İdeal Günlük Su Tüketim Değerleri Nedir? - Pembe Mekan

İdeal Günlük Su Tüketim Değerleri Nedir?

Elif Acar

19/02/2016 ❊ Diyet, Sağlık

su-kadın-sporGünde Kaç Litre Su İçilmelidir?

İnsanların yaşamlarını daha sağlıklı bir şekilde sürdürmesi için her gün düzenli olarak su tüketmesi gerekmektedir. Su, insan vücudu için gerekli olan sıvıların başında yer alır iken kişiden kişiye göre gün içerisinde alınması gereken su miktarı değişiklik göstermektedir. Gün içerisinde bir kişinin ne kadar su tüketeceğini ise ne doktorlar, ne de araştırmacılar bilebilir iken bu tamamen sizin yaşam tarzınıza, gün içerisindeki yoğunluğunuza ve vücut potansiyeline göre değişiyor.

İnsan Vücudunun Günlük Su İhtiyacı Ne Kadar?

Bir kişinin vücut fonksiyonlarının tam olarak yerine getirilmesi için suya ihtiyacı bulunmaktadır. Bir gün içerisinde ne kadar su ihtiyacınız olduğuna ise en doğru siz karar verebilirsiniz. Gün içerisindeki idrar sayınız, nefes alıp vermeniz ve terlemeniz vücudunuzun gerekli olan su miktarında değişikliklerin meydana gelmesine yol açacaktır.

Su, pek çok farklı şekilde alınabilecek bir sıvıdır. Yemeklerin içerisinde de su bulunur iken vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su oranına en iyi içecekler sayesinde erişebilirsiniz. Gün içerisinde çok değişken olmayan, spor yapmayan ve çok terlemeyen bir kişi iseniz tüketmeniz gereken su miktarı 6 ile 8 bardak arasındadır. Eğer her gün yoğun bir iş temposu yaşıyorsanız, sıcak havalarda çok terliyorsanız ve spor yapıyorsanız tüketmeniz gereken su miktarı 12 ile 20 bardak arasındadır.

Su İhtiyacına Etki Eden Faktörler

Aşağıdaki faktörler ne kadar suya ihtiyaç duyacağınıza kanaat getirmenize yardımcı olacaktır.

Egzersiz: Gün içerisinde hangi egzersizleri yaptığınız, egzersizlerin süresi ve terleme miktarınız su ihtiyacınızı arttıracaktır. 1 gün içerisinde ne kadar spor yaptığınıza, terlediğinize ve su kaybı yaşadığınıza tahmini olarak karar verebilir, su tüketimini arttırabilirsiniz.

Çevresel Faktörler: İnsan vücudu için gerekli olan su miktarına etki eden faktörlerin başında çevresel faktörler egzersizin ardından ikinci sırada önemli bir etki yaratmaktadır. Örnek vermemiz gerekir ise kış aylarında terlemeyecek ve su kaybetmeyeceksiniz ki vücudunuz bu durumda daha az su kaybı yaşayacak. Ancak sıcak havalarda sadece yürümeniz bile terlemenize, su kaybı yaşamanıza neden olacak ve vücudunuzun su ihtiyacı artacaktır.

Hamilelik Dönemi: Bayanların en sık su ihtiyacı duyduğu dönemler hamilelik ve emzirme dönemlidir. Bu dönemlerde vücuttan sürekli olarak sıvı çıkışı yaşayan bayanlar daha fazla suya ihtiyaç duyacaktır. Özellikle bebek emzirirken aşırı susama hissi yaşayacağınız gibi bol bol su içmeniz hem sağlığınız açısından, hem de bebeğinize ilettiğiniz sütünüzün daha çok, daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

paylas
İdeal Günlük Su Tüketim Değerleri Nedir? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Hazır Gıda ile Artan Gizli Hastalık: ÇÖLYAK!

Hazır Gıda ile Artan Gizli Hastalık: ÇÖLYAK!

07 Ağustos tarihinde Melike paylaştı
Kalp Krizi Riskini Azaltan Diyet!

Kalp Krizi Riskini Azaltan Diyet!

19 Haziran tarihinde Aynur paylaştı
Şok Diyet Uygulamanın Tehlikeleri

Şok Diyet Uygulamanın Tehlikeleri

06 Ocak tarihinde Öykü paylaştı
Depresyon ve Fazla Kaygı Fiziksel Sorunlara Neden Oluyor

Depresyon ve Fazla Kaygı Fiziksel Sorunlara Neden Oluyor

30 Kasım tarihinde Öykü paylaştı
Diyet Yapmadan Zayıflamak Mümkün Mü?

Diyet Yapmadan Zayıflamak Mümkün Mü?

19 Mart tarihinde Feyza paylaştı
Çalışan Kadınlar Nasıl Zayıflayabilir?

Çalışan Kadınlar Nasıl Zayıflayabilir?

09 Mart tarihinde İrem Nisa paylaştı
Yaşlılıkta Özgüveninizi Spor ile Arttırın!

Yaşlılıkta Özgüveninizi Spor ile Arttırın!

23 Şubat tarihinde Elif paylaştı