Spor Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? - Pembe Mekan

Spor Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayakkabı seçimi konfor açısından olduğu kadar, ayak sağlığı açısından da önem teşkil ediyor. Günlük ayakkabılar, iş ayakkabıları, spor ayakkabılar… Mağazalarda binlerce ayakkabı çeşidi mevcutken seçim yapmak zorlaşıyor. Peki, özellikle spor yaparken, duruşu ve ayak sağlığını doğrudan etkileyen kullandığımız spor ayakkabı seçiminde nasıl bir yol izlemek gerekiyor?

Spor ve egzersiz sırasında yapılan hareketlerde ayağı kısıtlamayacak, yürüyüş, koşu, futbol ya da basketbol gibi her ne amaç için kullanılacaksa bunun için seçim yapmak gerekiyor. Ancak bunların ötesinde doğru spor ayakkabı seçimi için ayak yapısının bilinmesi gerekiyor.

Spor esnasında ayakkabının vücudun kuvvet dağılımını etkilediği için önemi bu kadar büyüktür. İnanmak güç gelse de doğru spor ayakkabı ayak bileği, kalça eklemi, bacaktaki kaslar ve bağlara gücün nasıl dağılacağını belirliyor. Tüm bu nedenlerden ötürü de spor ayakkabının ayağı iyi sararken bol ya da dar olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Spor esnasında çok daha fazla hareketli olan burun kısmı geniş, ayakkabının parmak ucu ve başparmak arasında yaklaşık 1 cm boşluk bulunmalıdır.

En sağlıklı ve rahat spor ayakkabıların tabanlarına dikkat edilirse, darbe emiciliğinin yüksek ve basıncı absorbe edebilecek malzemeden elde edildiği rahatlıkla fark edilir. Ayakkabının ayağı yanlardan iyi sarması, düşme burkulmaya karşı direnç sağlaması gerekiyor.  Dolayısıyla ayakkabının tabanı kalın, topuk kısmı yumuşak olmalıdır.

Yapısal Bozukluklarda Doktor Kontrolü Şart

Ayağında herhangi bir sorun bulunmayan kişiler için bile spor ayakkabısı seçiminin özenle yapılıyor. Ancak eğer ayağınızda yapısal bir sorun varsa bu durumda ayakkabı seçimi daha da önem kazanıyor. Ayak rahatsızlıkları düztabanlık, taban çökmesi, tırnak batması, nasır, kemik çıkıntısı gibi sorunlardan kaynaklanabiliyor. Böyle zamanlarda doktor tavsiyesiyle hareket etmek gerekiyor. Böyle durumlarda uygun taban desteklerinin kullanılması faydalı olabiliyor. Topuk dikeni gibi bir rahatsızlığın söz konusu olması durumunda da topuk tabanına silikon taban kullanılması ayağı çok rahatlatacaktır. Burun kısmı esnek ve geniş ayakkabılar çoğu zaman en doğru seçimlerden olmaktadır.

Spor Ayakkabı Spora Göre Seçilir

Ayak yapısı baz alınarak yapılacak seçime bir de hangi sporda kullanılacağı göz önünde bulundurularak seçim yapıldığında maksimum verim almak kaçınılmazdır. Spor salonunda kullanılacak bir spor ayakkabı için kenar ve taban bölümleri sert, burun kısmı esnek ve topuk kısmında darbe emici özelliği olan modeller tercih edilmelidir. Yürüyüş spor ayakkabısı için taban darbe emiciliği yüksek, ayağı iyi kavrayan, esnek yapılı modeller seçilmelidir. Basketbol oynarken kullanılacak spor ayakkabıların bileği saran ve konçlu olması çok önemlidir. Bunlar bileği destekler ve yaralanma, burkulma gibi olumsuzlukların önüne geçer.

paylas
Spor Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Fitness Egzersizlerine Genel Bakış

Fitness Egzersizlerine Genel Bakış

04 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Sağlıklı Kilo Vermeye Yardım Edecek Öneriler

Sağlıklı Kilo Vermeye Yardım Edecek Öneriler

23 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

03 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Şişmanlıktan Nasıl Kurtulurum?

Şişmanlıktan Nasıl Kurtulurum?

02 Ocak tarihinde Elif paylaştı
Yaşlanmayı Geciktirmek ve Gençleşmenin Sırrı: Spor!

Yaşlanmayı Geciktirmek ve Gençleşmenin Sırrı: Spor!

31 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Kilo Vermeye Yardımcı Yan Ürünler

Kilo Vermeye Yardımcı Yan Ürünler

29 Aralık tarihinde Elif paylaştı
Dümdüz Bir Karına Sahip Olmanın 7 Bilimsel Yolu!

Dümdüz Bir Karına Sahip Olmanın 7 Bilimsel Yolu!

21 Eylül tarihinde Elif paylaştı
10 Adımda Göbek Yağlarınızdan Kurtulun!

10 Adımda Göbek Yağlarınızdan Kurtulun!

19 Ekim tarihinde Okan paylaştı