Obezite Nedir ve Tetikleyen Unsurları Nelerdir? - Pembe Mekan

Obezite Nedir ve Tetikleyen Unsurları Nelerdir?

Okan Keskin

22/02/2016 ❊ Hastalıklar

obeziteObezite, vücutta aşırı miktarda yağ birikmesi, depolanması sonucu ortaya çıkan bir hastalık tablosudur. Yetişkin bir erkekte vücut ağırlığının % 10’u, yetişkin bir kadında % 15’i yağ dokusu olarak bilinir veya öyle kabul edilir. Erişkin erkeklerde yağ dokusu göbek bölgesinde kadınlarda kalçada ve bacaklarda yığılma gösterir. Erkeklerdeki şişmanlık elma, kadınlarda armut tipindedir.

Sanayileşme ile birlikte şişmanlamada da artış söz konusudur. Bu oran, 1/3 kabul edilir. Şişmanlık, kadınlarda biraz fazla görülür. Şişmanlık kan basıncını yükseltir. Diyabet (şeker hastalığı) tablosunun ortaya çıkmasına zemin oluşturur.

Şişmanlığın ortaya çıkmasında kalıtımla ilgili etkenler söz konusudur. İnsanların karnını doyurduktan sonra yemek yemeye devam etmelerine yol açan aşın iştah etkeninin kalıtıma bağlı olabileceği, uzun zamandan beri düşünülmektedir. Şişmanlığın ailevi olduğu sıklıkla ifade edilmektedir. Ailevi obezitelerin gözlenmesinde, şişmanlığın ailenin yemek yeme alışkanlıktan ile ilgili olduğunun farkına varılır.

Şişmanlığa sebep olan hormonla ilgili hastalıklar vardır. Tiroit ile ilgili bozukluklar, böbrek üstü bezinden çok fazla kortizon salınması, şeker hastalığı, yumurtalıktan fazla hormonun açığa çıkması gibi rahatsızlıklar.

İnsanların beyninde ur varsa, kaza geçirmiş, iltihap meydana getirmişse, iştahta artış ortaya çıkar ve şişmanlama başlar.

Şişmanlığın ortaya çıkışında ve tedavisinde, psikolojik etkenlerin dikkate değer bir yeri vardır. Şişman anne-babanın çocuklarının da obez olduğunu fark ederiz. Mutsuz ve parçalanmış ailelerde, aile fertlerinin ayrı telden çaldığı durumlarda, aşın ölçüde yemek yeme, kilo alma ve şişmanlama başlar. Bazı anne ve babalar çocuklarına çok yemek yedirirler, bunu sevginin bir ifadesi olarak yorumlarlar. Çok yemek yiyerek büyüyen çocuk, genellikle pasif, başkasına bağımlı, kişiliği gelişmemiş bir kimse olarak karşımıza çıkar.

Bir insan, çok yakınını yitirebilir, bir işinde başarısız olabilir, ekonomik krizden olumsuz anlamda etkilenebilir. Buna cevap olarak devamlı yer, içer ve sonunda şişmanlar. Belgin Doruk, buna bir örnek olarak verilebilir. Belgin Doruk aktris olarak çalışırken başarılı idi, mutlu bir evliliği vardı. Ancak yaşlanınca kendine olan güven duygusu azaldı, çevresinde kimsenin kalmadığını gördü, depresyona girdi. Geçen zaman içinde, kendine, kendi benliğine olan saygısı yok oldu, intihar etti ve öldü. Belgin Doruk, son zamanlarda çok kilo almıştı, kimsenin yanına çıkamaz hâle gelmişti.

Obez hastalar, gece kalkıp yemek yerler. Bu rahatsızlık, psikolojik stres nöbetleri ile beraber görülür. Can sıkıntısı, endişe, yalnızlık, kızgınlık ve depresyon tablosu varsa, çok yemek yeme, iştahın kabarması, tıkanırcasına atıştırma dikkati çeker ve şişmanlama ortaya çıkar. Şişmanlık bir insanın hareket yeteneğini kısıtlar. Kişi, toplumsal görevlerini yerine getiremez, aktif vazifeler üstlenemez, sık sık hastalanır. Obez kişinin cinsel hayatında başarısızlıklar gündeme gelebilir. Şişman kişi, genellikle hareketsiz bir hayat sürer, asansöre biner, araba kullanır.

İnce yapılı insanlar sadece karınları acıktıkları zaman yemek yerler. Şişman insanlar ara sıra atıştırır, ayak üzere yemek yerler. Kişisel, çevresel ve kültürel değerlendirmeler obez olup olmamaya etkilidirler. Günümüzde ince olmak, zayıflamak modadır. Bu, bir ölçüde doğrudur. Çünkü, şişmanlık bir sağlık problemidir, birçok hastalığa zemin hazırlar, kısaca bizzat hastalıktır.

Obezite çok yönlü ve karmaşık bir hastalıktır. Bu kişilerin duygusal bozuklukları vardır, bunları beden diliyle anlatırlar ve kilo veremezler. Bunları çok büyük bir problem durumuna getirirler. Bunların, ruhsal tedavi denilen psikoterapiye ihtiyaçları vardır.

paylas
Obezite Nedir ve Tetikleyen Unsurları Nelerdir? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Verem Nedir, Nasıl Bulaşır ve Belirtileri Nelerdir?

Verem Nedir, Nasıl Bulaşır ve Belirtileri Nelerdir?

08 Nisan tarihinde Elif paylaştı
Basur (Hemoroid) Tipleri ve Tedavi Yöntemleri

Basur (Hemoroid) Tipleri ve Tedavi Yöntemleri

07 Nisan tarihinde Elif paylaştı
Kemik Erimesi(Osteoporoz) Riskini Peynirle Azaltın!

Kemik Erimesi(Osteoporoz) Riskini Peynirle Azaltın!

21 Ekim tarihinde Elif paylaştı
Hemoroid Tipleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hemoroid Tipleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

29 Eylül tarihinde Elif paylaştı