Hamilelikte Hazır Yiyecekler Tüketmek Zararlı mı? - Pembe Mekan

Hamilelikte Hazır Yiyecekler Tüketmek Zararlı mı?

Elif Acar

26/10/2013 ❊ Hamilelik

Sıhhatimize her zaman dikkat etmeliyiz ancak gebelikte ve çocuk emzirme döneminde bir kaç kat daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Bu konumuzda gebelikte hazır çorba, hazır meyve suyu, hazır süt gibi gıdaların tüketiminde zarar var mı onu izah edeceğiz.

anne-hamile-kadın-mutfak-yemek

Hazır Çorbalar Ne Kadar Sağlıklıdır?

Yaptığımız büyük araştırmalar neticesi hazır çorbaların firma tarafından her ne kadar taze natürel ürünlerin kurutulması ile üretildiği söylense de gebelikte tam olarak bizlere faydası yok. Hazır çorbalar yemek hazırlamak için zamanımız olmadığında bizim en iyi kurtarıcılarımızdandır ancak içerisinde bulunan katkı ve savunucu maddeler gebelikte uzak durmamız gerekenler arasında bulunuyor. Mümkün mertebe evinizde hazırladığınız malzemeler ile kendi çorbanızı hazırlayın, güvendiğiniz kurutulmuş biber, domates, patlıcan vs ürünleri bizzat kendiniz alıp evinize stok yapmanız sağlıklı olacaktır. Unutmayın bu ürünleri cam kavanozlarda saklamanız daha sağlıklı olacaktır.

Hazır Meyve Suları Tüketilmeli mi?

Meyve suyu asitli yiyeceklere göre daha suçsuz bir içecek olarak gösteriliyor ancak vaziyet tam olarak böyle değil. Hazır meyve sularının içinde ki gerçek meyve oranı çok düşük. Çorbada söz ettiğimiz katkı ve savunucu maddeler hazır meyve sularında da bulunuyor. Gebelikte bebeğin gelişiminde yapay katkı maddeleri almak son derece tehlike oluşturuyor bu yüzden gebelik süresince natürel meyveler ile beslenin hazır meyve sularında birazcık uzak durun. Piyasada bulunan orta kaliteli katı meyve sıkacağı ile evde kendi meyve suyunuzu kendiniz hazırlayın. Birde meyveleri kendi bahçeniz veya tanıdıktan aldınız mı, demeyin keyfinize.

Gebelikte Hazır Süt Zarar Verir mı?

Gebelikte hazır süt zarar veren olsa dahi tüketmeye mecburuz sanırım. Yüksek derecelerde kaynatılıp bakterilerin arındığı için sokaktan aldığımız sütlere göre daha suçsuz görülebiliyorlar ancak bir takım gıda bilimcileri ve doktorlar çok yüksek ısıda kaynatılan sütlerin zararları bakterileri yok ederken faydalı bakterileri de yok ettiği bu yüzden hazır sütün zararı olmasa dahi faydasının da olmadığı söyleniyor. Hazır sütü yinede diğer hazır gıdalara göre biraz daha rahat tüketebilirsiniz.

paylas
Hamilelikte Hazır Yiyecekler Tüketmek Zararlı mı? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Hamileyken Grip Olmak Zararlı Mı?

Hamileyken Grip Olmak Zararlı Mı?

10 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Gebelik Dönemi ve Belirtileri Nelerdir?

Gebelik Dönemi ve Belirtileri Nelerdir?

25 Şubat tarihinde Zeynep paylaştı