Hazır Gıda ile Artan Gizli Hastalık: ÇÖLYAK! - Pembe Mekan

Hazır Gıda ile Artan Gizli Hastalık: ÇÖLYAK!

Melike Uçar

07/08/2017 ❊ Sağlık

Günümüzde aşırı şekilde glüten içeren hazır gıda tüketimi ve yediğimiz ekmeğin melezleştirilmesiyle glüten içeriğinin artmasıyla beraber çölyak, adını sık duyduğumuz bir hastalık haline geldi. Çölyak hastalığı genetik yatkınlığı olan çocuk ve erişkinlerde ortaya çıkan tahıl proteinlerinin oluşturduğu başta ince bağırsak olmak üzere neredeyse her organa zarar verebilen bir hastalıktır. Hastalık kadınlarda erkeklere oranla biraz daha fazla görülüyor. Hastalık, anne sütünden erken dönemde kesilenlerde de daha fazla görülüyor. Glüten içeren gıdalara anne sütü kesildikten sonra geçen çocuklarda çölyak hastalığı, anne sütü almaya devam ederken geçenlere göre daha fazla görülmekte. Yani anne sütü birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da koruyucu… Çölyak hastalığı toplum içinde bilinen genetik hastalıklar gibi olmasa da genetik yatkınlığı söz konusudur. Tahılla beslenmeye başlandıktan sonra herhangi bir yaşta ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Kiminde erken yaşlarda ortaya çıkabilirken kiminde yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilir; kiminde belirtileri tam anlamıyla gözlenebilirken kiminde belli belirsizdir. Çevresel nedenlerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir ve vücutta ne gibi hasarlara sebep olur?
İnce bağırsağın iç yapısı villüslerden oluşmaktadır. Aldığımız besinler kana geçmeden önce bu villüsler yardımıyla emilerek kana geçer. Bu hastalığa sahip olan bireylerde villüs yapılarının tepelerinde körelme meydana gelir ve başta yağlı gıdalar olmak üzere gıdaların büyük bir kısmı emilemez. Bunun sonucunda yağlı ishal, karın şişliği ve büyüme geriliği söz konusu olur. Bu belirtiler hastalığı işaret eden temel belirtilerden. Bunun yanı sıra birçok hastalığa da kapı açtığını söyleyebiliriz. Egzama, çeşitli deri hastalıkları, boy kısalığı, otizm, hiperaktivite, anemi….

Tanı nasıl konulur?
Kan testleri, bağırsaktan alınan bir parçanın patolojide incelenmesi ve 30 günlük bir diyet ile. Hastaneye gitmekten çekinenler için 30 günlük diyet uygulaması ile hastalık kontrolü önerilir. Bunun için yapılması gereken bu süreç boyunca tahıl içeren her türlü besin maddesinden uzak durmak ve sürecin sonunda bir gün diyeti bozup tahıllı gıdalardan tüketmektir. Eğer ki diyet boyunca karın şişliğiniz ishaliniz söz konusu değilse ve diyeti sonlandırmanızla beraber aynı sorunlarla karşı karşıya kalıyorsanız hekime başvurmanız gerekir.

Peki, hastalığın tedavisi nasıl mümkündür?
Önce tüketeceğimiz gereken gıdalardaki olmaması gerekenlere bakalım. Tahıl proteinleri; buğdaydaki gliadin (glüten), çavdardaki sekalin, arpadaki hordein ve yulaftaki avenindir. Burada adını en sık duyduğumuz glüten en toksik olan proteindir. En az toksik olan ise yulafta bulunan proteindir. Çölyak hastaları bu gıdaların hiçbiri tüketmemelidir. Mısır, darı, karabuğday ve pirinç gibi tahıllar serbest ama bunları da fazla yemeyin. Tahıllı gıda yememenin zararı olmadığı gibi çok sayıda faydası da vardır.
Günümüzde pirinç ve mısır en fazla genetik müdahaleye maruz kalan tohumlar. Çölyak hastaları için doğal beslenmek son derece önemlidir. Hazır alacağınız gıdaların üzerinde glütensiz etiketi olmasına dikkat edin. Böyle bir ifade ile karşılaşmadıysanız paketlerin arkasında bulunan içindekiler kısmı ile alerjen uyarısı kısımlarındaki glüten ifadelerinin geçip geçmediğini kontrol ederek tüketin.
Bağırsaktaki faydalı mikrop (probiyotik) düzenini sağlayın. Bunu düzeltirseniz belki hastalıktan tümüyle kurtulma ihtimaliniz de olabilir. Normal bağırsak floranızın olması için şunları yapın:
• Turşu, kefir, ekşiyebilen yoğurt, klasik peynir, mandıra sütü, ve sirke gibi geleneksel mayalanma ürünleri bağırsaktaki faydalı mikrop sayısını arttırırlar. Bu mikroplar birçok faydalarının yanı sıra glüten parçacıklarını kullanan bakterilerin üremesini de azaltırlar.
• Bağırsaktaki faydalı mikrop düzenini bozacağı için çok zorunlu olmadıkça antibiyotik kullanmayın.
• Çocuğunuzun sağlığı için sezaryen doğumlardan mümkün olduğunca kaçının. Aksi halde vajinadan geçemediği ve oradaki faydalı mikropları alamadığı için bebekte normal bağırsak florası tam anlamı ile gelişemez.

paylas
Hazır Gıda ile Artan Gizli Hastalık: ÇÖLYAK! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Depresyon ve Fazla Kaygı Fiziksel Sorunlara Neden Oluyor

Depresyon ve Fazla Kaygı Fiziksel Sorunlara Neden Oluyor

30 Kasım tarihinde Öykü paylaştı
Yaşlılıkta Özgüveninizi Spor ile Arttırın!

Yaşlılıkta Özgüveninizi Spor ile Arttırın!

23 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Kanserden Kurtulan Kişiler Neden Demirden Uzak Durur?

Kanserden Kurtulan Kişiler Neden Demirden Uzak Durur?

23 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Gen Kontrolü ile Neler Yapılabilir?

Gen Kontrolü ile Neler Yapılabilir?

22 Şubat tarihinde Elif paylaştı
İdeal Günlük Su Tüketim Değerleri Nedir?

İdeal Günlük Su Tüketim Değerleri Nedir?

19 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Kış Mevsiminde Kazandığınız Yağlardan Kurtulun!

Kış Mevsiminde Kazandığınız Yağlardan Kurtulun!

05 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

03 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Yaşlanma Nedir ve Yaşlanma Türleri Nelerdir?

Yaşlanma Nedir ve Yaşlanma Türleri Nelerdir?

03 Ocak tarihinde Elif paylaştı