Kendinize En Uygun Parfümü Ararken Nelere Dikkat Etmelisiniz? - Pembe Mekan

Kendinize En Uygun Parfümü Ararken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Parfüm günlük hayatta da özel zamanlarda da sadece kadınlar için değil, erkekler için bile kullanımı son derece önemli olan unsurlardan biridir. Peki, en uygun parfümü nasıl seçeceksiniz?

parfum-secimi

Parfüm seçimi yaparken sadece bir kokuyu beğenmek yetmiyor. Yaş, meslek, giyim tarzı hatta yeme alışkanlıkları bile parfüm seçiminde göz önüne alınması gereken hususlar arasında yer alıyor. Sadece bunlarla da kalmayıp ten rengi ve parfüm seçimi yaptığınız saat aralığı bile önemli oluyor.

Kendinize en uygun parfümü seçmek için özellikle sabah 9 ve 11 saatleri arası bir seçim yapmaktan kaçınmak gerekiyor. Henüz güne yeni başlamış olduğunuz için yanlış seçimler yapılabiliyor. Bunun yanı sıra parfüm seçiminin de yemek yedikten sonra yapılmaması gerekiyor. En doğru seçim için yemek öncesini tercih etmek daha faydalı oluyor.

Genellikle yapıldığı gibi parfümün bileğin iç kısmına sürülmesi gerekiyor. Bunun en önemli sebebi de ellere ve kollara gün içinde birçok farklı kokunun yapışması oluyor. Yapışan değişik moleküller ve denenen parfüm kokusu birbirine karışarak farklı sonuç almaya yol açıyor.

Mümkün olduğunca az kokuyu cildinizde deneyerek; örneğin sadece 2 tane kokuyu kıyaslamak için yarım saat beklemek gerekiyor. Parfümü, kokusunun oturması ve diğer kokularla karışmaması için beklemek doğru seçim için önemli noktalardan.

Parfüm seçimine etki eden birçok neden var!

En başta da söylediğimiz gibi, yaş, ten rengi, yemek alışkanlıkları, alkol ve sigara kullanımı, baharat ve et tüketimi gibi durumlar parfüm seçiminde büyük öneme sahip oluyor. Özellikle yemek alışkanlıkları kişilerin hormonal dengelerini, terleme oranlarını bile farklılaştırabiliyor.

Aynı şekilde giyim tarzı da parfümün tendeki etkisini farklılaştırabiliyor. Örneğin sıklıkla topuklu ayakkabı tercih eden biriyseniz paçuli, sandal, baharat, oryantal içerikli kokuları tercih etmek faydalı oluyor. Topuklu ayakkabı nedeniyle daha çok yorulan kaslar, farklı ten dokusunu ortaya çıkararak parfümlerin ortaya çıkardığı etkiyi de farklılaştırabiliyor. Daha sade ve spor bir giyim tarzına sahipseniz, daha ferahlatıcı okyanus kokularını tercih etmek gerekiyor.

Çiçek ve vanilya kokuları mütevazi ve zarif kişilik özeliklerini ortaya çıkaran bir seçim olarak, oryantal ve sert kokularsa daha otoriter bir yapıya işaret edebiliyor. Parfüm seçiminde olduğu kadar kullanımında da özenli olmak gerekiyor. Günün hangi vakti ya da hangi mevsimde parfüm kullanılacağına bile dikkat etmek gerekiyor. Örneğin gündüzleri daha ferah ve hafif kokuları tercih ederken, akşamları daha yoğun kokular kullanılabiliyor.

paylas
Kendinize En Uygun Parfümü Ararken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Zor Lekeler Nasıl Temizlenir?

Zor Lekeler Nasıl Temizlenir?

10 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Doğru Zeytinyağı Nasıl Seçilir?

Doğru Zeytinyağı Nasıl Seçilir?

25 Eylül tarihinde Elif paylaştı