelidir. Eski becerileri ve kapasiteyi tekrar ortaya koyma çabaları tehlike yaratabilir. Çünkü, uyum melekesi azalmış ve bağ dokusunun esnekliği düşmüştür. 50 yaşın üzerindeki kişiler spora başlayacaklarsa, sık sık aralıklarla hekimler tarafından kontrol edilmelidirler. Bedensel idmanlara alışık olmayan yaşlılarda olumsuz tablolara rastlanabilir.

Kalp-dolaşım sistemi fonksiyonlarının yeterli olduğunun tespiti, kişinin kendisine olan güven duygusunun artmasına yol açar. Ömrün uzaması ile koroner yetmezliği ve kalp kası zayıflığı oranı artmaktadır.

Yaşlanan insanda düzenli spor yapmanın sağlığa olumlu katkısı, bu yaşta jimnastik yapanlarda dolaşıma ilişkin verilerin, spor yapmayan çok daha genç kişilerle aynı olması ile, ispatlanır. Aşırı yüklenmelerden kaçınmak şartı ile ileri yaşlarda idman yapılabilir. Bunun neticesinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir, ancak bunlar, gençlerdekinden farklı ve yüksek oranda değildir. Yaşlılarda spor sırasında sadece doğal sınırlar göz önünde tutulmalıdır. Eğer spor sırasında yakınmalar ortaya çıkarsa, hekime başvurmalıdırlar.

Fizik aktivitenin korunması veya tekrar kazanılabilmesi için, aynı hareketlerin belirli aralarla tekrarından oluşan bir çeşit dayanıklılık çalışması yapılmalıdır. Yaşlı kişiye uygun idman programının hazırlanabilmesi için, efor testi sonuçları gereklidir.

Ortopedik açıdan, osteoporoz sebebi ile artmış kırık tehlikesi, yaşlı insanlarda her zaman mevcuttur. Yine eklem hareketlerinde kısıtlılık da dikkate değerdir. Negatif metabolizma sonucu kemikte zayıflık vardır. Eklem kıkırdağında esneklik azalmıştır, darbeye hassasiyet artmıştır. Düzenli spor yapan kaslı kişilerde osteoporoz seyrektir, eklem dejenerasyonuna bağlı yakınma az görülür. Ortopedik açıdan yaşlı kişilerde uzun koşular, yürüyüş, ata binme, kayak, golf, yelken ve jimnastik gibi sporlar sakıncalıdır. Bisiklet ve yüzme, özellikle diz ve kalça artrozu açısından tavsiye edilir. Bu sporlarda, mevcut kapasiteye uygun ayarlamalar yapma imkanı geniştir.

Yaşlı kişilerde, yaşa bağlı fonksiyonel ve organik gerilemeler ve hareket azlığına bağlı verim azalması yanında, kalp ve dolaşıma, eklemlere v.s. ilişkin patolojik değişimler de vardır. Çok yaşlılarda, fizik aktivitede artış beklenemez. Bu kişilerde, hareket tedavisi-meşguliyet tedavisi karışımı yararlıdır. Her türlü fizik aktivite sonunda gevşeme, rahatlama meydana gelir, bu ise, fonksiyonel bozukluklar için uygun tedavi yöntemidir. Fonksiyonel bozukluklar kalp rahatsızlıklarına, o da organik bozukluklara ve sonuçta erken emekliliğe yol açarlar. Bu tür tablolar, insanlığın uygarlığa bedel ödemesidir.

Yaşlı insanlarda sportif etkinliğin gayesi sağlığı korumaktır. Spor, emeklilik döneminde çok gereklidir. Bu dönemde yapılan idmanlarla emeklilik yaşı daha da ileri devrelere atılır. Düzenli olarak yapılan idmanlar, erken yaşta kuvvetten düşdüşmeyi engeller ve verimliliğin daha ileri yaşlara kadar sürmesini sağlar. Sportif etkinlik, yaşlılıkta hareket ihtiyacını gidermede çok yardımcıdır, Bedensel idmanların hareket sistemi, solunum, dolaşım ve iç salgı bezleri üzerine karmaşık etkisi de vazgeçilemeyecek önemdedir.

İdmanlar basit olmalıdır.

Kişiyi stresli yaşantıdan biraz uzaklaştırmalı, doğadaki hayata götürmelidir. Dayanıklılık idmanları ileri yaşlara kadar yapılmalıdır, yapılabilir. Yaşlı kişilerde, hız gerektiren etkinliklerden kural olarak kaçınılmalı, güç idmanlar kısıtlanmalıdır.

Düşük tansiyonlu dolaşım bozukluklarında, sık ara vererek kısa mesafelerde hızlı yürüyüş yapılabilir. Kalp ve damar değişimleri göstermeyen yüksek tansiyonda, aşırı yükleme olmaksızın yapılan sürekli idmanlar daha uygundur. Yaşlılıkta, doğada, kırda yürüyüşler, jimnastik, hafif koşu ve yüzme tavsiye edilebilir.

paylas
Yaşlanmayı Geciktirmek ve Gençleşmenin Sırrı: Spor! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Kozmetik Ürünlerinizi Başkalarıyla Paylaşmayın!

Kozmetik Ürünlerinizi Başkalarıyla Paylaşmayın!

27 Temmuz tarihinde Öykü paylaştı
Güneş Yanıklarıyla Başa Çıkmak için İpuçları

Güneş Yanıklarıyla Başa Çıkmak için İpuçları

12 Temmuz tarihinde Öykü paylaştı
Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir?

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir?

26 Ocak tarihinde Öykü paylaştı
Etkili Faydalarıyla Argan Yağı

Etkili Faydalarıyla Argan Yağı

28 Kasım tarihinde Öykü paylaştı
Egzersiz ve Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Egzersiz ve Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

15 Kasım tarihinde Öykü paylaştı
Her Zaman Güzel Gözükmenin 12 Şartı

Her Zaman Güzel Gözükmenin 12 Şartı

08 Kasım tarihinde Öykü paylaştı
Her Kadının Olmazsa Olmazı Makyaj Malzemeleri

Her Kadının Olmazsa Olmazı Makyaj Malzemeleri

30 Ekim tarihinde Öykü paylaştı
Selülit Düşmanı Besinler

Selülit Düşmanı Besinler

27 Ekim tarihinde Öykü paylaştı
Fondöten Seçerken Hangi Kriterlere Uymalıyız?

Fondöten Seçerken Hangi Kriterlere Uymalıyız?

23 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Cilt Bakımınızı Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Cilt Bakımınızı Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

16 Şubat tarihinde Sevim paylaştı
Fitness Egzersizlerine Genel Bakış

Fitness Egzersizlerine Genel Bakış

04 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Sağlıklı Kilo Vermeye Yardım Edecek Öneriler

Sağlıklı Kilo Vermeye Yardım Edecek Öneriler

23 Ocak tarihinde Elif paylaştı