İmmünoterapi ile Kansere Savaş Açın! - Pembe Mekan

İmmünoterapi ile Kansere Savaş Açın!

Elif Acar

14/12/2015 ❊ Sağlık

İmmünoterapi Kanser ile mücadele etmek için bugüne dek uygulanan tedavi yöntemleri radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemoterapiydi. Ancak immünoterapi sayesinde kanser ile mücadele etmek çok daha kolay bir halde geldi. Peki, immünoterapi tedavisi nedir, nasıl yapılır?
Vücut direncini destekleyen ve bu şekilde de kanser hücrelerini yok etmeye yardım eden tedaviye immünoterapi tedavisi adı verilmektedir. Bu tedavi yöntemi sayesinde vücudun bağışıklık sistemi kanserli hücrelerin yayılmasını ve büyümesini durdurmak ya da bu gelişmeleri ortadan kaldırmak mümkün hale gelmiştir. Bağışıklık sistemi her ne kadar kanserli hücreleri belirleyerek bu hücrelere karşı savaş açsa da bazı durumlarda bazı kanser hücreleri bağışıklık sisteminin devre dışı kalmasını sağlamaktadır. Böylece bir savunma mekanizması ile karşı karşıya gelmemiş olan kanser hücreleri kontrolsüz bir şekilde çoğalmakta ve çok daha büyük bir alana yayılmaktadır. İşte bu immünoterapi tedavisi sayesinde de bu durumun önüne geçmek amaçlanmaktadır.
İmmünoterapi tedavisi 3 şekilde gerçekleşebilmektedir. Bu 3 tedavi şekli monoklonal antikor, non spesifik immünoterapi ve kanser aşılarıdır.

Monoklonal Antikor

Vücudun savunma mekanizması zararlı ve yabancı gördüğü her maddeyi tespit ederek anında savunmaya geçmektedir. Bu maddeler tespit edildiğinde de bağışıklık sistemi koruma amacı ile antikor üretmektedir. Antikorlar protein yapılıdır ve bu maddelere karşı en iyi şekilde savaşmaktadır. Ancak vücut bazı zamanlarda antikor üretemediği için bu durumlarda monoklonal antikor tedavisi uygulanmaktadır. Laboratuar ortamında üretilen monoklonal antikorlar vücuda damar yolu ile enjekte edilmektedir. Bu yapılar sayesinde vücutta tespit edilen kanser hücrelerine anında müdahale edilmektedir. Bu hücrelerin gelişimi monoklonal antikorlar sayesinde durdurulmakta ya da yok edilmektedir. Bunun yanı sıra monoklonal antikorlar taşıdıkları radyoaktif maddeler ile birlikte prostat ve yumurtalık kanseri gibi kanser türlerinin tanısı için de kullanılabilmektedir.

Non Spesifik İmmünoterapi

Bu immünoterapi türü radyoterapi ve kemoterapi tedavileri ile eş zamanlı ya da bu tedavilerin sonrasında hastaya uygulanabilmektedir. Non spesifik immünoterapi iki şekilde gruplandırılmaktadır. Bunlardan ilki interfon iken diğeri de interlökindir.
1) İnterferon: interferon bağışıklık sistemini güçlendirmek için laboratuarda üretilmekte ve sonrasında da hastaya uygulanan bir immünoterapi türü olarak değerlendirilmektedir. Ancak bu türün yan etkileri de mevcuttur. Bu tür hastaya uygulandığında yorgunluk, baş ağrısı ve bulantı gibi durumlar görülebilmektedir.
2) İnterlökin: Bu immünoterapi türü genellikle melanoma türündeki cilt ve böbrek kanserlerinin tedavisinde tercih edilmektedir. Bu türün yan etkileri ise tansiyon yüksekliği, bulantı, kilo alımı ve baş ağrısı gibi durumlar olarak gözlenmiştir.

Kanser Aşıları

Kanser aşıları bağışıklık sisteminin çalışma mekanizmasını tetiklemek amacı ile vücuda enjekte edilmektedir. Bağışıklık sistemini harekete geçiren bu uygulama iki tür aşıdan oluşmaktadır.
1) Korunma Aşısı: Rahim ağzı kanseri ve HPV (Human papiloma virus) gibi durumlar için korunma sağlayan bu aşı vücudun savunma mekanizmasını bilinçlendirmekte kullanılan bir aşıdır.
2) Tedavi Aşısı: Bu aşı türü ise bağışıklık sisteminin kanseri tanımasını ve kansere karşı mücadele etmesini sağlamaktadır. Bu aşı sayesinde ayrıca kanserin tekrar etmesini önlemek de mümkündür.

Gelecekteki İmmünoterapi

Bugünlerde kanser tedavileri hususunda destek tedavi olarak tercih edilen immünoterapi ayrıca akciğer zarı kanseri, lenfoma ve melanom türü kanserlerin tedavilerinde de başvurulan bir yöntem haline gelmiştir. Gelecekte ise bu tedavi yönteminin çok daha aktif bir şekilde kullanılacağı tahmin edilmektedir. Artık kanserin insanları tüketip bitirmesi ve onların eski hayatlarını tamamen değiştirmesi bu tedavi yöntemi sayesinde çok daha az rastlanır bir hale gelecek gibi görünüyor.

paylas
İmmünoterapi ile Kansere Savaş Açın! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Hazır Gıda ile Artan Gizli Hastalık: ÇÖLYAK!

Hazır Gıda ile Artan Gizli Hastalık: ÇÖLYAK!

07 Ağustos tarihinde Melike paylaştı
Depresyon ve Fazla Kaygı Fiziksel Sorunlara Neden Oluyor

Depresyon ve Fazla Kaygı Fiziksel Sorunlara Neden Oluyor

30 Kasım tarihinde Öykü paylaştı
Yaşlılıkta Özgüveninizi Spor ile Arttırın!

Yaşlılıkta Özgüveninizi Spor ile Arttırın!

23 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Kanserden Kurtulan Kişiler Neden Demirden Uzak Durur?

Kanserden Kurtulan Kişiler Neden Demirden Uzak Durur?

23 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Gen Kontrolü ile Neler Yapılabilir?

Gen Kontrolü ile Neler Yapılabilir?

22 Şubat tarihinde Elif paylaştı
İdeal Günlük Su Tüketim Değerleri Nedir?

İdeal Günlük Su Tüketim Değerleri Nedir?

19 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Kış Mevsiminde Kazandığınız Yağlardan Kurtulun!

Kış Mevsiminde Kazandığınız Yağlardan Kurtulun!

05 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

03 Ocak tarihinde Elif paylaştı