Yeni Annelere ve Anne Olacaklara Tavsiyeler - Pembe Mekan

Yeni Annelere ve Anne Olacaklara Tavsiyeler

Sevim Ekinci

13/03/2016 ❊ Hamilelik

Anne Olacaklara Tavsiyeler

Kadınların evlilikten sonraki durakları genel olarak anne olma yönündedir. Evlilik sorumluluğunu tamamen üstüne aldığına inanan kadınlarımız bir de anne olmaya kendilerini hissettiler mi anne adayı olarak karşımıza çıkıvermektedirler. Çevreniz de ki insanlar ve özellikle anne olan tecrübeli kadınlar sizin de anneliğe adım attığınızı öğrendikleri anda tepenize üşüşüvereceklerdir. Korkmayın ve sakin bir tavır sergileyin. Bazı şeyleri bilmiyor olabilirsiniz, onların tecrübelerinden faydalanmaya çalışın. Ve bu durumun keyfini çıkartın. Bir tane yardımı bile dokunmayacak olan insanların bu süreçte arkanızda olduklarını görmeniz sizi duygulandıracaktır.

Elbette sizin üstünüze herkesten farklı bir sorumluluk yüklenecektir. Ve bu sorumluluğun altından kalkmanız oldukça zaman alacaktır. Bu durumlarda sakin olmanız en büyük önerimdir. Zira her kafadan bir ses çıkacaktır ve delirmemeniz elde değildir. Fazla telaşa kapılmadan reflekslerinize güvenerek bu işi sürdürmelisiniz. Hamilelik döneminizde ya da hamilelikten önce ben çocuk uyanırsa duymam çocuk ağlar duymam gibi düşüncelere kapılıyor olabilirsiniz. Fakat bunları düşünememeniz gerekir. Çünkü anne olduktan sonra refleksleriniz ve içgüdüleriniz ona göre şekil alacak ve rahatlıkla içgüdüleriniz sayesinde sorunları tahmin edip çözebileceksinizdir. Hayatınızın baştan aşağıya değişeceğine kendinizi inandırmalı ve buna hazırlamalısınız. Artık eskisi gibi gece geç saatlere kadar dışarılarda gezmek ya da ufak bir valiz ile eşinizle seyahate çıkmak mümkün değildir. Bazıları sizlere çocuk kucağa alışmasın sık sık kucağına alma diyecektir fakat bebek özellikle de ilk yıllarında anne kokusuna ihtiyaç duyacaktır. Bundan dolayı çocuğunuzu sevmeli ve ihtiyaçlarını zamanında karşılayabilmelisiniz. İhtiyacı zamanında karşılanan bebek ileri ki yıllarda güven problemi yaşamayacak ve ailesine karşı olumlu bir bağlılık geliştirecektir.

Bebek bakımında yapacağınız her panik sütünüzün kesilmesine neden olur ve bu hoş karşılanacak bir durum değildir. Bunun için yeterince uykunuzu almalı ve bebeğiniz için bazı işleri görmezden gelmelisiniz. Özellikle ev işlerini görmezden gelmeniz hatta imkânınız varsa bir yardımcı almanız sizin ve bebeğiniz için daha iyi olacaktır. Doğumunun ilk aylarında dünyaya alışma süreci geçiren bebeklerin mikroplar konusunda yetersiz bağışıklık sistemine sahip olmaları onların hemen hastalanabilmelerine yol açar bunun için de en azından bebeğinizin odasının yattığı yerin temiz olmasına tozdan arındırılmış olmasına dikkat etmeniz sağlık açısından iyi olacaktır. Her durumu bir kenara bıraktığınız zaman tüm yorgunluğa rağmen anne olmanın iyi bir şey olduğunu düşüneceğinizden eminim.

paylas
Yeni Annelere ve Anne Olacaklara Tavsiyeler Hakkında Yapılmış Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Beyza 13/03/2016

Doğuma 1 ay kaldı, çook heyecanlıyım. Tavsiyeleriniz için teşekkür

Bunlar Çok Okundu!
Hamilelikte Hazır Yiyecekler Tüketmek Zararlı mı?

Hamilelikte Hazır Yiyecekler Tüketmek Zararlı mı?

26 Ekim tarihinde Elif paylaştı
Gebelik Dönemi ve Belirtileri Nelerdir?

Gebelik Dönemi ve Belirtileri Nelerdir?

25 Şubat tarihinde Zeynep paylaştı