Saç Derisinde Sivilceler Neden Oluşur? - Pembe Mekan

Saç Derisinde Sivilceler Neden Oluşur?

Sivilceler, vücudumuzun neresinde olursa olsun istemediğimiz can sıkıcı oluşumlardır. Peki, saç derisindeki sivilcelerin nedeni nedir?

Erkek kadın demeden hemen herkesin saç derisinde şahit olduğu sivilcelenme ve bununla beraber gelen kaşıntı sorunu vardır. Kısa süre içerisinde iyileştiği ya da fark edilmediği için iyileştiği düşünülen bu sivilceler, aslında derideki birtakım olumsuz ve ciddi durumların sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Saçınızda rastladığınız sivilce ya da benzeri oluşumların nedenleri başında saç mantarı geliyor olabilir. Tinea isimli bir mantar türünden kaynaklanan bu problem, ciltte yarattığı enfeksiyonlar kendini gösterir. Saç derisindeki yuvarlak ve kırmızı sivilcelerin nedeni de bunlar olabilir. Çok çabuk büyüyen saç mantarları, ihmal edilmeden teşhis edilmeli ve yayılması önlenmelidir. Genellikle acı verici olan saç mantarları, ilerleme durumuna bağlı olarak iltihapla dolu da olabilir.

Saç sivilcelerinin bir diğer nedeni kıl köklerinin iltihaplanması olabilir. Saç köklerinde oluşturdukları iltihap, genellikle çok acı vericidir. Saçın uzaması sırasında enfeksiyon kapması sonucunda oluşur. Tedavisinin geciktirilmesi ya da tedavi edilmemesi durumunda ciddi anlamda acı veren sivilcelere ve yaralara neden olur. Bu sorunun ilerlemiş hali saçkıran hastalığı olarak da bilinir. Saç köklerinde ve saç derisinde kalıcı izler kalır. Hastalığın olduğu bölgelerde yeniden saç çıkmaz. Bu nedenle mümkün olduğunca erken müdahale etmek gerekir.

Dış Etmenler ve Hormonlar da Etkili Olabilir

Kadınların sıklıkla başvurdukları kaynak yaptırma da, saç sivilcelerinin oluşumuna sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra sıkı saç örgüleri de bu sorunu tetiklemektedir. Saç dökülmesine yol açan bu iki durum, dökülen yerlerin açık kalması ve enfeksiyon kapmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Belki de saç sivilceleri için en masum nedenlerden biri olan hormonal değişimler, tüm vücutta sivilcelenmeyi artırabiliyor. Saçtaki sivilceler de yüzdekiler gibi bakıma ihtiyaç duyar. Bunun için doktor kontrolünde anti-akne şampuanları kullanmak faydalı olabilir. Hormonal değişimler çok tehlikeli olmayan sivilcelere yol açar ancak iltihaplanma halinde ciddi enfeksiyonlar yaratabilir. Bu nedenle her zaman dikkatli ve kontrolcü olmakta fayda var.

paylas
Saç Derisinde Sivilceler Neden Oluşur? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Hızlı Saç Uzatmanın İpuçları

Hızlı Saç Uzatmanın İpuçları

18 Ekim tarihinde Öykü paylaştı
Papatya Suyu ile Saç Rengi Nasıl Açılır?

Papatya Suyu ile Saç Rengi Nasıl Açılır?

16 Mayıs tarihinde İrem Nisa paylaştı
Ters Saç Yıkama Tekniği İle Cansız Saçlara Veda

Ters Saç Yıkama Tekniği İle Cansız Saçlara Veda

15 Nisan tarihinde Sevim paylaştı
Kadınlar, Saç Bakımlarını Nasıl Yapmalı?

Kadınlar, Saç Bakımlarını Nasıl Yapmalı?

18 Mart tarihinde Sevim paylaştı
Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Maske!

Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Maske!

29 Ekim tarihinde Zeynep paylaştı