Saç Ekimi Nasıl Gerçekleştirilir ve Yöntemleri Nelerdir? - Pembe Mekan

Saç Ekimi Nasıl Gerçekleştirilir ve Yöntemleri Nelerdir?

Elif Acar

31/01/2016 ❊ Saç Bakımı

sac-ekimiSaç dökülmesi her yaşta görülebilmektedir ve aslında son derece normal bir olaydır. Ancak günde 80 – 100 telden fazla dökülen saç kesinlikle iyiye işaret değildir ve mutlaka tedavi edilmelidir. Kullanılan medikal tedavilere yanıt vermeyen saç dökülmelerinin kesin ve tek çözümü ise saç ekimidir. Birçok kişi bu işlemin tehlikeli olacağını ya da işlem sonrasında meydana gelen görüntünün gerçekçi olmayacağını düşünmektedir. Ancak günümüzde geliştirilen tedavi yöntemleri ve kullanılan ileri teknoloji ürünler ile saç ekimi uygulamaları istenen sonucu kesinlikle vermektedir. Peki, saç ekimi aslında tam olarak nedir?

  • Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi ense üzerindeki iki kulak arasında dökülmemeye kodlanmış olan bölgeden alınan saç köklerinin dökülmenin meydana geldiği bölgeye uygun teknikler ile transfer edilmesidir. Günümüzde bu uygulama iki şekilde gerçekleşmektedir. Bu yöntemler foliküler ünite transplantasyonu (FUT) ve foliküler ünite ekstraksiyonudur (FUE).

1) Foliküler ünite transplantasyonu: Bugünlerde dünyanın en gelişmiş saç ekimi kliniklerinde tercih edilen bu teknik ensenin üzerindeki dökülmemiş ve sağlıklı bölgeden alınan saçlı derinin sorunlu bölgeye transfer edilmesini sağlamaktadır. Bu işlemde saçlı deri mikroskop altında incelenmekte ve bu şekilde derinin doğal yapısı bozulmamaktadır. İncelenen bu yapılar 1, 2, 3 ve 4’lü kümelere ayrılmakta ve ardından istenen bölgeye ekilmektedir. Foliküler ünite transplantasyonu uygulamasında ensede saçların alınmış olduğu bölge rekonstrüktif ve plastik cerrahi yöntemlerine uygun bir şekilde dikilmektedir. Böylece meydana gelen dikiş izleri en aza indirgenerek görüntünün iyi olması sağlanmaktadır. Zaten bu iz ancak saç tamamen kazındığında görülebilmektedir. Dikişin alınması ise ameliyatı takip eden 12 – 15 gün içerisinde gerçekleşmektedir. Elbette bu yöntemin başarısı işlemi gerçekleştiren uzmanın el becerisine dayanmaktadır.

2) Foliküler ünite ekstraksiyonu: Bu uygulamada ise saç kökleri özel ince uçlu iğneler sayesinde ense üzerinden veya vücudun belirli bölgelerinden tek tek alınmaktadır. Alınmış olan saç kökleri tamamen dökülmüş ya da seyrelmiş olan bölgeye transfer edilmektedir. Foliküler ünite ekstraksiyonu uygulamasında ense üzerinde herhangi bir dikiş olmayacağı için dikiş izi kalması gibi bir durum da meydana gelmeyecektir. Saç ekimi hususunda FUE ve FUT uygulamalarının herhangi bir farkı yoktur. Bu iki uygulama da doğru şekilde uygulandığı sürece kişiler hiçbir problem yaşamayacaktır. Bu nedenle tekrar belirtmeliyiz ki uzman seçimi son derece önemlidir.

paylas
Saç Ekimi Nasıl Gerçekleştirilir ve Yöntemleri Nelerdir? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Keratin Saç Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Keratin Saç Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

03 Ocak tarihinde Öykü paylaştı
Hızlı Saç Uzatmanın İpuçları

Hızlı Saç Uzatmanın İpuçları

18 Ekim tarihinde Öykü paylaştı
Papatya Suyu ile Saç Rengi Nasıl Açılır?

Papatya Suyu ile Saç Rengi Nasıl Açılır?

16 Mayıs tarihinde İrem Nisa paylaştı
Ters Saç Yıkama Tekniği İle Cansız Saçlara Veda

Ters Saç Yıkama Tekniği İle Cansız Saçlara Veda

15 Nisan tarihinde Sevim paylaştı
Kadınlar, Saç Bakımlarını Nasıl Yapmalı?

Kadınlar, Saç Bakımlarını Nasıl Yapmalı?

18 Mart tarihinde Sevim paylaştı
Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Maske!

Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Maske!

29 Ekim tarihinde Zeynep paylaştı