Yaşlanma Nedir ve Yaşlanma Türleri Nelerdir? - Pembe Mekan

Yaşlanma Nedir ve Yaşlanma Türleri Nelerdir?

Elif Acar

03/01/2016 ❊ Sağlık

genc-yasliYaşlanma nedir?

İnsanlık, ölümle sürekli bir mücadele halindedir. Hastalıkların önlenebilmesi için çok büyük miktarda para harcaması yapılmaktadır. Çok kimse, yaşlılıkla ilgili çalışmalar planlayıp araştırmalarına devam etmektedir. İnsan ömrü, kalıtımla tayin edilir, buna çevrenin de katkısı vardır. Yaşlanma ile ilgili bazı kavranılan tanımlamakta yarar vardır:

Biyolojik Yaşlanma: Zamana bağlı, bireyin anatomi ve fizyolojisindeki değişimlerdir.

Ekonomik Yaşlanma: Parasal şartlardaki değişikliklerin etkisi ile yaşlı kişinin hayat tarzının değişimidir.

Psikolojik Yaşlanma: Bireyin, davranışa ait uyum yeteneğindeki yaşa bağlı değişimlerdir.

Toplumsal Yaşlanma: Zaman akışı içinde edinilen sosyal huy, sosyal konum ve bireylerin sosyal rollerinin değişmesidir.

Günümüzde, nüfus içindeki 65 yaş ve üstü insanların sayısındaki (yüzdesindeki) artış hızla yükselmektedir. Ülkemizde nüfus 70 milyon kabul edilirse, üç milyon yaşlı vardır denilebilir. Bu durumda, planlamacılar, sağlıkçılar, ekonomistler ve sigortacıların bu konuda ciddi araştırma yapmaları ve hazırlıklı olmaları gerekiyor demektir. Refah seviyesi yükseldikçe, toplumdaki yaşlıların oranı da artacaktır. Yaşlanma, hayat boyu devam eden bir süreçtir. Ergenlikten sonra belirsiz bir anda başlayan yaşlanma ile birlikte sistemlerin yedek kapasitesi azalmaktadır.

Belli bir yaştan sonra, böbreklerin kitlesinde ve görevlerinde düşme başlar. Yaşlanma ile böbrek kan akımında azalma meydana gelir, böbreklerin idrar yoğunluğunu arttırma ve azaltma yetenekleri, yaşlanma ile düşer. Mesanenin kapasitesi, ilerleyen yaşla azalmaya başlar. Altmış beş yaş civarında, normalin yaklaşık yarısına iner. Diğer yandan, mesanenin (idrar torbasının) kasılmalarının zayıflaması sebebiyle, 100 ml’ye varabilen miktarlarda idrar arttığı gözlenir. Vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması ve idrar artığının oluşması sebebi ile, yaşlılarda boşaltım sistemi enfeksiyonlarına eğilim daha fazladır.

Yaşlanmanın mıde-barsak sistemindeki genel etkisi, hareket, salgı ve emilim kapasitesindeki azalmadır. Yemek borusunda özellikle hareketler etkilenir. Yaşlanma ile, midenin boşalmasında gecikme meydana gelir. Midenin yüzeyindeki hücrelerde azalma meydana gelir, bu da asit salgısında düşmeye sebep olur. Yaşlılarda ince barsak yüzeyinde kısalma olur, bu da, kalsiyum, demir gibi maddelerin emilimini azaltır. Kalın barsağın iç yüzeyinde azalma, bağ dokusunda artış görülür. Kalın barsağın duvarlarında bozukluk, kabızlığın ortaya çıkmasına yol açar.

Kalp-damar sisteminde aksaklıklar yaşla birlikte görülür. Kalp kitlesinde, yaşla birlikte artış meydana gelir. Buna eşlik eden hastalığı olanlarda, hipertansiyonlularda, kalp damarları hasta olan kişilerde, spor yapanlarda, kalp kitlesi artar. Damarlarda sertleşme olur, kan basıncında artış görülür. Düzenli idmanla, yaşlılarda nabız yavaşlar, kan basıncı düşük seyreder.

Yaşlanma solunum, sisteminde akciğerlerin yüzey alanında ve oksijenlenmede azalma meydana getirir. Yaşlanma ile akciğerlerin esnekliğinde azalma ortaya çıkar. Sonuçta, akciğer enfeksiyonlarına eğilim artar. Yaşlanma ile kemik kitlesinde ve kemik kuvvetinde azalma meydana gelir. Kişiler arasında farklılıklar gösteren bu azalma, çok çarpıcı boyutlara ulaşabilir. Kadın ve erkeklerde kemik kaybı, yaklaşık 25 yaşlarında başlar.

Kişi en yüksek boya 15-20 yaşlannda erişir. Boy, bu yaşlardan sonra giderek kısalır. Boy kısalmasının en önemli sebebi, eklem kıkırdaklarının, özellikle omurlar arası disklerin bozulması ve sıkışmasıdır. Yaşlanma ile birlikte kemik yapımında belirgin bir azalma gözlenir. Yaşlanmaya bağlı kemik kaybı kadınlarda menopoz sonrasında hızlanır, osteoporoz denilen kemik hastalığına sebebiyet verir. Eklemlerde kıkırdak hasarına bağlı bozulmalar mevcuttur ve daha çok erkekler etkilenir.

Yaşlıların kas kitlesinde % 25-30 oranında azalma olur. Bunlara, vücudun yağ depolanndaki artış eşlik eder.

Yaşlı kaslar daha çabuk yorulur. Uzun süre kasılı kalamazlar. Çünkü, azalan kan akımı, kasa oksijen taşınmasını ve enerji elde edilmesini zorlaştırır. Kas kitlesinin kaybı, kol ve bacaklarda incelmeye sebep olur.

paylas
Yaşlanma Nedir ve Yaşlanma Türleri Nelerdir? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar Çok Okundu!
Hazır Gıda ile Artan Gizli Hastalık: ÇÖLYAK!

Hazır Gıda ile Artan Gizli Hastalık: ÇÖLYAK!

07 Ağustos tarihinde Melike paylaştı
Depresyon ve Fazla Kaygı Fiziksel Sorunlara Neden Oluyor

Depresyon ve Fazla Kaygı Fiziksel Sorunlara Neden Oluyor

30 Kasım tarihinde Öykü paylaştı
Yaşlılıkta Özgüveninizi Spor ile Arttırın!

Yaşlılıkta Özgüveninizi Spor ile Arttırın!

23 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Kanserden Kurtulan Kişiler Neden Demirden Uzak Durur?

Kanserden Kurtulan Kişiler Neden Demirden Uzak Durur?

23 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Gen Kontrolü ile Neler Yapılabilir?

Gen Kontrolü ile Neler Yapılabilir?

22 Şubat tarihinde Elif paylaştı
İdeal Günlük Su Tüketim Değerleri Nedir?

İdeal Günlük Su Tüketim Değerleri Nedir?

19 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Kış Mevsiminde Kazandığınız Yağlardan Kurtulun!

Kış Mevsiminde Kazandığınız Yağlardan Kurtulun!

05 Şubat tarihinde Elif paylaştı
Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

Spor Yapmak Tüm Dertlere Deva!

03 Ocak tarihinde Elif paylaştı