Makyaj Yapmaya Yeni Başlayanlara Öneriler - Pembe Mekan

Makyaj Yapmaya Yeni Başlayanlara Öneriler

Makyaj yapmak her ne kadar basit gibi gözükse de aslında uyulması gereken kuralları çok fazladır. Doğal ve zarif gözüken bir makyaj için püf noktaları bilmek de çok önemlidir. Eyeliner çekmek, fondöten sürmek bazı noktalara dikkat edildiğinde çok daha basitleşen ve daha güzel bir görüntü elde etmeyi sağlayan noktalardır.

Kısa sürede istediğiniz görünüme sahip olabileceğiniz makyaj uygulaması için kullandığınız ürünlere de özen göstermelisiniz. Kaliteli kozmetik ürünleri kullanarak hem cilt sağlığınızı hem de uygulama başarınızı artırabilirsiniz. Fondöten, pudra, eyeliner, rimel gibi her ürünün seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlara göre hareket ederseniz istediğiniz sonucu kolayca alabilirsiniz. Hatalara imkan vermeden makyaj yapmak için uygulayabileceğiniz birkaç ipucu…

Kapatıcı Etkili Makyaj Malzemeleri

Kapatıcı: Gözaltına kapatıcı uygulaması yaparken çizgiler çekmek yerine ters üçgen şeklinde uygulamalısınız. Bu hem koyu halkaları kapatmada hem de yüz tonunuzu eşitlemeye yardımcı olacaktır. Eğer kapatıcı seçimi renkli ürünlerden yana olacaksa bu sefer de hangi rengin ne amaçla kullanıldığına dikkat etmek çok önemli olacaktır. Örneğin turuncu ve şeftali tonlarındaki kapatıcılar koyu halkalardan kurtarır ve göz çevresini aydınlatır. Yeşil renkli kapatıcılar ise ciltteki kırmızılıkları kapatmada çok etkilidir. Seçiminizi bu şekilde doğru olarak yaparsanız en iyi sonucu elde edersiniz. Kapatıcı kullanmayı düşünüyorsanız bu uygulamayı fondötenden sonra yapmalısınız.

Fondöten: Diğer kozmetik ürünlerinde olduğu gibi fondöten seçimi yaparken de cilt tipinize göre karar vermelisiniz. Mineralli toz veya likit bir fondöten kuru ve yağlı cilde sahip olanlar için çok idealdir. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz daha da yağlandırmamak adına yağsız bir ürün seçmeye dikkat etmelisiniz. Bunun için mat ürünleri tercih etmek daha doğru bir seçim olacaktır. Karma ciltler içinse en uygun fondöten seçenekleri likit ve sıvı fondötenlerdir.

Dağılmayan bir fondöten için baz kullanmak en önemli püf noktalardan birisidir. Daha doğal bir görünüm elde etmek içinse fondöteni fırça yardımıyla uygulamak daha rahat dağıtmanıza yardımcı olacaktır. En doğal görünümüz kazandıracak nokta ise çene kemiğinden saç çizgisine kadar fondöteni uygulamaktır.

Pudra: Fondötenden sonra en çok kullanılan makyaj malzemeleri arasında ilk sıralara yerleşen pudra tam bir parlama karşıtı! Bu nedenle pudrayı sürmeye yüzün en parlayan noktasından başlamak gerekir. Doğru bir şekilde dağılmasını sağlamak için ortadan dışa doğru dairesel hareketlerle uygulamalısınız. Makyajın son rötuşu olarak her şeyi bitirince transparan pudralardan faydalanarak makyajınızı bitirebilirsiniz!

Bronzer: Kullanırken çok hassas davranmayı gerektirecek makyaj ürünlerinden birisidir. Eğer aşırıya kaçarsanız olduğunuzdan yaşlı gözükmeniz kaçınılmaz olacaktır. Buna dikkat etmekle beraber bronzer uygulaması yaparken elmacık kemiği, çene ucu, burun üzeri gibi cildin güneşi doğrudan aldığı yerlere sürmeye özen göstermelisiniz. Bu daha doğal bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Doğal makyaj yapmanın her zaman daha hoş göstereceğiniz aklınızdan çıkarmayın!

Renklendirici Makyaj Malzemeleri

Allık: En doğru allık uygulaması gülümseyerek uygulanarak sonuç verir. Elmacık kemiğinden saç çizgisine uzatılarak sürülen allık, doğal ve parıltılı bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

Ruj: Ruj sürmeden önce ilk yapılması gereken dudakları nemlendirmek olmalıdır. Ölü deriden arındırılan dudaklar nemlendirildikten sonra daha belirgin hatlara sahip olması için dudak kenarlarını dudak kalemiyle belirginleştirebilirsiniz. Süreceğiniz rujun ve dudak kaleminin aynı tonlarda ya da çok benzer olmasına dikkat etmelisiniz.

Sıra Geldi Göz Makyajına!

Far: Etkileyiciliği ve gizemli bir duruşa sahip olunmasını sağlayan göz farı uygulamadan önce kirpik çizgisinden kaşa kadarki bölüme kapatıcı ya da baz uygulanmalıdır. Bu farın kalıcılığını artıracaktır. Eğer birkaç ton kullanılacaksa göz kapağının içinden dışa doğru açık tondan koyu tona olacak şekilde uygulamaya özen göstermelisiniz. Renklerin birbirine çok iyi karışması doğal bir görünüm kazanmak için çok önemlidir.

Maskara: Kirpik diplerinden uçlara doğru düzgünce uygulanan rimel ya da maskara, bakışlarınızı derinleştirmenizi sağlar. Daha dolgun bir görünüm elde etmek için de sürüş sırasında zikzaklar çizmeniz yeterli olacaktır. Eğer gözlerinizi olduğundan büyük göstermek isterseniz bunun için alt kirpiklere de rimel sürmeniz yeterli olacaktır. Rimeller hakkında unutulmaması gereken en önemli nokta ise fırçayı şişeye pompalamaktan kaçınmak olacaktır.

Eyeliner: Kısa çizgilerle iç kısımdan dışarı doğru uygulama yaparak çok düzgün bir şekilde eyeliner çekebilirsiniz. Eğer eyeliner çekmekte zorlanırsanız tercihinizi kalem göz farlarından yana da kullanabilirsiniz. Bozuk çekilmiş bir eyelinerınız var ama vaktiniz yoksa da silip yeniden uğraşmak yerine bir far fırçası yardımıyla dağıtıp hoş bir görünüm kazandırabilirsiniz.

paylas
Makyaj Yapmaya Yeni Başlayanlara Öneriler Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Burun Kontürleme Tüyoları

Burun Kontürleme Tüyoları

20 Kasım tarihinde Öykü paylaştı
Gölgeli Göz Makyajı Yapmak İçin İpuçları

Gölgeli Göz Makyajı Yapmak İçin İpuçları

18 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Makyaj İle Yüzünüzü İnce Gösterin!

Makyaj İle Yüzünüzü İnce Gösterin!

18 Şubat tarihinde Elif paylaştı
6 Adımda Kusursuz Makyaj Yapın!

6 Adımda Kusursuz Makyaj Yapın!

20 Ekim tarihinde Zeynep paylaştı