Keratin Saç Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Pembe Mekan

Keratin Saç Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnsan vücudunda diş, saç ve tırnakta zaten bulunan doğal bir protein olan keratin saç bakımı alanında sıklıkla kullanılıyor. Peki, keratin bakım nedir ve nasıl yapılır?

keratin-bakim

Saçların esnek yapısı, tırnaklarımızın güçlü kalması vücudumuzdaki keratin proteini sayesinde gerçekleşiyor. Saç bakımında keratinden faydalanmak özellikle son birkaç yıldır kadınların odak noktası haline geldi. Bu kadar çabuk yaygınlaşması ve beğenilmesinin nedeni ise saçlarda bulunan keratinin miktarının zamanla azalması ve saçların yıpranması oldu. Özellikle sık sık saç boyatan ya da saç şekillendiricilerden fazla yararlanan kişilerde yıpranmaya bağlı olarak saç kırıklarının artması keratin proteinin azalmasından kaynaklanıyor.

Keratin bakım artık hemen her kuaför tarafından sunulan bir hizmet. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bir nokta; kuaförünüzün silikon içeriği olmayan bir markayla çalışıyor olmasıdır.

Keratin Bakımın Amacı

Yaygın ancak yanlış bilinenin aksine keratin bakım sonrasında saçlarda ipeksi bir yumuşaklık görülmeyebilir. Bunun yanı sıra eğer yıpranmış veya zayıf saçlara sahip değilseniz çok fazla etki sağlamayabilir. Çünkü keratin bakımın amacı kimyasal işleme çokça maruz kalmış ve bunun sonucunda sertleşmiş, yıpranmış, elastikiyetini kaybetmiş saçtaki eksilen keratinin yerini doldurarak eski sağlıklı haline dönüşmesini sağlamaktır. Bu nedenle sağlıklı saçı daha da güçlendirmek adına keratin bakım yaptırmak pek de mantıklı değildir. Keratin bakım sonrasında saçlar daha parlak, pürüzsüz ve düz olmaktadır.

Keratin Bakımın Uygulanması

Keratin saç bakımı için öncelikle saç tellerindeki pulların açılmasını sağlayan özel bir şampuan uygulanıyor. Şampuanlanan saçlar kısa bir süre bekletildikten sonra yıkamaya alınıyor. Bu uygulamayla açılan pulların boşluklarını doldurmak için saçlar tutam tutam ayrılarak keratin uygulaması yapılıyor.

15-20 dakika boyunca saçlar keratin uygulanmış şekilde bekletiliyor. Keratin bakım sırasında klimazon adı verilen ısı aracı olması halinde bekleme zorunluluğu ortadan kalkıyor. Bu sürecin ardından saçın yıkama kuruma işlemi başlıyor.

Nazikçe fön çekilerek düzleştirilen saçların şampuanla açılan pullar keratin uygulanarak kapandığı için eski haline göre çok daha sağlıklı ve canlı oluyor. Fön çekerken yüksek ısıya maruz bırakılması keratin moleküllerinin ısıya dayanıksız olmasından ötürü kolayca etkisini yitirmesine neden oluyor.

Keratin Bakım Fiyatı

Birçok kuaförde verilen keratin saç bakımı uygulaması kullanılan malzeme kalitesine ve saçın uzunluğuna göre değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle ortalama 100 TL olarak söylenen keratin bakıma aslında net bir fiyat biçmek doğru olmayabilir. Keratin bakımı yaptırmayı düşündüğünüz kuaförle görüşerek saç uzunluğunuza ve malzeme kalitesine göre belirlenmiş fiyatı öğrenmek daha faydalı olacaktır. Çok ucuz keratin saç bakımı hizmetlerinden malzeme kalitesinin yetersiz olmasından, silikon dolayısıyla kanseri tetikleyici materyaller içeren malzemelerin kullanılmasından ötürü kaçınmakta faydalı olacaktır.

Keratin Bakım Periyodu

Saçların sağlıklı haline kavuşması için keratin bakıma ilk başta 5 yıkamadan sonra yeniden uygulanması öneriliyor. Daha hızlı sonuç almayı sağlayan bu sıklıkla kendini toparlayan saçlara daha sonra 30-60 günde bir yaptırmak yeterli oluyor. Saç bakımında yalnızca keratinle sınırlı kalmayıp, evde de maske ve serum alışkanlığı edinmek saç sağlığını korumakta daha faydalı oluyor.

paylas
Keratin Saç Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Hızlı Saç Uzatmanın İpuçları

Hızlı Saç Uzatmanın İpuçları

18 Ekim tarihinde Öykü paylaştı
Papatya Suyu ile Saç Rengi Nasıl Açılır?

Papatya Suyu ile Saç Rengi Nasıl Açılır?

16 Mayıs tarihinde İrem Nisa paylaştı
Ters Saç Yıkama Tekniği İle Cansız Saçlara Veda

Ters Saç Yıkama Tekniği İle Cansız Saçlara Veda

15 Nisan tarihinde Sevim paylaştı
Kadınlar, Saç Bakımlarını Nasıl Yapmalı?

Kadınlar, Saç Bakımlarını Nasıl Yapmalı?

18 Mart tarihinde Sevim paylaştı
Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Maske!

Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Maske!

29 Ekim tarihinde Zeynep paylaştı