Pazartesi Sendromu ile Nasıl Baş Ederiz? - Pembe Mekan

Pazartesi Sendromu ile Nasıl Baş Ederiz?

Öykü Hasköylü

21/08/2017 ❊ Genel

Her tatil sonrası iş hayatına geri dönmek çok zor gelebilir. Pazartesi sendromu olarak bilinen haftanın ilk iş günü ise bu başlangıçlar arasında en zor gün olarak kabul edilir. Ama tabi ki de her olumsuzluğun olduğu gibi bu sendromdan da en hafif şekilde atlatmak mümkün olacaktır!

Pazartesi sendromu ile baş etmek için yapılabilecek şey aslında çok basit: güne doğru başlangıç yapmayı öğrenmek! Doğru bir şekilde başladığınız yeni gün, o göz korkutan Pazartesiyi ve diğer günleri stressiz ve mutlu geçirmenizi sağlayacaktır.

Pazartesiye İyi Başlamak, Tüm Haftanızı Kolaylaştırır

Daha önceki yazılarımızda da her zaman belirttiğimiz gibi egzersiz yapmak bir alışkanlık haline gelmelidir. Yatağınızdan çıkmadan dahi yapabileceğiniz basit ancak vücudunuzu günün temposuna hazırlayacak egzersiz hareketleri yapmalısınız. Spor ve egzersiz vücudunuzun endorfin salgılamasına ve böylece mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Üstelik bu sabah egzersizleri için yalnızca 4-5 dakika ayırmak yeterli olacaktır.

Hem günün en önemli öğününü atlamamak hem de güne güzel bir sohbetle başlamak için biraz daha erken kalkıp bir arkadaşınızla kahvaltı sofranızı paylaşabilirsiniz. Tanıdık biriyle paylaşacağınız bu keyifli dakikalar yeni bir haftanın başlangıcında çok iyi bir destekçi olabilir.

Bazen gerçekten çok acil durumlar söz konusu olabilir ve ofise girdiğiniz an bunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak böyle bir durum olmadığı, telefonunuz ısrarla çalmadığı sürece masa başına geçer geçmez maillere kontrol etmenin ne acelesi var? Sizi sıkıştırılmış ve bunaltmış hissettiren bu mail kutusunu kontrol etme işini biraz erteleyip, masanıza oturduktan ve kahvenizin sakinleştirici tadını alırken bakmayı deneyebilirsiniz.

Düzenli ve programlı olmak bazen fayda sağlamak yerine sizi yıpratıcı ve strese sokan bir etmen olabilir. Bu nedenle yapılacaklar listesi başlığı altında sıraladığınız maddeleri özellikle pazartesileri göz önünde bulundurmaktan kaçının. Bunun yanı sıra yaptığınız işleri listeleyen bir listeyi ön planda tutarak motivasyonunuzu artırın. Yapılacak işlerin takibini de bu sayede daha rahat takip edebilirsiniz.

Sadece pazartesi günleriyle kısıtlı kalmaması gereken, öğle yemeğinde dışarı çıkma kuralını hiç unutmamakta fayda var. Yeni hafta her zaman yoğun başlar, bu nedenle kendinize ayıracağınız öğle arasında keyifli bir yemek ya da çay kahve molası vermenizde fayda var.

Özellikle sürekli bilgisayar başında bulunmanızı gerektiren bir işe sahipseniz, mutlaka belli sürelerde aralar yaratın. Ofis içerisinde küçük bir yürüyüş, bel ve boyun dinlendirme hareketleri yapabileceğiniz bu aralar stresinizi atmada ve iş yükünüzü daha az hissetmenizde çok etkili olacaktır.

Haftanın diğer günlerini de aynı şekilde stressiz ve keyifli geçirmek için Pazar akşamını özellikle atlamamaya dikkat ederek uykudan önce kendinize vakit ayırın. Bu basit meditasyon uygulamaları, yoga, reiki yapmak, kitap okumak, klasik müzik dinlemek gibi rahatlatıcı etkinlikler olmalıdır. Bu sayede uykuya geçiş sürenizi de kısaltabilir, keyifli bir uyku çekebilirsiniz.

paylas
Pazartesi Sendromu ile Nasıl Baş Ederiz? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Blazer Ceket Modası (2014-2015)

Blazer Ceket Modası (2014-2015)

07 Mart tarihinde Elif paylaştı
İlkbahar Yaz Bayan Blazer Ceket Modası

İlkbahar Yaz Bayan Blazer Ceket Modası

07 Mart tarihinde Elif paylaştı
Deri Etek ve Çorap Kombinleri

Deri Etek ve Çorap Kombinleri

06 Mart tarihinde Elif paylaştı