Sivilce Üretiminin Temel Nedeni Nedir? - Pembe Mekan

Sivilce Üretiminin Temel Nedeni Nedir?

Elif Acar

07/04/2014 ❊ Sağlık

sivilceSivilce üretiminin temel nedeni nedir?

Sivilceler ve siyah noktalar en bakımlı kadının bile güzelliğine gölge düşürüyor. Onlarla mücadelede galip gelmek için elimizden geleni yapıyoruz.

Peki onların var oluş nedeni nedir?

Sivilceler ciltte en çok rastlanan hastalıklardandır. Daha çok kozmetik şikayetlere neden olduğu düşünülse de, ciddi psikolojik sorunlar yaratmaktadır. Büyük sivilceler kalıcı izlere neden olduğu için intihara kadar yol açıyor. Ayrıca, kendine güven duygusu az, sosyal ilişkileri darlaşmış, depresyona eğilimli insanlarda ortaya çıkar. Bu nedenle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Sivilceler ve siyah noktalar göre ergenlik döneminde daha sık rastlanır. 25 yaşından sonra kendi kendine sonlanırlar. Çok nadiren bu yaştan sonra da görülüyor. Olanı da 5 % dir. Cinsel yetişkinlik de ki gençlerin % 85 inde görülen bu sivilceler, ergenlik döneminin bir işareti olarak da değerlendirilir. Kızlarda göre 17-19, erkek çocuklarda ise 19-21 yaşlarda daha fazla oluyor. Her iki cinste eşit miktarda görülse de, erkek çocuklarda daha ağır görülür. Bu da genlerle ilgili meseledir.

Peki bu sivilcelerin oluşma nedeni nedir?

Ana neden olarak cildin yağ bezlerinin aşırı çalışması gösteriliyor. Deride keratin artışı ( aşırı kabuklanma ) ve elbette ki, mikropların çoğalması. Ama mikropların çoğalması ilk sorun ilgili oluşur. Eğer yağ oluşumu artmazsa, sivilceler olmaz! Artmış yağ, tıpkı yağın boruları tıkadığı gibi, tüy kanallarını tıkıyor. Bundan sonra siyah noktalar gibi görülen trafik sıkışıklığı propioni bacterium acnes diye adlandırılan bakteriler çoğalmaya başlar ve iltihaba ( irinlemeye ) neden olur. Peki nasıl oluyor da, yağ oluşumu artıyor? Bu soruyu verdiğinde aklımıza ilk olarak hormonlar gelir. Erkeklik hormonunun buna neden olabileceği söylense de bu, tam olarak sabit kanı değildir. Ama erkeklik hormonu bir grup hastada gerçekten de asıl sebeptir. Bu hormonları olan hanımlardır! Ama onlardan başkasında bunu erkeklik hormonları ile anlatmak mümkün olmuyor !

Hatta hastalar kendileri diyorlar ki, çikolata veya fıstık yedikten sonra arttı. Ama edinilen bilgilere göre, yiyeceklerin de bunda hiçbir rolü yoktur! Stres, mantıklı görülse de, stres sivilce değil, sivilcelerin kendisi stres yaratıyor! Ama bir çok hasta stresli günlerde sivilcelerin arttığını söylüyorlar. Sivilceler yağ bezlerinin fazla olduğu bölgelerde daha çok görülüyor. Bunlar – yüz, omuzlar, sırt ve göğüs. Sivilcelerin ilk belirtisi siyah noktalardır. Büyük olanları çok çirkin gözükse de esasen küçük olurlar ve zor dikkate çekerler. Daha sonra iltihap, kızarıklık ve en sonunda da içi irinle dolu son görünüm. Muayenede bile hastaların yüzlerinin yağlı görülmesi tipik bir durum olarak kaydedilir. Yeri gelmişken, bazı kızlarımız öyle sanıyorlar ki, sivilcelerin nedeni yağlı saçın yüze temasıdır. Bu, tamamen yanlış bir bilgidir. Saçın buraya hiçbir ilgisi yoktur.

Sivilcelerin tedavisini yazamayız. Ama sizlere bir iki tavsiyemiz var : Yüzü sabunla yıkamak sivilceleri azaltıyor. Bunun ne derecede doğru olduğu bilinmemektedir. Mantıkla düşünün, sabun cilt yüzeyindeki yağı yıkıyor. Ama tüy kökündekiler öyle oracıkta kalıyor. Siz yıkayın ve cilt temizliğine mutlaka dikkat edin. Bu sadece sivilceler açısından değil, diğer cilt hastalıkları açısından da çok önemlidir.

İkincisi, sivilcelerin tedavisi uzun sürelidir. Sonuç almak için 6 ay beklemek gerekir. Bundan sonra ise tam tedavi olma şansınız % 80 dir. Tedavi olduğunda kökünden çözülür. Tahmin yürütmek gerekirse % 80 azalacaktır. Çoğu hastalar 15 gün sonra sonuç alınmadan ilacı atıyorlar ve bu doktor kötü deyip başka doktora gidiyorlar. Böyle hastalar psikolojik stres altındadırlar. Yani, ömürleri hekimlerde geçiyor. Bu hastalığın 6 ay sürdüğünü unutmayın ve sabırlı olun ! 3. sü eğer doktor size 1 haftalık veya 2 haftalık tedavi yazmışsa, bunu şüphe ile karşılayın! Çünkü iyi sonuçlar 6 ayı alarak oluyor! Yazılan ilaçlar arasında Vitamin A türevi yoksa, o doktorun yanına bir daha gitmeyin ! Çünkü hastalığın tek tam tedavisi sadece Vitamin A nın türevleri ile yapmak mümkündür.

paylas
Sivilce Üretiminin Temel Nedeni Nedir? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Hazır Gıda ile Artan Gizli Hastalık: ÇÖLYAK!

Hazır Gıda ile Artan Gizli Hastalık: ÇÖLYAK!

07 Ağustos tarihinde Melike paylaştı
Depresyon ve Fazla Kaygı Fiziksel Sorunlara Neden Oluyor

Depresyon ve Fazla Kaygı Fiziksel Sorunlara Neden Oluyor

30 Kasım tarihinde Öykü paylaştı
Yaşlılıkta Özgüveninizi Spor ile Arttırın!

Yaşlılıkta Özgüveninizi Spor ile Arttırın!

23 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Kanserden Kurtulan Kişiler Neden Demirden Uzak Durur?

Kanserden Kurtulan Kişiler Neden Demirden Uzak Durur?

23 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Gen Kontrolü ile Neler Yapılabilir?

Gen Kontrolü ile Neler Yapılabilir?

22 Şubat tarihinde Elif paylaştı
İdeal Günlük Su Tüketim Değerleri Nedir?

İdeal Günlük Su Tüketim Değerleri Nedir?

19 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Kış Mevsiminde Kazandığınız Yağlardan Kurtulun!

Kış Mevsiminde Kazandığınız Yağlardan Kurtulun!

05 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

03 Ocak tarihinde Elif paylaştı