Menopoz Belirtileri Nelerdir? - Pembe Mekan

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Kadınlar için oldukça önemli olan menopoz belirtileri hakkında bilinmesi gerekenler…

Kadınların hayatlarında yaşadıkları iki dönüm noktası hamilelik ve menopoz dönemi olarak kabul edilir. Doğurganlığın bittiğini gösterdiği söylenen menopoz dönemi aslında hormonların azalması anlamına gelmektedir. Bazen hamilelik belirtileri ve menopoz belirtileri karıştırılabilir. Bu nedenle emin olmak için bu belirtilerin görülmeye başlandığında net bir sonuç için doktora danışılmalıdır.

Menopoz döneminde hormonlarda sıklıkla dalgalanmalar meydana gelmektedir. Bu dalgalanmalar bir süre sonra azalarak, sıfırlanmaktadır. Yumurtayı oluşturan foliküller, yumurtalıklar östrojen hormonunun üretildiği yerdir ve menopoz dönemi yaklaştıkça yumurtalar düzensiz olgunlaşır ve dolayısıyla hormon seviyelerinde dalgalanmalar meydana gelir. Foliküllerin işlevini yitirmesiyle yumurtlama dönemi durur çünkü östrojen hormonu seviyesi ciddi anlamda düşer.

Belirtiler Benzer Olabilir 

Hormonal değişimlerin yanı sıra regl dönemi de menopoz ve hamilelik belirtilerinin karışmasına yol açan durumlar arasında yer almaktadır. Gebeliğin erken döneminde az miktarda görülebilen kanama, menopozda bu dönemin sık sık değişmesiyle gözükür. Daha kısa ya da uzun, hafif ya da şiddetli gözüken regl dönemi menopozun belirtileri arasında yer almaktadır.

Diğer menopoz belirtileri arasında yer alan baş ağrısı, yorgunluk, ani ruh hali değişiklikleri yine hamilelik belirtileri ile ortaktır. Ancak iki durumda yaşanan belirtilerin sebebi farklıdır. Hamilelikte bebeğe progesteron hormonun artmasıyla kan desteği vermesinden ötürü yorgunluk hissedilirken, menopozda hormon seviyesinin değişmesinden kaynaklanır ve uyku düzensizliği nedeniyle yaşanır.

Menopozda baş ağrısı şikâyetleri azalıp artabilir, stres ve ruh hali değişimlerine bağlı olarak can sıkıcı bir süreç olabilir. Bazı kadınlar bu dönemde psikolojik destek almayı tercih ederken, kimileri farklı hobi ve uğraşlar bularak bunlarla zaman geçirmeyi ve kendini meşgul ederek ruh hali değişimlerinden etkilenmemeyi sağlayabilir.

paylas
Menopoz Belirtileri Nelerdir? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Hayriye Uçar 19/08/2017

merhabalar Öykü Hanım,
yazınızı okudum. ben 63 yaşındayım. bu belirtilerden hiçbirini göstermiyorum. bu normal midir sizce? kocam sürekli baskı yapıyor sen niye menopoza girmiyosun diye. teşekkürler.

Bunlar Çok Okundu!