Güncel Akne Tedavi ve Uygulamaları - Pembe Mekan

Güncel Akne Tedavi ve Uygulamaları

Yalnızca gençlik dönemiyle sınırlı kalmayan, iltihaplı ve acı verici sivilce sınıfında yer alan akne için birçok tedavi yöntemi geliştirilmiştir.

akne-tedavisi

Ergenlik dönemiyle sınırlı kalmayan akne sorunu, aslında bir cilt hastalığı olarak kabul edilmektedir. Başarılı bir akne tedavisi için başlıca gerekenler mekanik cilt temizliği, uygun medikal tedavi ve akne oluşumunu engelleyen uygulamaların birleşimiyle söz konusu olmaktadır. Aynı zamanda izlerin giderilmesi de bu tedavilerin kapsamındadır.

Özellikle 20’li yaşların başında cilt bakımı ve temizliği konusunda hassas davranılmalıdır. Aylık olarak yaptırılacak cilt bakımı ve kozmetik temizleyiciler yerine dermokozmetik ürünlerin kullanımı daha önemli olmaktadır. Sağlıklı bir cilt için bakım süreci sıklığı biraz daha seyrekleştirilebilir. Ancak akneli ciltler için 1 ya da 2 hafta aralığında sürdürülmesi çok önemlidir. Cilt temizliği, gerekirse antibiyotik, cilt kremleri ile desteklenerek akne sorunu ortadan kaldırılabilir. Kişilerin burada dikkat etmesi gereken bireysel olarak bir tedavi yöntemi benimsemek yerine, özellikle ilaç kullanımını doktor kontrolünde yapmalarıdır.

Akne Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cinsiyet ve yaş farkı önemi olmayan tedavi yöntemleri, akne tedavisinde en fazla tercih edilen yöntemlerdendir. Farklı lazer tipleriyle uygulanabilen karbon peeling uygulaması bu yöntemlerden birisidir. Yalnızca yarım saat süren, ağrı sorunu ve sonrasında kabuklanma yaratmayan bu yöntem cildin kolajen dokusunu canlandırmayı sağlamaktadır. Bu sayede gözenekler küçülür, akne azalır ve taze bir cilde sahip olunur.

Hemen her mevsimde uygulanabilen karbon peeling ile akne tedavisi, enjeksiyonsuz ve cilt sorununa bağlı olarak belki tek belki 3 seansta sorunu ortadan kaldırabilen bir yöntemdir. Akne tedavisinin yanı sıra, çiller, güneş yanıkları, sivilce izleri, yaşlanma belirtileri gibi sorunları da çözüme kavuşturmaktadır. Karbon peelingin faydaları yüzdeki alınmayan tüyleri inceltme ve sarartma sağlamasıyla gündeme gelmektedir. Üstelik her mevsimde tercih edilebilir.

Bir başka akne tedavi yöntemi dermaroller olarak adlandırılan cilt ihtiyacını göre haftada bir ya da ayda bir olarak uygulanır. Bu uygulamanın steril ortamda ve güvenilir bir uzman tarafından yapılmasına özellikle dikkat edilmelidir. Yalnızca iltihaplı sivilce ve leke tedavisinde değil, saç dökülmesi probleminde de yaygın olarak tercih edilmektedir.

Kök hücre tedavisi, son zamanlarda en popüler olan cilt bakım yöntemidir. Kişinin kendi hücrelerinden alınan fibroblast hücrelerinin çoğaltılması ve sorunlu yere uygulanarak, cildin kendi kendini yenilemesini sağlayan bir yöntemdir. Kronik yaralarda, sivilce izlerinde, çatlak tedavisinde, dudak dolgunlaştırmada, cilt gençleştirmede çok sık tercih edilmektedir. Uygulama 3 haftada 3 seans olacak şekilde uygulanmaktadır.

Platelet Rich Plasma yani PRP olarak adlandırılan tedavi yönteminde, yine kişiden alınan kan santrifüj edilerek bileşenlerine ayrılır ve bu şekilde sorunlu bölgeye enjekte edilir. Sivilce izlerinin ve lekelerinin azalması için tercih edilen bu yöntem de doğal ve etkili olmasından çok fazla tercih edilmektedir. Yüzde yeni kolajen sentezini sağlar ve sağlıklı ve parlak bir cilt oluşmasına yardımcı olur. 3 hafta seans sıklığında 3-4 defa uygulanan PRP tedavisi diğer cilt bakım tedavi yöntemleriyle beraber de sürdürülebilir. Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta tedavi sonrasında uygun nemlendirici ve güneş koruyucu ürünlerin kullanılmasıdır.

Bu tarz iltihaplı sivilce problemi yaşıyor ya da doğal gençleştirme ve kusurları giderme uygulamalarına ihtiyacınız varsa, bir uzmana danışarak bu yöntemlerden birini seçebilirsiniz.

paylas
Güncel Akne Tedavi ve Uygulamaları Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Nedir Bu Siyah Maske?

Nedir Bu Siyah Maske?

15 Ocak tarihinde Öykü paylaştı
Cilt Kuruluğu ile Nasıl Baş Ederiz?

Cilt Kuruluğu ile Nasıl Baş Ederiz?

04 Ocak tarihinde Öykü paylaştı
Göz Altı Morluklarını Yok Eden 7 Yöntem

Göz Altı Morluklarını Yok Eden 7 Yöntem

13 Aralık tarihinde Öykü paylaştı
Cilde Yağ Enjeksiyonu Nedir, Ne işe Yarar?

Cilde Yağ Enjeksiyonu Nedir, Ne işe Yarar?

24 Kasım tarihinde Öykü paylaştı
Doğru Peeling Uygulaması Nasıl Yapılır?

Doğru Peeling Uygulaması Nasıl Yapılır?

22 Kasım tarihinde Öykü paylaştı
Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

02 Nisan tarihinde Feyza paylaştı
Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

27 Mart tarihinde Sevim paylaştı
Siyah Nokta Problemi İçin Şahane Öneriler

Siyah Nokta Problemi İçin Şahane Öneriler

06 Mart tarihinde Elif paylaştı