Zor Lekeler Nasıl Temizlenir? - Pembe Mekan

Zor Lekeler Nasıl Temizlenir?

Elif Acar

10/12/2013 ❊ Püf Noktalar

zor lekelerEvlerimizde istemediğimiz lekeler arasında yerini alan ve  çoğu zaman işkenceye dönüşen bu lekeler Meltem Hanım tarafından çözüme ulaşıyor. 10 aralık 2013 tarihli “Zahide ile Yetiş Hayata’ programına katılan  Meltem Hanım , programda lekeler hakkında püf noktaları paylaştı. Derlediğimiz bilgiler ile artık lekeleri dert etmeyin.

Hanımların en çok yaptığı hatalardan birinin hemen lekeyi ıslak bezle veya kolonyalı bezle silinmesi olduğunu belirtiyor. Bir yanlışta sıcak suyla temizlemeye kalkmak. Aslında bu müdahalenin yanlış olduğu ve lekeyi daha da sabitlediğini biliyor muydunuz? Hanımların en büyük korkulu rüyası olan çikolata, döküldükten sonra kesinlikle ıslak-kuru bezle silmeyin. Kurumasını bekleyin ve ardından bıçak-spatula vb aletler çikolatayı kazıyın. Bu lekelerin kıyafet-çarşaf vs makinede yıkanabilen bir şey olduğunu varsayalım. Bu kıyafetinizi oksijenli su veya amonyaklı su olan bir kabın içinde bekletin. Azcık bulaşık deterjanı ekleyip, çitileyin. Tamamıyla gitmez ise, amonyaklı suda 1 saat bekletin. Eğer halıda olursa, azcık amonyak ile silin.

Bunlar dışında bir diğer sorun, kırmızı lekeler. Bunlar nelerdir? Çilek, dut, kiraz, vişne ve kan gibi kırmızı lekelerin çıkması hayli zor. Aslında bu lekeleri kökünden sökecek olan sıvı, idrar olduğunu belirten Meltem Hanım, denemiş ve etkisine hayran kalmış. Tabii okuduğunuzda biraz tiksindiniz ama Meltem Hanım bunu bebeğin idrarı ile yapmış. Dener misiniz, denemez misiniz size kalmış bir şey.

Kırmızı lekeler için amonyaklı suyu, nişasta koyulmuş kasede macun kıvamına getirin. Lekenin olduğu yere ince bir katman olarak sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra katı pislikleri alın ve sirkeli-alkollu suyla silin.

Tükenmez kalem izleri içinse, hemen hemen her bayanın kullandığı saç dondurucu sprey imdadınıza yetişiyor. Tükenmez kalem olan yere saç spreyinden uygun miktarda sıkın ve güzelce silin. Daha sonra normal suyla silip, kurumasını bekleyin.

paylas
Zor Lekeler Nasıl Temizlenir? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

misafir üye 06/01/2016

Çok teşekkür ederim, sayenizde zor lekelerden kurtuldum.

Bunlar Çok Okundu!
Taşlanmamış Kotlar Zayıf Gösteriyor!

Taşlanmamış Kotlar Zayıf Gösteriyor!

23 Mart tarihinde Elif paylaştı
Doğru Zeytinyağı Nasıl Seçilir?

Doğru Zeytinyağı Nasıl Seçilir?

25 Eylül tarihinde Elif paylaştı