Evcil Kedinizi, Bebeğinizin Gelişine Hazırlayın! - Pembe Mekan

Evcil Kedinizi, Bebeğinizin Gelişine Hazırlayın!

Aynur Kurtkaya

25/05/2017 ❊ Anne&Çocuk

Her ne kadar kedilerin ve bebeklerin aynı ailede uyumlu bir şekilde var olabildiklerini bilsek de, yeni veya bekleyen anne ve babaların bebek ve kedicikleri korumaya yardımcı olabilecek önlemleri vardır.

Kedilerde pire, Evcil Kedinizi, Bebeğinizin Gelişine Hazırlayın!

Kedinizi erkenden bebeğinizin gelişine hazırlayın

Bebeğinizin olacağını öğrendikten sonra, kendiniz ve aileniz önünüzdeki değişiklikler için kendinizi hazırlamaya başlamalısınız. Bebeğin eve girmesinden sonra ev ortamında ve rutinde değişiklikler olacağından, kedinizin de yeni yaşam için hazırlıklı olması gerekecektir. Biraz ileri planlama ile, evcil hayvanlarınızda da değişiklikler yaptığınız zaman, bebeğiniz eve geldiğinde kediniz duruma alışmış olabilir.

Doğumdan dört ay önce hazırlık yapmaya başlamalısınız – bebek gelene kadar bırakmayın. Bütün aile, bir kedinizin bu yazıdaki tavsiyeleri izleyerek getireceği faydalardan yararlanabilir.

Bebek doğmadan önce

Kedinizi tutma

Bütün kedilerin karakterleri farklıdır. Örneğin bazıları sadece başlarına ya da omuzlarını okşamaktan keyif alabilir, ancak bazıları dokunmaktan mutluluk duyar. Çoğu kedinin mideleri ve kuyruğu çevresinde hassas olması yaygındır. Kediniz belirli bölgelerde temas etmeyi sevmezse, bebeğiniz daha hareketli hale geldiğinde bunu dikkatli olmalısınız çünkü bebekler dokundukları ve vuruş yapmak istedikleri zaman kedinizi kolayca kızdırabilir. Bu da istenmeyen sonuçlar oluşturabilir.

Bu konuda dikkatli olunması gereken kısım, kedi ve bebeğinizin alışma sürecinde kontrolü daima elinizde bulundurmanız olacaktır.

Kedinizin bebek seslerine alışması

Kedinizin bebeklerin yaptığı seslere hazırlanmasına yardımcı olmak için gün boyunca kısa süre ağlayan, çığlık atan ve çığlık atan bir bebeğin kayıtlarını oynatın. Başlangıçta ses, neredeyse duyulabilir olmalı, kediniz seslere alıştıkça ses seviyesini kademeli olarak artırmalısınız. Sesi yükseltmeden önce kedinizin seslerle sakin ve rahat hissetmesi önemlidir, bu yüzden yavaşça almayı unutmayın.

Kedinizin bebek kokuları ve nesnelerine alışması

Bir kedinin birincil anlamda koku, bu nedenle yeni ürün ve nesneleri eve alın özellikle zorlu ve tehdit edici bir zaman olabilir. Kedinizin bebeğin tozu, sabunları, şampuanlar ve bebek sütü almasını, bebeğinizin gelişine kadar geçen aylarda kullanmasını sağlayın. Yeni ürünlerin bir kısmını kendi cildinize sürmeniz iyi bir fikir (örn. Toz, bebek losyonu) – bu şekilde yeni kokuların tanıdık bir ‘güvenli’ koku ile karışması mümkündür ve bu da muhtemelen daha az endişe kaynağı olacaktır kediniz için. Bebeğin gelmeden önce oyun tahtaları, bebek karyolaları, seyahat sandalyeleri, sandalyeler ve değişen paspaslar yerinde olmalıdır.

Yeni nesnelerin daha fazla tanıdık gelmesini sağlamak (ve dolayısıyla daha az tehdit edici hale getirmek) için, kedi başının üstündeki yumuşak bir bezi silin ve sonra bezin aynı alanını kullanarak bebek bezlerini silin. Kedi yüzünüzdeki bezler tarafından üretilen yüz feromonlarının sentetik bir versiyonu olan bir Feliway difüzörü (veterinerinizden temin edilebilir) monte etmek isteyebilirsiniz; bu, potansiyel olarak stresli olan bu süre boyunca kedinizin daha güvenli hissetmesine yardımcı olabilir.

Bir bebeğin ulaşamadığı yerde kedinizi besleyin

Bebeğiniz yürümeye başlar ve keşfe başlarken, kedi maması karşı konulmaz bir cazibe haline gelebilir, böylece kedinizin, tercihen çocuğunuzun erişemeyeceği bir alanda, yemeye alışmasını sağlayın.

Gitmek için sakin bir yer

Aileniz, arkadaşlarınız ve sağlık ziyaretçileriniz de dahil yeni bebeğiniz geldiğinde çok sayıda ziyaretçiniz olması muhtemeldir. Bazı girişken kediler, ziyaretçilerin kullandıkları ekstra dikkatin tadını çıkarabilirken, diğerlerine alışmamak için bir şeyler sıkıştırabilirler.

Kedilerin dinlenmek ya da ziyaretçilerden çekilmek zorunda kalmaları durumunda her zaman için sakin, güvenli bir yere sahip olmaları gerekir. Bebek geldiğinde ve sonunda yürümeye başladıklarında, bunlar özellikle önemlidir. Kediler, ev faaliyetlerine iyi bir bakış açısına sahip, yüksek, koyu, tenha mekanları tercih ederler. Kediniz, güvenli bir mesafede olanlara alışabildiğinden, fazladan katlar veya yüksek bir raf ile uzun boylu bir kazıma direği bunun için idealdir. Kedinizi bu alanlardan birkaç lezzetli yiyecek ve yatak koyarak kullanmaya teşvik edin. Kediniz gerginse, ziyaretçilerinizden kedinizi “güvenli” olduklarında yok saymalarını söylemek iyi bir fikir.

Ayrı bebek ve kedi oyuncakları

Kedi oyuncakları ve bebek oyuncakları genellikle benzer malzemelerden yapılır. Bazı oyuncaklar gıcırdıyor veya çıngırak gibi aynı gürültüyü bile oluşturur. O zaman bebeklerin kedinin oyuncaklarını alıp çiğneyeceği gerçeğini unutmamalısınız. Bu tarz oyuncakları uzaklaştırın, ancak onları dışarı çıkarmayı ve gün boyunca kedinizle oynamayı unutmayın.

Dinlenme ve uyku mekanları

Kedinizin halihazırdaki yerini değiştirip değiştirmeniz gerekip gerekmeyeceğine karar vermelisiniz. Örneğin, kedinizin genellikle serbest erişime sahip olduğu yedek oda kreş olabilir. Kedinizi diğer bölgelerde yavaş yavaş uyumanızı önerin ve kreş kapısını kapalı tutun. Bu ve diğer değişiklikleri iyi yapın, böylece kedi, değişikliği bebeğin gelişiyle ilişkilendirmez.

Sağlık önemlidir

Kedinizin iyi fiziksel sağlığa sahip olduğundan emin olun. Kediniz de pire ve solucanlardan arındırılmış olmalıdır. Hastalık veya gelişmekte olan hastalıklarla ilgili şüpheler nitelikli bir veteriner tarafından kontrol edilmelidir. Bir kedinin hissettiği herhangi bir ağrı ya da tahriş, yaşanacak olan değişikliklere karşı toleranslarını düşürecektir ve bu da püskürtme ya da saldırganlığa neden olabilir.

Bebeğinizin hayatınıza girmesinden sonra ki tüm süreçlerde kedinizin dış dünya ile olan bağlantısını daima kontrol etmelisiniz. Kedilerde bazı dönemlerde yaşanabilecek olan pire sorununa dikkat etmelisiniz. Böyle bir durumda kedilerde pirelerden kurtulmak için doğal yöntemlere başvurabilirsiniz. Tüm doğal yöntemlere rağmen çözüme ulaşamadığınızı düşünüyorsanız bir veteriner hekimi ziyaret etmenizde fayda var. Kedilerdeki pire sorununa doğal çözümlerden bazıları şöyle:

1. Pire Tarağı

Bu köpekler için kullanılan pire tarağına oldukça benzer ve bazı kediler turunçgillerin kokusundan hoşlanmadığı için onlar için koku hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak kokunun yoğunluğu azaltılabilir…

2. Elma Sirkesi Banyosu veya Spreyi

Pireler elma sirkesi kokan hiçbir şeyi yemezler ya da yaklaşmazlar. Elma sirkesini banyosu sırasında ya da daha sonra spreyle kedinizin üstüne sıkmanızın da iç Ph dengesi açısından hiçbir sorunu yoktur…

3. Kuru D.E. (yosun kumu) Şampuanı

Yosun kumu (DE) doğal olarak oluşmuş bir materyaldir. Kolaylıkla pudra formuna getirilebilir ve pirelerin kovulması için kolay uygulanan güvenli bir yöntem olarak karşımıza çıkar…

Kedinizdeki Pire Sorununu Doğal Çözümler ile çözmek isterseniz, tüm doğal 5 yöntemi inceleyebilirsiniz. (İlgili Yazı)

Evcilınız yeni bebeğinize nasıl tepki verecek?

Evde beslenen hayvanınız zaten yeni bir bebeğin gelişimini deneyimlemişse ve iyi baş etmişse, çok fazla sorun yaşamamalısınız. Ancak, evde beslenen hayvanınızın yeni bir bebekle ilk kez birlikte yaşaması durumunda kendinize şu soruları sorun: Bebek geldiğinde, kedinizi evin belli alanlarından çıkarmak istiyor musunuz? Evcilinizin herhangi bir davranış problemi var mı? Eğer öyleyse, bir bebek geldiğinde kötüleşebilirler. Yardıma ihtiyacınız olursa, evde beslenen hayvan davranış danışmanına sevk için veterinere danışmalısınız.

Kedinizin davranışından memnunsanız, bu broşürde verilen genel tavsiyeye devam edebilirsiniz.

Bebek doğduktan sonra

Kedinizi bebeğinize tanıtmak

Bebek, kedinin az dernek bulunduğu sessiz bir odada tanıtılmalıdır; kedi genellikle uyur ya da yiyen bir yer değil. Bebeği kollarınızda tutun ve kedinizin onları koklamasına izin verin. Kedinizin sakin davranışını yumuşak övgüler ve lezzetli isimlerle ödüllendirin. Kedi bir kaç saniye ilgi duyacak ve ilgi çekecek. Kedi bebeğinden kaçmayı tercih ederse, sorun değil. Kedinizi bebekle etkileşime girmeye zorlamak çok stresli olabilir. Kedinizin kaçmasına ve kendi zamanlarında araştırmasına izin verin. Normal günlük görev ve rutiyle devam edin ve kediniz yeni gelişini hemen kabul etmelidir.

Hijyen, kediler ve bebekler

Hijyen kaygılarından dolayı, kendi evcil hayvanınız yoksa kedinizi evinde bulmaya teşvik etmeye çalışın. Veterinerinizin ürünleri kullanarak, kedinize solucanlar ve pire için düzenli olarak muamele edilmesi önemlidir.

Kirli bezleri yere koymayın, çünkü kedinin bu noktada ıslanmasına veya karışıklık yaratmasına neden olabilirler. Kedinizle beslenip bakım yaptıktan sonra ellerinizi temizlemek için antibakteriyel sabun kullanın ve kedinizin çöp tepsisini temizlemek için daha sonra yıkanacak lastik eldivenler giyin.

Kedinizin etrafında bebeğinizi kontrol edin

Bebeğinizi kedi ile yere koymayın ve asla kedinizi bir bebekle birlikte bırakmayın. Bu, tüm kedileri, hatta mükemmel mizaç olanları da kapsar. Bebeğin kreşi için bir ekran kapağı kullanmak, kapıyı kapalı tutmanıza izin verir, ancak yine de bebeği görür ve duyarsınız. Ayrıca, kedinizin uyku halindeki bebeği araştırmasını önlemek için bebek karyolası ve pram ağı kullanma hakkında düşünmek isteyebilirsiniz.

Bebekler ve kediler

Bebeğiniz yakında tarama ve yürümeye başlayacak ve hareket etmeye başladıklarında dikkatli olmak önemlidir. Kedinizin dinlenmesi ve rahatlaması için, yürümeye başlayan çocuk için erişilemeyen güvenli bir yere sahip olduğundan emin olmak önemlidir. Bu, kedinin bebeğin tarafından sürekli takip edildiği, viraj alacağı ve rahatsız edildiği durumu önleyecektir. Son olarak, kedinizin çöp tepsisini, bebeğinizin erişebileceği alanlardan uzakta sakin bir alanda bırakmayı unutmayın.

paylas
Evcil Kedinizi, Bebeğinizin Gelişine Hazırlayın! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Çağımızın Tehlikesi: Siber Zorbalık!

Çağımızın Tehlikesi: Siber Zorbalık!

24 Ağustos tarihinde Melike paylaştı
Çocuğunuzla İlişkinizi Kuvvetlendirin!

Çocuğunuzla İlişkinizi Kuvvetlendirin!

08 Mart tarihinde İrem Nisa paylaştı
Çoçuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli?

Çoçuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli?

10 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Hamileliğin Modası Olur Mu?

Hamileliğin Modası Olur Mu?

23 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Popüler Bebek İsimleri

Popüler Bebek İsimleri

21 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Çocuklar Güneşten Nasıl Korunmalıdır?

Çocuklar Güneşten Nasıl Korunmalıdır?

29 Mayıs tarihinde Elif paylaştı
Sünnetin Tıbbi Önemi Nedir?

Sünnetin Tıbbi Önemi Nedir?

05 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Bebek Masajıyla Aranızdaki İlişkiyi Güçlendirin!

Bebek Masajıyla Aranızdaki İlişkiyi Güçlendirin!

24 Ekim tarihinde Elif paylaştı
10 Adımda Doğru Bakıcıyı Bulun!

10 Adımda Doğru Bakıcıyı Bulun!

08 Ekim tarihinde Elif paylaştı
Çocuk Sağlığı Nasıl Korunmalı?

Çocuk Sağlığı Nasıl Korunmalı?

05 Mart tarihinde Zeynep paylaştı