Seramik Hamuru Yapımı - Pembe Mekan

Seramik Hamuru Yapımı

Melike Uçar

04/08/2017 ❊ Kendin Yap

Seramik hamuru yapımı ile ilgili çok çeşitli tarifler bulunur. Tüm tariflerde hemen hemen benzer malzemeler bulunsa da bazı sorunlarla karşı karşıya kalınması olasıdır. Peki nedir bu sorunlar? Hamurun kıvamının tutturulması, malzemelerin ne işe yaradığının bilinmemesi ve fazla malzemeden kaynaklanan maliyet sorunu. Şimdi sizlerle beraber  daha ucuza ve kolay elde edilebilen, aynı zamanda kolayca kıvam alabilen seramik hamuru tarifine bir göz atalım.

 • Artık kullanılmayan eski bir tencere.
 • 3 adet ( Buğday nişastası / Mısır nişastası )
 • Büyük boy kâse ahşap Tutkalı (Beyaz tutkal diye de geçer.)
 • Vazelin

Yapılışı:

 1. İlk defa yapacaksanız öncelikle tencerenizi iyice temizleyin. Eğer daha öncesinde yaptıysanız ve tencerede kalan nişasta varsa temizlemenize gerek yok. Dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri hamura yapışabilecek kalıntıların tencerede olmaması. Aksi takdirde bu, yapacağınız hamurda topaklanmaya neden olur.
 2. Yapacağınız objeye göre mısır ya da buğday nişastalarının paketlerini açıp tencerenize boşaltın. Tenceredeki nişastanın ortasını hafiften açtırın. İki elinize de eldivenlerinizi giyin. .
 3. Püf Nokta: Küçük obje yapımında buğday nişastası kullanılmalı. Nedeni ise buğday nişastası ile yapılan hamurun daha esnek hale gelmesi ve daha uzun süre kullanılabilmesi. Büyük objelerin yapımında da mısır nişastası kullanılmalı. Nedeni de mısır nişastası ile yapılan hamurun elastik özelliği az olduğundan dolayı küçük obje yapımında zor şekil alıyor olmasıdır. Mısır nişastasından şekil alan küçük objelerde ise kurumaya başladığında büyük çatlaklar meydana gelir.
 4. Tutkalı açıp kasede kalmayacak şekilde sıyırarak tencereye boşaltın.
 5. Tutkal ile nişastayı güzelce yoğurun. İlk başta elinize yapışacak ve yoğurmanız zor olacaktır. Siz hamurun kıvamına gelene kadar yoğurmaya devam edin. Nişasta ve tutkal birbirine iyice karışınca eldivenleri çkarın. Kullanmış olduğunuz masayı temizleyip hamuru tencereden çıkarın ve masanın üzerinde yoğurmaya devam edin.
 6.  Hamuru iyice yoğurduktan sonra azar azar vazelin ilave edip yoğurun. Bu işlemi hamur kıvama gelene kadar tekrar edin. Hamurun kıvamı olabildiğince esnek ve elinize yapışmayacak şekilde olacaktır. Vazelin koymamızın sebebi, hamuru olabildiğince yumuşak hale getirirken hamurun parçalanmaya uğramasını engellemektir.
 7. Hamur kıvam alınca sağlam bir poşete (tercihen buzdolabı poşeti) hiç hava almayacak şekilde sarın.

NOT: Hamurunuzu kullanmaya başladıktan sonra iyice saramadığınızda hava alan bölgelerde kuruma yapar. Kurumaya başlayan bölge varsa orayı çıkarıp atıp kullanmaya devam edin.

Ve hamurunuz hazır, istediğiniz zaman istediğiniz şekilde kullanbiliriz. Hamurun bekleme süresi bir aydan fazladır. Artık yapmanız gereken tek şey, karar vermeniz. Birbirinden ilginç takılar, minicik heykelcikler, çiçekler, mumluklar… Gerisi biraz hayal gücüne ve parmaklarınızdaki sihirli dokunuşlara kalıyor.

Kolay gelsin 🙂

paylas

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Seramik Hamuru Yapımı Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!