Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? - Pembe Mekan

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Elif Acar

18/02/2016 ❊ Hamilelik

Hamilelik, bayanlar için en kutsal ve en heyecanlı dönemlerden biri olurken belirtileri bazı bayanlarda 3 gün içerisinde görünebilir iken, bazılarında ise 3 ay içerisinde görünmektedir. Yumurtlama döneminin ardından hamilelik belirtileri arasında en sık görünenler ise;

 • Sık sık idrara çıkmak,
 • Ruh halinde anlamsız değişkenler,
 • Göğüs ve göğüs çevresinde hassasiyet-ağrı,

Bu belirtiler gebelik döneminin başlangıcının en büyük belirtileri arasında yer alırken, bu belirtilere sahip olan her bayan hamile olma riskini taşımamakta. Kimi durumlarda stres ve yorgunluk döneminde bu belirtiler ile karşılaşabilir ancak hamilelik yaşamayabilirsiniz.

Hamileliğin Erken Dönemindeki Belirtiler

Hamileliğin erken dönem belirtileri arasında ilk sırayı tabii ki adet kesilmesi almaktadır. Adet kesilmesinin ardından birkaç gün içerisinde testinizi yaparak net sonuca ulaşabilirsiniz. Hamileliğin diğer erken dönem belirtileri ise;

 • Kabızlık,
 • Mide ekşimesi,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Nefes darlığı,
 • Baş dönmesi,

Kadınlar tarafından hamilelik döneminin ilk 8 haftasında görülebilecek belirtiler arasında yer almaktadır.

Hamilelik Döneminde Gözlemlenecek Değişiklikler

Aşağıdaki belirtiler hamilelik döneminde en sık rastlanan değişikliklerdir.

 • Adet Görememek veya Hafif Kanamalar

Her ne kadar yukarıdaki pek çok belirti ile karşı karşıya da kalsanız hamilelik döneminin gözlemlenecek değişiklikleri arasında ilk sırada adet görememe yer almaktadır. Hamilelik dönemi belirtileri arasında yer alan adet görmek, az görmek veya görememek kafaları karıştırmakta. Eğer tereddütte kalırsanız kadın doktoruna başvurarak net sonucu öğrenebilirsiniz.

 • Göğüs Bölgesinde Hassasiyet veya Ağrı

Hem genç kızlık döneminde ( ergenlik döneminde ), hem de hamilelik döneminde bayanlardaki hormonsal değişikliklerin temeli göğüs bölgesinde yaşanır. Ergenlik döneminde büyümeye başlayan göğüsler, hamilelik döneminde yerini süt kanallarının açılması ile birlikte hassaslaşma ve zaman zaman ağrı ile karşımıza çıkar.

 • Sık İdrara Çıkmak

Hamilelik döneminin hem en büyük belirtisi, hem de sorunlarının başında sık sık idrara çıkmak gelmektedir. Bu durum her bayana büyük bir rahatsızlık verir iken bunun nedeni ise hamilelik döneminde vücudun böbreklere pompaladığı kan oranının %60 artış göstermesidir.

Eğer hamile olduğunuzdan eminseniz tebrikler! Şimdi sizi yepyeni bir dönem bekliyor. Birçok anne adayı gibi sizin de hamilelik ve bebek bakımıyla ilgili merak ettiğiniz çok şey olması normal. Bebek Tv hamilelik ve bebek bakımıyla ilgili uzman ve anne tavsiye videolarıyla mutlaka ziyaret etmeniz gereken güvenilir bir portal. Hamile olduğunu öğrenen tüm anne adayları Bebek.Tv hafta hafta gebelik kanalında deneyimli Jinekolog Op. Dr. Fatih Esen’in anlatımıyla gebelik haftası takiplerini videoları izleyerek güvenle yapabilirler.

paylas
Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Hamilelikte Hazır Yiyecekler Tüketmek Zararlı mı?

Hamilelikte Hazır Yiyecekler Tüketmek Zararlı mı?

26 Ekim tarihinde Elif paylaştı
Gebelik Dönemi ve Belirtileri Nelerdir?

Gebelik Dönemi ve Belirtileri Nelerdir?

25 Şubat tarihinde Zeynep paylaştı