On Binlerce Kadın "Eşitsizliğe HAYIR!" Sloganlarıyla Yürüdü! - Pembe Mekan

On Binlerce Kadın “Eşitsizliğe HAYIR!” Sloganlarıyla Yürüdü!

Aynur Kurtkaya

09/03/2017 ❊ Haberler

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Taksim İstiklal Caddesi’nde binlerce kadın yaşam haklarının ve eşitsizliğe hayır sloganlarıyla tepkilerini duyurdu.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısı ile sivil toplum kuruluşları ve kadın örgütleri kadınların yaşam hakkını savunmak adına bir araya geldi. İstiklal Caddesi’nin her iki yönünden buluşma noktasına akın eden kadınlar sloganlar atıp, düdük çaldı. 19.00 sıralarında Fransız Kültür Merkezi önünde toplanmaya başlayan binlerce kadın, ‘hayatlarımıza müdahaleye, hayır’ pankartı açarak, yürüyüşe geçti.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı yürüyüş boyunca slogan atan ve Türkçe ve Kürtçe şarkılar söyleyen grup, Taksim Tünel Meydanı’na geldi. Burada gurup adına Türkçe ve Kürtçe basın açıklaması okundu. Gruptan Dılşah Eşli’nin okuduğu basın açıklamasında kadınların toplumdaki yerine, kadın cinayetlerine, cinsiyetçiliğe, ayrımcılağa, trans bireylerin uğradığı haksızlıklara dikkat çekildi.

Eşli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Buradan erkeklere ve erkek devlete bir kez daha ilan ediyoruz. Yüzde yüz eşitlikten azına hayır! Sınırları aile ile çizilmiş bir hayata hayır! Eşit emeğe, eşitsiz ücrete ve güvencesiz çalışmaya hayır! Savaşa ve sınır ötesi operasyonlara hayır! Hak ve özgürlüklerimizin kırpılıp un ufak edilmesine hayır! Erkek adalete ve erkek devlete hayır! Ailenin reisine de devletin reisine de hayır!”

paylas
On Binlerce Kadın “Eşitsizliğe HAYIR!” Sloganlarıyla Yürüdü! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Bu Kozmetik Ürünleri Kesinlikle Kullanmayın!

Bu Kozmetik Ürünleri Kesinlikle Kullanmayın!

28 Eylül tarihinde Elif paylaştı