Mutlu Bir Cinsel Hayata Sahip Olmanın Formülü! - Pembe Mekan

Mutlu Bir Cinsel Hayata Sahip Olmanın Formülü!

cinselZaman zaman gazetelerden okuyor veya televizyonlardan dinliyoruz. Sporcular maç öncesi kampa alınıyorlar. Bundan maksat, sporcuları motive etmek, onları maça hazırlamaktır. Bir anlamda, onları cinsel ilişkiden uzaklaştırmak, eşlerinden veya sevgililerinden ayrı tutmaktır. Buradan anlıyoruz ki, cinsel ilişki, sporcuların performansını azaltıyor, maçlara yorgun çıkmalarına sebep oluyor.

Diğer yandan, hastalara ve cinsel problemi olanlara spor yapmaları tavsiye edilir mi? Sporun sağlık üzerine olumlu etkisi göz önüne alınırsa, bu soruya müspet cevap verilebilir. Spor yapanların bedensel ve ruhsal problemlerinde düzelme meydana gelir. Spor, rahatlama temin eder, hayata olumlu bakmayı sağlar. O halde, sporcu ve spor yapanlarda cinsellik konusunu irdelemekte yarar vardır, diye düşünebiliriz.

Sporun sistemlerimiz üzerindeki etkilerine göz atalım. Spor yapanlarda, kan hücrelerinde yenilenme daha çabuk olur, akyuvarlarda ve alyuvarlarda yükselme görülür. Spor yapanlarda, kan glikoz düzeyi % 15-20 oranında artabilir. Spor, kan kolestrolünü azaltarak kalp krizini önler, organların kapasitelerini, kondisyonlarını ve kuvvetlerim arttırır. Kaslar, sportif etkinliklerle güçlenir ve gelişir. Spor yaparak, yaşlanma ile azalan kas kitlesinin yıpranması önlenir. Sportif çalışmalarla organik yapı ve kaslar belirli sınırlar içinde değişebilir.

Spor yapan kişilerde, istem dışı faaliyeti sağlayan “OTONOM” sinir sistemleri, daha kolay ve sağlıklı tepki gösterirler. Böylece sporla bizzat ilgilenenler, seks ile ilgili uyarılara daha dirençli ve bilinçli olurlar. Sporcular vücutlarını ayrıntıları ile  tanıma şansına sahiptir ve bu bir avantajdır. Sporla ilgilenen insanların organ kapasiteleri çok yüksektir. Herhangi bir efor veya cinsel ilişki sırasında oksijen ve enerji ihtiyacı artar, kalp alışları ve solunumları hızlanır. Sporcular ve spor yapanlar bu ihtiyaçları son derece kolay biçimde karşılarlar, hiçbir zorlukla mücadele etmek mecburiyetinde kalmazlar.

Bilimsel metotlar esas alınarak yapılan sportif etkinliklerde ve cinsel aktivitelerde kalp yorulmaz. Düzenli ve dengeli yapılan idmanlarla maksimum enerji kullanma kapasitesi artar. Her türlü bedensel etkinlikte ve cinsel ilişki sırasında, uzun süre, yorulmadan efor sarf edebilir. Spor yaparken kan ve oksijen en uç noktalara kadar gider. Kalp hastalıklarından ölenlerin sayısı ilk sıradadır. Bunun sebepleri hipertansiyon, sigara ve alkol kullanımı yanında spor yapmamaktır. Bedensel faaliyetleri arttırarak, kalp hastalıklarında azalma meydana getirebiliriz. Spor yaparak kalp ve damar hastalıklarında düşme görülür, hayat daha kaliteli hâle gelir. Bu ise, sağlıklı cinsel hayat ve esenlik dolu bir ömür demektir.

Bedensel hareketlerle kasların oksijen ihtiyacı çoğalır, solunum ve dolaşım kapasitesi artar, vital kapasite yükselir, oksijen vücudun en uç noktalarına dek yayılır. Bu, sporcuya cinsel ilişki sırasında rahatlık ve kendine güven sağlar.

Spor, birçok hormonun sağlıklı ve dengeli salgılanmasına yardımcıdır. Sportif etkinlik sırasında vücuttan, “mutluluk hormonu” adı verilen endorfin salgılanmaktadır. İdman yapmaya devam ettikçe endorfin salgısı artar. Bu ise spor sırasında vücudun rahatlamasını, gevşemesini, stresin atılmasını temin eder. Endorfin, cinsel ilişkinin başarılı ve olumlu geçmesi ve daha sonraki rahatlama için gereklidir.

Spor yapan kadınların aybaşı devresindeki nabız, vücut ısısı, nefes ve kanları ile birlikte ruhsal durumları müspet şekilde değişime uğrar. Spor yapan kadınlarda vücuttaki fazla yağ oranı azalır, ciğer ve nefes kapasiteleri artar, dolaşım ve vital kapasiteleri yükselir, kuvvetleri çoğalır. Erkeklerde testosteron, kadınlarda östrojen ve progesteron hormonlarının, sporla ile dengeli olarak salınmakta ve artmaktadır

paylas
Mutlu Bir Cinsel Hayata Sahip Olmanın Formülü! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
İlişkiyi Yıpratan En Büyük Neden: Kıskançlık!

İlişkiyi Yıpratan En Büyük Neden: Kıskançlık!

07 Mart tarihinde Feyza paylaştı
Doğum Kontrol Hapı Nedir, Etkileri ve Yan Etkileri?

Doğum Kontrol Hapı Nedir, Etkileri ve Yan Etkileri?

02 Mart tarihinde Elif paylaştı
Yaşlılıkta Özgüveninizi Spor ile Arttırın!

Yaşlılıkta Özgüveninizi Spor ile Arttırın!

23 Şubat tarihinde Elif paylaştı
En Kadınsı Parfümler

En Kadınsı Parfümler

06 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Kadınlar Erkeklerde İlk Neye Bakar?

Kadınlar Erkeklerde İlk Neye Bakar?

05 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Kadınları Kendine Bağlama Yolları

Kadınları Kendine Bağlama Yolları

29 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Kızları Etkilemenin Yolları

Kızları Etkilemenin Yolları

27 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Kadınlar İçin Yılbaşı Hediyeleri

Kadınlar İçin Yılbaşı Hediyeleri

25 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Akıllı Kadınlar, Erkeklerde Yakışıklılık Aramıyor

Akıllı Kadınlar, Erkeklerde Yakışıklılık Aramıyor

24 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Erkekler yatakta bunları istiyor!

Erkekler yatakta bunları istiyor!

22 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Erkekler göğüslere neden bu kadar meraklı?

Erkekler göğüslere neden bu kadar meraklı?

19 Ocak tarihinde Elif paylaştı