Şok Diyet Uygulamanın Tehlikeleri - Pembe Mekan

Şok Diyet Uygulamanın Tehlikeleri

Öykü Hasköylü

06/01/2017 ❊ Diyet

Fazla kilolardan hızlıca kurtardığı düşünülen şok diyetler, aslında sağlık açısından oldukça sakıncalı durumlar barındırıyor!

sok-diyet-zararlari

Kısa sürede fazla kilo vermek isteyenlerin ilk olarak tercih ettikleri şok diyetler vücut sağlığını ciddi ölçüde tehdit ediyor. Uzmanlara göre şok diyetlerin sanıldığı gibi kısa sürede fazla kilo verdirmek gibi faydaları bulunmuyor. Öyle gözükse bile bu durum sağlıklı bir şekilde kilo kaybetmek yerine vücuda verilen zararlardan ötürü oluştuğu biliniyor.

Mantık çerçevesinde bakıldığında 5 günde 15 kilo vermenin pek mümkün olmadığı anlaşılıyor. Ancak şok diyetlerin sunduğu vaatler nedeniyle bunları uygulamaya çalışan insanlar kısa sürede kilo kaybı yaşasa da, çeşitli sağlık sorunları da beraberinde geliyor. Üstelik sadece sağlık sorunlarıyla da kısıtlı kalmıyor, günlük hayatı da olumsuz etkiliyor. Aşırı halsizlik, agresif tavırlar hatta bayılma riski bile olabiliyor.

Şok Diyetlerin Zararları

İnsan vücudunun günlük olarak alması gereken kalori miktarı bellidir. Ortalama olarak belirlenen bu değerin üzerinde beslenen kişilerde elbette kilo alma gerçekleşebilir. Şok diyetler de günlük olarak alınması gereken bu kalori miktarının düşürülmesiyle uygulanmaktadır. Bayılma, aşırı halsizlik, agresiflik gibi durumlar da zaten kişinin yeterli beslenmemesinden kaynaklanmaktadır.

Alınması gereken günlük kalori miktarının 1700’den 700’e düşürülmesiyle metabolizmanın yavaşlaması, beslenme yetersizliğiyle karşı karşıya kalma, tiroit sorunlarına davetiye çıkarma, enerji düşüklüğü, bağışıklık sisteminin yavaşlaması gibi durumlar meydana gelir.

Karbonhidrat tüketiminin sıfırlanması gerektiğini iddia eden şok diyetlerin bu anlayışı vücudun ihtiyacı olan mineral ve vitaminlerin de alınmamasına yol açıyor.

Şok Diyetin Organlara Etkisi

Uygulandığında kişide 5 kiloyu 1 haftada kaybettiği hissini yaratan hatta belki de gerçekten kaybettirmeyi başaran şok diyetler hakkındaki en büyük problemse bırakıldığında organların gördüğü hasar oluyor. Günlük alınması gereken kalori miktarını azalttığı için karaciğerde depolanan glikojen miktarının da azalmasına neden oluyor. Yeterli süre uygulanan şok diyetler sonrasında normal beslenme düzenine geçildiğinde karaciğerin daha fazla çalışması ve glikojen deposunu yeniden doldurması gerekiyor. Bu nedenle karaciğerde yağlanma sorunu yaşama ihtimali artıyor.

Çok kısa bir sürede çok fazla kilo veriyor gibi gözükmenin bir diğer nedeni ise kiloların su ve kaslardan gitmesi oluyor. Su ve kaslardan giden kilolar yerine, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için aslında vücuttaki yağların atılması gerekiyor. Hatta şok diyet sonrasında vücutta bu diyete başlamadan önceki miktardan daha fazla yağ miktarına ulaşılabiliyor.

Şok Diyet Ardından Hızla Kilo Almak

Kısa sürede fazla kilo vermeyi sağladığı öne sürülen bu sağlıksız diyet bırakıldığında, diyet esnasında metabolizma yavaşladığı ve normal sürece döndüğünde fazla yağ depolanmasına yol açıyor. Diyetin bırakılmasının hemen ardından yeniden kilo almanın bir diğer sebebi de tokluk hissini yaratan hormonların seviyesinin düşmesi oluyor. Bu hormonların seviyesinin düşmesi, açlık hormonu seviyesinin artmasına neden olarak diyet sonrasında kontrolsüzlüğe yol açıyor.

Kilo vermek isteyen herkes bilmelidir ki bu kadar kısa sürede, böylesine aç kalarak kilo vermek mümkün değildir. Herkesin metabolizması farklı olduğu için de bir diyetin herkeste farklı etikleri ortaya çıkabilir. Bu nedenle metabolizmaya göre bir uzman kontrolünde kilo vermek çok daha sağlıklı ve faydalı olacaktır.

paylas
Şok Diyet Uygulamanın Tehlikeleri Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Diyet Yapmadan Zayıflamak Mümkün Mü?

Diyet Yapmadan Zayıflamak Mümkün Mü?

19 Mart tarihinde Feyza paylaştı
Çalışan Kadınlar Nasıl Zayıflayabilir?

Çalışan Kadınlar Nasıl Zayıflayabilir?

09 Mart tarihinde İrem Nisa paylaştı
İdeal Günlük Su Tüketim Değerleri Nedir?

İdeal Günlük Su Tüketim Değerleri Nedir?

19 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Sağlıklı Kilo Vermeye Yardım Edecek Öneriler

Sağlıklı Kilo Vermeye Yardım Edecek Öneriler

23 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Üzüm Sirkesi Kilo Verdirir Mi?

Üzüm Sirkesi Kilo Verdirir Mi?

16 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Karabaş Otu Kilo Verdirir Mi?

Karabaş Otu Kilo Verdirir Mi?

14 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Kilo Vermeye Yardımcı Yan Ürünler

Kilo Vermeye Yardımcı Yan Ürünler

29 Aralık tarihinde Elif paylaştı
İştah Azaltarak Kolayca Kilo Verebilmek

İştah Azaltarak Kolayca Kilo Verebilmek

28 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mı?

Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mı?

17 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

08 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Kış Aylarında Kilo Almamanın Püf Noktası!

Kış Aylarında Kilo Almamanın Püf Noktası!

01 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Maydanoz ve Limonla Yağlardan Kurtulun!

Maydanoz ve Limonla Yağlardan Kurtulun!

01 Kasım tarihinde Elif paylaştı