Şişmanlıktan Nasıl Kurtulurum? - Pembe Mekan

Şişmanlıktan Nasıl Kurtulurum?

Elif Acar

02/01/2016 ❊ Spor&Fitness

sismanŞişmanlığın giderilmesi ile birçok hastalık ortadan kalkar, tansiyon yüksekliği varsa azalır, kan şekeri denetime alınır, hareket yeteneği kazanılır. Bu sayede tedavi olan kişileri hepimiz tanırız.

O halde, şişmanlığın tedavisi nasıl yapılır? Hastalarda tedavi; diyet, idman, davranış tedavisi, ilaç tedavisi ve cerrahi girişim yöntemlerini kapsamaktadır. Şişmanlık tedavisinde ilk hedef, ideal vücut ağırlığına ulaşılması değil, vücut ağırlığının % 10 oranında kaybedilmesi olmalıdır. Şişmanlık tedavisi irade gerektirir, umut gerektirir, moral bozucu olabilir. Hafif derecede bir kilo kaybı varsa, sağlıkla ilgili problemler çözümlenebilir.

Şişmanlık tedavisinde kullanılan diyetler bireyin harcadığından daha az enerji sağlamalı, protein, vitamin ve mineral bakımından yeterli, doyurucu ve kişinin yeme alışkanlığına yakın olmalıdır. Diyet tedavisinde amaç, enerjinin azaltılması ve esansiyel besin elementlerini içeren dengeli bir diyetle beslenmenin sağlanmasıdır.

Hareketli Olmalı

Şişmanlık tedavisinde idman göz ardı edilmemelidir. spor yapmalarını tavsiye ediyorum. Depresyonu olanlara ve şişmanlıktan yakınanlara sporu ısrarla önerdim. İlk başta biraz yadırgadılar. Özellikle kadınlar ve yaşlılar şiddetle itiraz ettiler. Ama ben ısrarıma devam ettim.

O halde idman nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl yapılır? Bu konuda biraz bilgi sahibi olmakta yarar vardır.

Şişmanlar az hareket ederler, kısıtlı diyetler hızlı kilo verdirirken, ağır idmanlar yaptırmak güçtür ve doğru değildir. Önceleri yavaş yavaş yürüyüş yapmaları önerilir, kişinin sağlık ve yaş durumuna göre yüzme, bisiklete binme öğütlenebilir. Ancak diyete uymak ve spor yapma alışkanlığına riayet etmek kolay değildir. Şişmanlar, diyeti kolay bozup, spor yapmayı terkederler ve sonunda verdikleri kiloları tekrar geri alırlar. Spor yapmak alışkanlık haline gelirse kişi hem kilo verir, hem de tekrar şişmanlamaz. İdman kilo kaybı sağlayabilir, yağ dokusu yitirilir, yağ dokusu dışı kitle artar, idman ciddî şekilde yapılırsa yağın yakılması artar, insülin direnci, kan lipidleri ve tansiyon düşebilir.

İdmanın faydalan çok çeşitlidir: İdman, kişinin iştahını kapatmaktadır, dolayısı ile fazla yemek yemek istenmeyecektir. İdmanla kalori harcanır ve dolayısı ile zayıflama kolay hale gelmektedir. İnsanların korkulu rüyası olan koroner kalp hastalığı riski en aza inmektedir. İdmanla yağ dokusu kitlesi azalırken, kas kitlesinin korunması sağlanmaktadır. İdmanla, verilen kiloların tekrar geri alınması önlenebilmektedir. Spor bir hayat tarzı haline gelince keyif verir, vücut forma girer.

Sporun şişmanlıktaki yararları belli olduğuna göre ayrıntıya girmek gerekir. Spor, uygun yaşta, uygun yerde, uygun zamanda yapılmalıdır. Spora başlamadan önce bir iç hastalıkları uzmanına muayene olmalı, kan tetkikleri ve laboratuvar incelemeleri yapılmalıdır. Durum müsaitse spora başlanmalıdır.

Şişmanlık tedavisinde, açık havadaki idmanların çok önemli katkıları vardır. Karın ve kalça bölgesinde yığılmış olan yağların yakılması, kullanımı en iyi açık havadaki idmanlarla olmaktadır.

Yürüyüş en önemli ve en kolay spor şeklidir. Bir saatlik yavaş yürüyüş, kadınlarda 132, erkeklerde 156 kalori harcatır. Yeni başlayan kişi, önce yavaş ve ağır adımlarla yürür, bacak, kol, sırt ve kalça kaslarını çalıştırır. Isınma hareketlerini ihmal etmemek lazımdır. Dik durarak ve karın kasları içeri çekilerek yürünürse fayda oranı daha da çoğalır.Hafif koşu (Jogging), bir insan için en ideal idman şeklidir, kolay kalori kaybedilir. Koşudan önce kişi hekim denetiminden geçmelidir.

Koşu sırasında bol oksijen alıyoruz, solunum ve dolaşım sistemimiz gelişiyor, bacak, kalça, sırt ve kol kasları çalışıyor. Kadınlar bir saat koşarsa 528 kalori, erkekler ise, 624 kalori sarfeder. Nefes alma burundan olmalı, ağızdan verilmelidir.

Tenis en gözde sporlardan biridir, estetik yönü çoktur. Tenis oynarken erkekler 375, kadınlar 300 kalori harcarlar. Tenisten önce ve sonra, ısınma ve soğuma hareketleri yapmak gerekir, böylece gereksiz sakatlanmaların önüne geçilir. Kilo problemi olanlar, çok uygun spor çeşidi olan tenis sayesinde bütün vücut kaslarını faaliyete geçirirler.

Yaşlı, genç, çocuk hemen herkese uygun bir spor dalı olan bisiklete binme kilo verdirir. Vücudu forma sokar. Kemiklerimizin gelişmesini sağlar, stresi atmamıza yardım eder, bacak kaslarını çalıştırır. Bisiklete su içerek binmek gerekir. Bisiklete binmekle, erkekler 350 kalori, kadınlar 300 kalori sarfederler. Bisiklete binerek hem zaman kazanmış, hem de spor yapmış oluruz.

Aerobik sırasında 350 kalori harcanır, kalp-damar sistemine yararı çoktur, bütün vücudu çalıştırır.

Steple vücudun alt kısmı çalışır. Bacak ve kalça kasları güçlenir. Kalp-damar sistemini aktive eder, kapasitesini arttırır. Bir saatte, steple 400 kalori sarfedilir.

Spor, zayıflamada kilometre taşı görevi yapar. Spor, diyetle desteklenirse zayıflamada yararlı işlev görür. Spor, zayıflamak isteyenin hayatına disiplin getirir, düzen temin eder, keyif verir, geleceğe ümitle bakmasını sağlar.

Yapılacak idman, açık havada, dayanıklılık veren tarzda (koşma, yürüme, bisiklet sürme, yüzme, aerobik, dans gibi) olmalıdır. Enerji sarfı azdan çoğa doğru artırılmalıdır. İdmana yavaş başlayıp hız giderek yükseltilmeli, böylece gaye edinilen

dakikalık nabız sayısına ulaşmalıdır. İdmanın tipi zevk verici özellikte olmalı, kişiye eğlence imkanı tanımalıdır. İdman, hayat boyunca düzenli bir şekilde yapılmalı ve doğal ortamda icra edilmelidir. Haftalık kilo kaybı 1 kg. kadar olmalı, fazla olmamalıdır. Zayıflamada idmanın günlük süresi ve haftalık sıklığı önemlidir. Şişmanlığın tedavisinde kullanılan idmanda önemli olan, toplam harcanan kaloridir.

Beslenme yönünden sağlıklı, dengeli fakat mutedil derecede düşük kalorili bir diyetin, açık havada dayanıklı idman ile birleştirilmesi, bugün hekimlik açısından uygun bir yöntemdir. Bu arada yemek yeme davranış ve alışkanlığında değişiklik yapılması gerekir. Bu yöntemle kişi, kendini iyi hisseder, yorgunluğa ve streslere karşı direnci çok artar. Yağ kaybı artar, yağsız vücut kitlesi değişmez, hatta artma bile gösterir. İdmanın metabolik kalp-damar sağlıklı etkileri de görülür. Bu sebeple uzun süren şişmanlık tedavisinde idman iyi bir araçtır.

paylas
Şişmanlıktan Nasıl Kurtulurum? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Egzersiz ve Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Egzersiz ve Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

15 Kasım tarihinde Öykü paylaştı
Fitness Egzersizlerine Genel Bakış

Fitness Egzersizlerine Genel Bakış

04 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Sağlıklı Kilo Vermeye Yardım Edecek Öneriler

Sağlıklı Kilo Vermeye Yardım Edecek Öneriler

23 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

03 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Yaşlanmayı Geciktirmek ve Gençleşmenin Sırrı: Spor!

Yaşlanmayı Geciktirmek ve Gençleşmenin Sırrı: Spor!

31 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Kilo Vermeye Yardımcı Yan Ürünler

Kilo Vermeye Yardımcı Yan Ürünler

29 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Dümdüz Bir Karına Sahip Olmanın 7 Bilimsel Yolu!

Dümdüz Bir Karına Sahip Olmanın 7 Bilimsel Yolu!

21 Eylül tarihinde Elif paylaştı
10 Adımda Göbek Yağlarınızdan Kurtulun!

10 Adımda Göbek Yağlarınızdan Kurtulun!

19 Ekim tarihinde Okan paylaştı